Masseflugt: Nu overvejer Super League ændringer

Kun halvdelen af de oprindelige klubber bag Super League er tilbage efter engelske klubbers exit.



Udbryderligaen Super League vil overveje de næste skridt for at “ændre projektet”, efter at alle engelske klubber har trukket sig fra turneringen.

Det oplyser ligaen i en erklæring natten til onsdag dansk tid.

– På trods af den annoncerede afgang fra de engelske klubber, der er blevet tvunget til at tage sådan en beslutning på grund af presset på dem, er vi overbeviste om, at vores forslag er helt på linje med europæisk lovgivning.

– Med tanke på de nuværende omstændigheder vil vi genoverveje de mest passende skridt for at ændre projektet, lyder det blandt andet i erklæringen.

Der står ikke noget konkret om, hvad der i så fald vil blive ændret, eller om Super League-projektet kører videre.

Udmeldingen kommer, efter at samtlige engelske hold – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City og Tottenham – tirsdag aften annoncerede, at de trækker sig fra den planlagte turnering.

Det betyder, at kun Juventus, Inter, AC Milan, Real Madrid, FC Barcelona og Atlético Madrid er tilbage i Super League.

Dermed kan den planlagte udbryderliga være lagt i graven, inden projektet overhovedet er kommet fra land.

Ifølge det italienske nyhedsbureau ANSA ser Inter ud til at blive det næste hold til at trække sig.

En unavngiven kilde i klubben siger til bureauet, at “Super League-projektet i sin nuværende tilstand ikke længere er interessant for Inter”.

Der er også kommet tvivl om FC Barcelonas deltagelse. Det skyldes, at holdets deltagelse ifølge flere spanske medier er betinget af, at et flertal af klubbens medlemmer stemmer for at være med.

Projektet med Super League blev annonceret natten til mandag dansk tid af 12 af Europas største klubber.

Her lød det, at man ville stifte en eksklusiv udbryderturnering med 20 hold, hvoraf de 15 skulle være medstiftere og garanteret en plads i turneringen år efter år.

Forslaget om en udbryderturnering, der samtidig skulle være enden på holdenes deltagelse i Champions League, har siden mødt sønderlemmende kritik fra fans, tv-stationer, fodboldeksperter og andre klubber.

/ritzau/Reuters





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager