Ude i kulden: Har ikke udviklet sig som forventet

FC Nordsjælland-talent har været helt ude i kulden i denne sæson. Udviklingskurven har ikke været lige så stejl som forventet, fortæller Flemming Pedersen.



Allerede som 15-årig løb Tochi Chukwuani rundt og spillede testkampe for FC Nordsjællands førstehold, og som 16-årig fik han debut i Superligaen. Siden har han optrådt yderligere 35 gange på Farum-klubbens bedste mandskab.

I denne sæson har han dog været helt ude i kulden.

Hvis man medregner pokalkampen mod VSK Aarhus, har FC Nordsjælland spillet 13 kampe siden sommerferien, og Tochi Chukwuani har ikke været udtaget til en eneste af dem. Han er heller ikke med i truppen fredag aften mod Vejle Boldklub.

18-årige Chukwuani havde en skadesplaget opstart til sæsonen, men det er ikke årsagen til, at han ikke er på holdet.

– Vi har vurderet, at han ikke er god nok lige nu i forhold til de andre midtbanespillere, vi har. Det er en spiller, som ikke har haft den forventede stejle udviklingskurve, fortæller FCN-træner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Han skal vise sig frem til træning og i reserveholdskampe. Han skal blive endnu hurtigere, end han allerede er, og så skal han have noget disciplin ind i sit spil. 

Tochi Chukwuani har kontraktudløb i FC Nordsjælland efter denne sæson, men det har ingen sammenhæng med den manglende spilletid.

– Nej, slet ikke. Andreas Bredahl har også kontraktudløb, og han har jo formået at arbejde sig ind på holdet, lyder det fra Flemming Pedersen.

Tochi Chukwuani er noteret for tre scoringer for FC Nordsjællands bedste mandskab. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Vil smadre transferrekord

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tyskland – Elfenbenskysten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Brasilien – Haiti

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

USA – Australien

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Flere Superliga-kamp rykkes



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Vigtigt nyt for ‘AC’