Udbrændthed er et tema i FC Midtjylland efter kort pause

I FC Midtjylland passer man godt på, at spillerne bliver holdt friske efter en meget kort ferie efter sidste sæsons mesterskab.



FC Midtjylland tog sig blot en ferie på ni dage, inden de igen var tilbage på træningsbanerne i Ikast, og efter en uges tid med træning kan FC Midtjyllands fysiske træner Christian Clarup se tilbage på opstarten, som ikke har været som den plejer efter den korte pause.

Det sker i et interview på FCM’s officielle hjemmeside. 

Læs også:Tidligere FC Midtjylland-profil er kommet i Leipzigs søgelys

– Pausen har været kort, så det er klart, at spillerne ikke skal bygge op på samme måde som normalt. Spillerne har haft små fysiske programmer med hjemme på ferie, og det ser på nuværende tidspunkt rigtigt godt ud, siger han og fortsætter:

– Opstarten har indtil videre været meget tilfredsstillende. Det ser godt ud, og alle træner med god intensitet. Når kampene starter, handler det mere om hvile og forberedelse, så spillerne er helt klar til kamp. På den anden side skal vi sørge for, at spillere uden så meget spilletid, også er helt klar til kamp rent fysisk, lyder det fra Christian Clarup.

Læs også:FCM-boss om europæisk gruppespilsgaranti: Det er helt unikt

Når pausen har været så godt, så er han også opmærksom på, at det kan komme til at ramme spillerne, hvis man kører for hårdt på. Det han ende med udbrændthed, og det er derfor er klart tema for midtjydernes trænerteam.

– Vi skal også være opmærksomme på at holde spillerne friske. Nogle kan have brug for at koble af, både mentalt og fysisk. Vi laver selvfølgelig en masse målinger, og med hjælp fra de data kan vi dosere træningen. Men det handler også om dialog. Man kan finde ud af meget ved at tage en snak med en spiller. De kender deres krop rigtigt godt, forklarer Clarup.

FC Midtjylland spiller deres første træningskamp på lørdag mod Reims i Frankrig, og 25. august møder de vinderen af kampen mellem Budocnost og Ludogorets i anden runde af Champions League-kvalifikationen. 

Læs også:Superligaen tillader også fem udskiftninger i 2020/21-sæsonen
Læs også:Gode nyheder for dansk fodbold: To hold i Champions League-kvalifikationen






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Leverkusen – Bayern

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC København – OB

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Nedtur for Højlund og Napoli

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk