628 dage uden kamp: Han kan blive Superliga-profil

Mathias Hebo er tilbage i dansk fodbold, da han er skiftet til Lyngby Boldklub fra polske Cracovia. Hebos nu tidligere holdkammerat i Cracovia Andreas Skovgaard siger til Tipsbladet, at han tror på Hebo-succes i Superliga-klubben på trods af en lang skade.



Lyngby Boldklub har oprustet. 

Superliga-klubben har nemlig hentet Mathias Hebo, der tidligere har været en stor profil i klubben. 

Den danske profil kommer til klubben fra polske Cracovia, men Hebo har ikke spillet fodbold i hele 628 dage grundet en akillessene-skade. 

Hebos tidligere holdkammerat i Cracovia Andreas Skovgaard tror dog, at Hebo kan få succes og blive en profil i Superligaen, når han kommer i omdrejninger. 

– Når han først kommer ind i det igen, vil det være det samme igen. Det er et spørgsmål om tid, før at det skal gå ham godt, siger Andreas Skovgaard til Tipsbladet. 

Han tror, at Hebo kan få et gennembrud, men det kan være svært at spå om grundet den lange skadespause.

Artiklen fortsætter under billedet.

Mathias Hebo kan få stor succes i Lyngby, når han kommer i gear, mener Andreas Skovgaard. Foto: Lyngby Boldklub

Ærgerligt
Den nye Lyngby-spiller gav meget til den polske klub, selvom han ikke kunne komme i aktion, og det betød meget for Skovgaard.

– Det er først og fremmest super ærgerligt (at Hebo siger farvel, red.). Jeg nåede ikke at spille med ham, mens jeg har været her, på grund af hans skade. Jeg kunne se, hvor meget han betød uden for banen for mig og holdet. Det, tror jeg alle, kunne mærke. Jeg kunne mærke det ekstra. Det betød meget i starten, da jeg flyttede til et andet land. Det var en stor hjælp, da jeg kom til Polen.

– Jeg tror, at han prøvede at give alt, hvad han kunne. Det er selvfølgelig sværere, når man ikke er på banen at skullet tale taktisk. Nogle gange kom han inden kampene og gav en peptalk, hvis han følte, at det skulle der til. Han prøvede at være positiv hver dag og træne hårdt. Det betød super meget.

Skovgaard kan se tilbage på en sæson i Cracovia, der måske ikke gik helt som forventet resultatmæssigt. 

Den polske klub kæmpede nemlig om at overleve i rækken. 

Personligt har den tidligere FC Nordsjælland-spiller det dog godt i klubben, da han spillede 24 kampe i den bedste række

– Jeg trives super godt, og jeg er virkelig glad for at være her. Jeg synes, at det er en fed klub, og det er et fedt sted at være.

– Jeg er godt tilfreds. Som hold havde vi måske ønsket, at det var gået bedre. Når det forløb, som det gjorde, var en stor forløsning til sidst, at vi klarede os fri af nedrykning, som måske ikke var vores overordnede mål, siger Andreas Skovgaard til Tipsbladet og tilføjer, at han gerne vil blive i klubben. 

Skovgaard har kontrakt med Cracovia til sommeren 2026.

28-årige Hebo har tidligere spillet 100 kampe for Lyngby ad to omgange



– Det har man nok aldrig set før

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Her er alle VM-puljerne

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Saver United-stjerne over

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Dybt skuffet og trist

Her er Danmarks VM-gruppe

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ikke sket siden Kamil Wilczek

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

Jonas Wind er i København

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her er alle VM-grupperne

Griner af AaB-rygte

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her kan du se VM-lodtrækningen

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme