Christian Sørensen og FC Midtjylland har været alt andet end et velykket match, og i podcasten Vores Liga sætter den 32-årige venstre back nu nogle ord på situationen.
Den tidligere FC København-spiller har ikke været i aktion for FC Midtjylland siden november, og ofte er han slet ikke udtaget til truppen på kampdage.
Sportsligt ser det sort ud for Christian Sørensen, men til gengæld kan venstrebacken smile hele vejen til banken. Han har en kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2027, og han tjener en høj hyre på heden. Det er selvfølgelig noget, han er nødt til at tage med i ligningen her i karrierens efterår.
I podcasten bliver Christian Sørensen spurgt ind til, om barndomsklubben OB, der netop er rykket op i Superligaen, kunne være en mulighed for ham at skifte til.
Til det spørgsmål er venstrebackens svar umiddelbart nej.
– Selvfølgelig betyder løn noget i fodboldens verden, og jeg har været begge steder nu. Jeg har været, hvor man tjener godt og måske ikke har den bedste arbejdsglæde. Jeg har også prøvet at have den bedste arbejdsglæde og ikke tjene så godt. Der er så mange aspekter i spil her, når man begynder at komme op i årene og har stiftet familie, siger Christian Sørensen i Vores Liga og tilføjer:
– Men jeg vil da gerne indrømme, at jeg personligt savner at synes, det er sjovt at gå på arbejde, men når det bliver den 1., smiler man nogle gange lidt ekstra.
FCM-backen bliver også spurgt, om han kan se sig selv i en anden af sine tidligere klubber – Silkeborg IF.
– Det kan jeg godt. Jeg tror ikke, at nogen er i tvivl om, at med den situation, jeg står i i FC Midtjylland, skal der højst sandsynligt nok ske et eller andet til sommer. Der er nogle klubber, jeg godt kunne sig mig selv i, og Silkeborg er bestemt én af dem. De spiller en form for fodbold, hvor jeg også kunne passe godt ind, men det kunne jeg også andre steder.
– Jeg synes også selv, at jeg kunne passe godt ind i FC Midtjylland, men det synes de ikke. Så jeg udelukker bestemt ikke noget. Jeg tror, at alle ved, at der skal ske et eller andet til sommer – om det bliver Silkeborg, ved jeg ikke. Men jo, de spiller noget god fodbold, siger Christian Sørensen.
Tilbage i februar kunne Tipsbladet afsløre, at Christian Sørensen afviste en norsk klub, og det bekræfter han i podcasten.
Det er sandsynligt, at Christian Sørensen kigger efter en lejeaftale i sommerens transfervindue.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
Froholdt med vild hæder i Portugal
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT