FC Midtjylland tog sig blot en ferie på ni dage, inden de igen var tilbage på træningsbanerne i Ikast, og efter en uges tid med træning kan FC Midtjyllands fysiske træner Christian Clarup se tilbage på opstarten, som ikke har været som den plejer efter den korte pause.
Det sker i et interview på FCM’s officielle hjemmeside.
Læs også:Tidligere FC Midtjylland-profil er kommet i Leipzigs søgelys
– Pausen har været kort, så det er klart, at spillerne ikke skal bygge op på samme måde som normalt. Spillerne har haft små fysiske programmer med hjemme på ferie, og det ser på nuværende tidspunkt rigtigt godt ud, siger han og fortsætter:
– Opstarten har indtil videre været meget tilfredsstillende. Det ser godt ud, og alle træner med god intensitet. Når kampene starter, handler det mere om hvile og forberedelse, så spillerne er helt klar til kamp. På den anden side skal vi sørge for, at spillere uden så meget spilletid, også er helt klar til kamp rent fysisk, lyder det fra Christian Clarup.
Læs også:FCM-boss om europæisk gruppespilsgaranti: Det er helt unikt
Når pausen har været så godt, så er han også opmærksom på, at det kan komme til at ramme spillerne, hvis man kører for hårdt på. Det han ende med udbrændthed, og det er derfor er klart tema for midtjydernes trænerteam.
– Vi skal også være opmærksomme på at holde spillerne friske. Nogle kan have brug for at koble af, både mentalt og fysisk. Vi laver selvfølgelig en masse målinger, og med hjælp fra de data kan vi dosere træningen. Men det handler også om dialog. Man kan finde ud af meget ved at tage en snak med en spiller. De kender deres krop rigtigt godt, forklarer Clarup.
FC Midtjylland spiller deres første træningskamp på lørdag mod Reims i Frankrig, og 25. august møder de vinderen af kampen mellem Budocnost og Ludogorets i anden runde af Champions League-kvalifikationen.
Læs også:Superligaen tillader også fem udskiftninger i 2020/21-sæsonen
Læs også:Gode nyheder for dansk fodbold: To hold i Champions League-kvalifikationen
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TOPNYHED
Klar transfermelding
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TV-ekspert chokerer på direkte tv
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
