Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Christian Sørensen er ude i kulden i FC Midtjylland, og han fastslår, at det kan være hårdt. Til gengæld luner det altid på lønningsdag.



Christian Sørensen og FC Midtjylland har været alt andet end et velykket match, og i podcasten Vores Liga sætter den 32-årige venstre back nu nogle ord på situationen.

Den tidligere FC København-spiller har ikke været i aktion for FC Midtjylland siden november, og ofte er han slet ikke udtaget til truppen på kampdage.

Sportsligt ser det sort ud for Christian Sørensen, men til gengæld kan venstrebacken smile hele vejen til banken. Han har en kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2027, og han tjener en høj hyre på heden. Det er selvfølgelig noget, han er nødt til at tage med i ligningen her i karrierens efterår.

I podcasten bliver Christian Sørensen spurgt ind til, om barndomsklubben OB, der netop er rykket op i Superligaen, kunne være en mulighed for ham at skifte til.

Til det spørgsmål er venstrebackens svar umiddelbart nej.

– Selvfølgelig betyder løn noget i fodboldens verden, og jeg har været begge steder nu. Jeg har været, hvor man tjener godt og måske ikke har den bedste arbejdsglæde. Jeg har også prøvet at have den bedste arbejdsglæde og ikke tjene så godt. Der er så mange aspekter i spil her, når man begynder at komme op i årene og har stiftet familie, siger Christian Sørensen i Vores Liga og tilføjer:

– Men jeg vil da gerne indrømme, at jeg personligt savner at synes, det er sjovt at gå på arbejde, men når det bliver den 1., smiler man nogle gange lidt ekstra.

FCM-backen bliver også spurgt, om han kan se sig selv i en anden af sine tidligere klubber – Silkeborg IF.

– Det kan jeg godt. Jeg tror ikke, at nogen er i tvivl om, at med den situation, jeg står i i FC Midtjylland, skal der højst sandsynligt nok ske et eller andet til sommer. Der er nogle klubber, jeg godt kunne sig mig selv i, og Silkeborg er bestemt én af dem. De spiller en form for fodbold, hvor jeg også kunne passe godt ind, men det kunne jeg også andre steder.

– Jeg synes også selv, at jeg kunne passe godt ind i FC Midtjylland, men det synes de ikke. Så jeg udelukker bestemt ikke noget. Jeg tror, at alle ved, at der skal ske et eller andet til sommer – om det bliver Silkeborg, ved jeg ikke. Men jo, de spiller noget god fodbold, siger Christian Sørensen.

Tilbage i februar kunne Tipsbladet afsløre, at Christian Sørensen afviste en norsk klub, og det bekræfter han i podcasten.

Det er sandsynligt, at Christian Sørensen kigger efter en lejeaftale i sommerens transfervindue.





Odds og spilforslag til tirsdagens Championship-semifinalereturkamp mellem Sunderland og Coventry LIVE

TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spansk VM-helt slog til igen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Knuser transferrekord