Masseflugt: Nu overvejer Super League ændringer

Kun halvdelen af de oprindelige klubber bag Super League er tilbage efter engelske klubbers exit.



Udbryderligaen Super League vil overveje de næste skridt for at “ændre projektet”, efter at alle engelske klubber har trukket sig fra turneringen.

Det oplyser ligaen i en erklæring natten til onsdag dansk tid.

– På trods af den annoncerede afgang fra de engelske klubber, der er blevet tvunget til at tage sådan en beslutning på grund af presset på dem, er vi overbeviste om, at vores forslag er helt på linje med europæisk lovgivning.

– Med tanke på de nuværende omstændigheder vil vi genoverveje de mest passende skridt for at ændre projektet, lyder det blandt andet i erklæringen.

Der står ikke noget konkret om, hvad der i så fald vil blive ændret, eller om Super League-projektet kører videre.

Udmeldingen kommer, efter at samtlige engelske hold – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City og Tottenham – tirsdag aften annoncerede, at de trækker sig fra den planlagte turnering.

Det betyder, at kun Juventus, Inter, AC Milan, Real Madrid, FC Barcelona og Atlético Madrid er tilbage i Super League.

Dermed kan den planlagte udbryderliga være lagt i graven, inden projektet overhovedet er kommet fra land.

Ifølge det italienske nyhedsbureau ANSA ser Inter ud til at blive det næste hold til at trække sig.

En unavngiven kilde i klubben siger til bureauet, at “Super League-projektet i sin nuværende tilstand ikke længere er interessant for Inter”.

Der er også kommet tvivl om FC Barcelonas deltagelse. Det skyldes, at holdets deltagelse ifølge flere spanske medier er betinget af, at et flertal af klubbens medlemmer stemmer for at være med.

Projektet med Super League blev annonceret natten til mandag dansk tid af 12 af Europas største klubber.

Her lød det, at man ville stifte en eksklusiv udbryderturnering med 20 hold, hvoraf de 15 skulle være medstiftere og garanteret en plads i turneringen år efter år.

Forslaget om en udbryderturnering, der samtidig skulle være enden på holdenes deltagelse i Champions League, har siden mødt sønderlemmende kritik fra fans, tv-stationer, fodboldeksperter og andre klubber.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Her er Sarris nye job

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Vil hente tysk landsholdsstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Spanien – Kap Verde

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Frankrig – Senegal

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Japan overrasker mod Holland

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht