Ude i kulden: Har ikke udviklet sig som forventet

FC Nordsjælland-talent har været helt ude i kulden i denne sæson. Udviklingskurven har ikke været lige så stejl som forventet, fortæller Flemming Pedersen.



Allerede som 15-årig løb Tochi Chukwuani rundt og spillede testkampe for FC Nordsjællands førstehold, og som 16-årig fik han debut i Superligaen. Siden har han optrådt yderligere 35 gange på Farum-klubbens bedste mandskab.

I denne sæson har han dog været helt ude i kulden.

Hvis man medregner pokalkampen mod VSK Aarhus, har FC Nordsjælland spillet 13 kampe siden sommerferien, og Tochi Chukwuani har ikke været udtaget til en eneste af dem. Han er heller ikke med i truppen fredag aften mod Vejle Boldklub.

18-årige Chukwuani havde en skadesplaget opstart til sæsonen, men det er ikke årsagen til, at han ikke er på holdet.

– Vi har vurderet, at han ikke er god nok lige nu i forhold til de andre midtbanespillere, vi har. Det er en spiller, som ikke har haft den forventede stejle udviklingskurve, fortæller FCN-træner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Han skal vise sig frem til træning og i reserveholdskampe. Han skal blive endnu hurtigere, end han allerede er, og så skal han have noget disciplin ind i sit spil. 

Tochi Chukwuani har kontraktudløb i FC Nordsjælland efter denne sæson, men det har ingen sammenhæng med den manglende spilletid.

– Nej, slet ikke. Andreas Bredahl har også kontraktudløb, og han har jo formået at arbejde sig ind på holdet, lyder det fra Flemming Pedersen.

Tochi Chukwuani er noteret for tre scoringer for FC Nordsjællands bedste mandskab. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’

Holland – Sverige

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vigtigt nyt for ‘AC’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA – Australien

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Zanka ville spille gratis for FC København

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Skotland – Marokko

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’