Udbryderligaen Super League vil overveje de næste skridt for at “ændre projektet”, efter at alle engelske klubber har trukket sig fra turneringen.
Det oplyser ligaen i en erklæring natten til onsdag dansk tid.
– På trods af den annoncerede afgang fra de engelske klubber, der er blevet tvunget til at tage sådan en beslutning på grund af presset på dem, er vi overbeviste om, at vores forslag er helt på linje med europæisk lovgivning.
– Med tanke på de nuværende omstændigheder vil vi genoverveje de mest passende skridt for at ændre projektet, lyder det blandt andet i erklæringen.
Der står ikke noget konkret om, hvad der i så fald vil blive ændret, eller om Super League-projektet kører videre.
Udmeldingen kommer, efter at samtlige engelske hold – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City og Tottenham – tirsdag aften annoncerede, at de trækker sig fra den planlagte turnering.
Det betyder, at kun Juventus, Inter, AC Milan, Real Madrid, FC Barcelona og Atlético Madrid er tilbage i Super League.
Dermed kan den planlagte udbryderliga være lagt i graven, inden projektet overhovedet er kommet fra land.
Ifølge det italienske nyhedsbureau ANSA ser Inter ud til at blive det næste hold til at trække sig.
En unavngiven kilde i klubben siger til bureauet, at “Super League-projektet i sin nuværende tilstand ikke længere er interessant for Inter”.
Der er også kommet tvivl om FC Barcelonas deltagelse. Det skyldes, at holdets deltagelse ifølge flere spanske medier er betinget af, at et flertal af klubbens medlemmer stemmer for at være med.
Projektet med Super League blev annonceret natten til mandag dansk tid af 12 af Europas største klubber.
Her lød det, at man ville stifte en eksklusiv udbryderturnering med 20 hold, hvoraf de 15 skulle være medstiftere og garanteret en plads i turneringen år efter år.
Forslaget om en udbryderturnering, der samtidig skulle være enden på holdenes deltagelse i Champions League, har siden mødt sønderlemmende kritik fra fans, tv-stationer, fodboldeksperter og andre klubber.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
