Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Christian Sørensen er ude i kulden i FC Midtjylland, og han fastslår, at det kan være hårdt. Til gengæld luner det altid på lønningsdag.



Christian Sørensen og FC Midtjylland har været alt andet end et velykket match, og i podcasten Vores Liga sætter den 32-årige venstre back nu nogle ord på situationen.

Den tidligere FC København-spiller har ikke været i aktion for FC Midtjylland siden november, og ofte er han slet ikke udtaget til truppen på kampdage.

Sportsligt ser det sort ud for Christian Sørensen, men til gengæld kan venstrebacken smile hele vejen til banken. Han har en kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2027, og han tjener en høj hyre på heden. Det er selvfølgelig noget, han er nødt til at tage med i ligningen her i karrierens efterår.

I podcasten bliver Christian Sørensen spurgt ind til, om barndomsklubben OB, der netop er rykket op i Superligaen, kunne være en mulighed for ham at skifte til.

Til det spørgsmål er venstrebackens svar umiddelbart nej.

– Selvfølgelig betyder løn noget i fodboldens verden, og jeg har været begge steder nu. Jeg har været, hvor man tjener godt og måske ikke har den bedste arbejdsglæde. Jeg har også prøvet at have den bedste arbejdsglæde og ikke tjene så godt. Der er så mange aspekter i spil her, når man begynder at komme op i årene og har stiftet familie, siger Christian Sørensen i Vores Liga og tilføjer:

– Men jeg vil da gerne indrømme, at jeg personligt savner at synes, det er sjovt at gå på arbejde, men når det bliver den 1., smiler man nogle gange lidt ekstra.

FCM-backen bliver også spurgt, om han kan se sig selv i en anden af sine tidligere klubber – Silkeborg IF.

– Det kan jeg godt. Jeg tror ikke, at nogen er i tvivl om, at med den situation, jeg står i i FC Midtjylland, skal der højst sandsynligt nok ske et eller andet til sommer. Der er nogle klubber, jeg godt kunne sig mig selv i, og Silkeborg er bestemt én af dem. De spiller en form for fodbold, hvor jeg også kunne passe godt ind, men det kunne jeg også andre steder.

– Jeg synes også selv, at jeg kunne passe godt ind i FC Midtjylland, men det synes de ikke. Så jeg udelukker bestemt ikke noget. Jeg tror, at alle ved, at der skal ske et eller andet til sommer – om det bliver Silkeborg, ved jeg ikke. Men jo, de spiller noget god fodbold, siger Christian Sørensen.

Tilbage i februar kunne Tipsbladet afsløre, at Christian Sørensen afviste en norsk klub, og det bekræfter han i podcasten.

Det er sandsynligt, at Christian Sørensen kigger efter en lejeaftale i sommerens transfervindue.





Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Samler informationer om FCK’er

Manchester United jagter Liverpool-profil

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Medie peger på FC København

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Superliga-stortalenter topper international liste

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Han skal jo være Brøndby-mand

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Trods krise: Freder Superliga-træner

Færdig i Brøndbys bestyrelse



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Brøndby henter stort målmandstalent

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Forlænger med stortalent

José Mourinho klarmelder dansker

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Det er absolut bekymrende!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Nartey scorede igen for Lyon

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Benfica – Real Madrid

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos