Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Christian Sørensen er ude i kulden i FC Midtjylland, og han fastslår, at det kan være hårdt. Til gengæld luner det altid på lønningsdag.



Christian Sørensen og FC Midtjylland har været alt andet end et velykket match, og i podcasten Vores Liga sætter den 32-årige venstre back nu nogle ord på situationen.

Den tidligere FC København-spiller har ikke været i aktion for FC Midtjylland siden november, og ofte er han slet ikke udtaget til truppen på kampdage.

Sportsligt ser det sort ud for Christian Sørensen, men til gengæld kan venstrebacken smile hele vejen til banken. Han har en kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2027, og han tjener en høj hyre på heden. Det er selvfølgelig noget, han er nødt til at tage med i ligningen her i karrierens efterår.

I podcasten bliver Christian Sørensen spurgt ind til, om barndomsklubben OB, der netop er rykket op i Superligaen, kunne være en mulighed for ham at skifte til.

Til det spørgsmål er venstrebackens svar umiddelbart nej.

– Selvfølgelig betyder løn noget i fodboldens verden, og jeg har været begge steder nu. Jeg har været, hvor man tjener godt og måske ikke har den bedste arbejdsglæde. Jeg har også prøvet at have den bedste arbejdsglæde og ikke tjene så godt. Der er så mange aspekter i spil her, når man begynder at komme op i årene og har stiftet familie, siger Christian Sørensen i Vores Liga og tilføjer:

– Men jeg vil da gerne indrømme, at jeg personligt savner at synes, det er sjovt at gå på arbejde, men når det bliver den 1., smiler man nogle gange lidt ekstra.

FCM-backen bliver også spurgt, om han kan se sig selv i en anden af sine tidligere klubber – Silkeborg IF.

– Det kan jeg godt. Jeg tror ikke, at nogen er i tvivl om, at med den situation, jeg står i i FC Midtjylland, skal der højst sandsynligt nok ske et eller andet til sommer. Der er nogle klubber, jeg godt kunne sig mig selv i, og Silkeborg er bestemt én af dem. De spiller en form for fodbold, hvor jeg også kunne passe godt ind, men det kunne jeg også andre steder.

– Jeg synes også selv, at jeg kunne passe godt ind i FC Midtjylland, men det synes de ikke. Så jeg udelukker bestemt ikke noget. Jeg tror, at alle ved, at der skal ske et eller andet til sommer – om det bliver Silkeborg, ved jeg ikke. Men jo, de spiller noget god fodbold, siger Christian Sørensen.

Tilbage i februar kunne Tipsbladet afsløre, at Christian Sørensen afviste en norsk klub, og det bekræfter han i podcasten.

Det er sandsynligt, at Christian Sørensen kigger efter en lejeaftale i sommerens transfervindue.





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter handel

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vil væk fra Brøndby

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Storklub har taget kontakt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

– Han er bare ren verdensklasse!

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AaB-angriber på vej til Serie A

Henter Kamil Wilczek

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Transferudmelding fra Vallys

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

FC København-spiller til lægetjek i dag 

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Gravesen med vild Neestrup-melding