628 dage uden kamp: Han kan blive Superliga-profil

Mathias Hebo er tilbage i dansk fodbold, da han er skiftet til Lyngby Boldklub fra polske Cracovia. Hebos nu tidligere holdkammerat i Cracovia Andreas Skovgaard siger til Tipsbladet, at han tror på Hebo-succes i Superliga-klubben på trods af en lang skade.



Lyngby Boldklub har oprustet. 

Superliga-klubben har nemlig hentet Mathias Hebo, der tidligere har været en stor profil i klubben. 

Den danske profil kommer til klubben fra polske Cracovia, men Hebo har ikke spillet fodbold i hele 628 dage grundet en akillessene-skade. 

Hebos tidligere holdkammerat i Cracovia Andreas Skovgaard tror dog, at Hebo kan få succes og blive en profil i Superligaen, når han kommer i omdrejninger. 

– Når han først kommer ind i det igen, vil det være det samme igen. Det er et spørgsmål om tid, før at det skal gå ham godt, siger Andreas Skovgaard til Tipsbladet. 

Han tror, at Hebo kan få et gennembrud, men det kan være svært at spå om grundet den lange skadespause.

Artiklen fortsætter under billedet.

Mathias Hebo kan få stor succes i Lyngby, når han kommer i gear, mener Andreas Skovgaard. Foto: Lyngby Boldklub

Ærgerligt
Den nye Lyngby-spiller gav meget til den polske klub, selvom han ikke kunne komme i aktion, og det betød meget for Skovgaard.

– Det er først og fremmest super ærgerligt (at Hebo siger farvel, red.). Jeg nåede ikke at spille med ham, mens jeg har været her, på grund af hans skade. Jeg kunne se, hvor meget han betød uden for banen for mig og holdet. Det, tror jeg alle, kunne mærke. Jeg kunne mærke det ekstra. Det betød meget i starten, da jeg flyttede til et andet land. Det var en stor hjælp, da jeg kom til Polen.

– Jeg tror, at han prøvede at give alt, hvad han kunne. Det er selvfølgelig sværere, når man ikke er på banen at skullet tale taktisk. Nogle gange kom han inden kampene og gav en peptalk, hvis han følte, at det skulle der til. Han prøvede at være positiv hver dag og træne hårdt. Det betød super meget.

Skovgaard kan se tilbage på en sæson i Cracovia, der måske ikke gik helt som forventet resultatmæssigt. 

Den polske klub kæmpede nemlig om at overleve i rækken. 

Personligt har den tidligere FC Nordsjælland-spiller det dog godt i klubben, da han spillede 24 kampe i den bedste række

– Jeg trives super godt, og jeg er virkelig glad for at være her. Jeg synes, at det er en fed klub, og det er et fedt sted at være.

– Jeg er godt tilfreds. Som hold havde vi måske ønsket, at det var gået bedre. Når det forløb, som det gjorde, var en stor forløsning til sidst, at vi klarede os fri af nedrykning, som måske ikke var vores overordnede mål, siger Andreas Skovgaard til Tipsbladet og tilføjer, at han gerne vil blive i klubben. 

Skovgaard har kontrakt med Cracovia til sommeren 2026.

28-årige Hebo har tidligere spillet 100 kampe for Lyngby ad to omgange





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Real Madrid – Bayern



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Nu åbner Wind op for fremtiden

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Verdensstjerne roser Højlund

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Færdig i Manchester City

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Superliga-ekspert i svime over FCK

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘Hvem fanden ringer man til?’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Sejr sender AGF på guldkurs

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Han kan meget vel ende som en lille legende

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’