FC Midtjylland tog sig blot en ferie på ni dage, inden de igen var tilbage på træningsbanerne i Ikast, og efter en uges tid med træning kan FC Midtjyllands fysiske træner Christian Clarup se tilbage på opstarten, som ikke har været som den plejer efter den korte pause.
Det sker i et interview på FCM’s officielle hjemmeside.
Læs også:Tidligere FC Midtjylland-profil er kommet i Leipzigs søgelys
– Pausen har været kort, så det er klart, at spillerne ikke skal bygge op på samme måde som normalt. Spillerne har haft små fysiske programmer med hjemme på ferie, og det ser på nuværende tidspunkt rigtigt godt ud, siger han og fortsætter:
– Opstarten har indtil videre været meget tilfredsstillende. Det ser godt ud, og alle træner med god intensitet. Når kampene starter, handler det mere om hvile og forberedelse, så spillerne er helt klar til kamp. På den anden side skal vi sørge for, at spillere uden så meget spilletid, også er helt klar til kamp rent fysisk, lyder det fra Christian Clarup.
Læs også:FCM-boss om europæisk gruppespilsgaranti: Det er helt unikt
Når pausen har været så godt, så er han også opmærksom på, at det kan komme til at ramme spillerne, hvis man kører for hårdt på. Det han ende med udbrændthed, og det er derfor er klart tema for midtjydernes trænerteam.
– Vi skal også være opmærksomme på at holde spillerne friske. Nogle kan have brug for at koble af, både mentalt og fysisk. Vi laver selvfølgelig en masse målinger, og med hjælp fra de data kan vi dosere træningen. Men det handler også om dialog. Man kan finde ud af meget ved at tage en snak med en spiller. De kender deres krop rigtigt godt, forklarer Clarup.
FC Midtjylland spiller deres første træningskamp på lørdag mod Reims i Frankrig, og 25. august møder de vinderen af kampen mellem Budocnost og Ludogorets i anden runde af Champions League-kvalifikationen.
Læs også:Superligaen tillader også fem udskiftninger i 2020/21-sæsonen
Læs også:Gode nyheder for dansk fodbold: To hold i Champions League-kvalifikationen
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge er videre!
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
OPTAKT
Frankrig – Sverige
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
