Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Christian Sørensen er ude i kulden i FC Midtjylland, og han fastslår, at det kan være hårdt. Til gengæld luner det altid på lønningsdag.



Christian Sørensen og FC Midtjylland har været alt andet end et velykket match, og i podcasten Vores Liga sætter den 32-årige venstre back nu nogle ord på situationen.

Den tidligere FC København-spiller har ikke været i aktion for FC Midtjylland siden november, og ofte er han slet ikke udtaget til truppen på kampdage.

Sportsligt ser det sort ud for Christian Sørensen, men til gengæld kan venstrebacken smile hele vejen til banken. Han har en kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2027, og han tjener en høj hyre på heden. Det er selvfølgelig noget, han er nødt til at tage med i ligningen her i karrierens efterår.

I podcasten bliver Christian Sørensen spurgt ind til, om barndomsklubben OB, der netop er rykket op i Superligaen, kunne være en mulighed for ham at skifte til.

Til det spørgsmål er venstrebackens svar umiddelbart nej.

– Selvfølgelig betyder løn noget i fodboldens verden, og jeg har været begge steder nu. Jeg har været, hvor man tjener godt og måske ikke har den bedste arbejdsglæde. Jeg har også prøvet at have den bedste arbejdsglæde og ikke tjene så godt. Der er så mange aspekter i spil her, når man begynder at komme op i årene og har stiftet familie, siger Christian Sørensen i Vores Liga og tilføjer:

– Men jeg vil da gerne indrømme, at jeg personligt savner at synes, det er sjovt at gå på arbejde, men når det bliver den 1., smiler man nogle gange lidt ekstra.

FCM-backen bliver også spurgt, om han kan se sig selv i en anden af sine tidligere klubber – Silkeborg IF.

– Det kan jeg godt. Jeg tror ikke, at nogen er i tvivl om, at med den situation, jeg står i i FC Midtjylland, skal der højst sandsynligt nok ske et eller andet til sommer. Der er nogle klubber, jeg godt kunne sig mig selv i, og Silkeborg er bestemt én af dem. De spiller en form for fodbold, hvor jeg også kunne passe godt ind, men det kunne jeg også andre steder.

– Jeg synes også selv, at jeg kunne passe godt ind i FC Midtjylland, men det synes de ikke. Så jeg udelukker bestemt ikke noget. Jeg tror, at alle ved, at der skal ske et eller andet til sommer – om det bliver Silkeborg, ved jeg ikke. Men jo, de spiller noget god fodbold, siger Christian Sørensen.

Tilbage i februar kunne Tipsbladet afsløre, at Christian Sørensen afviste en norsk klub, og det bekræfter han i podcasten.

Det er sandsynligt, at Christian Sørensen kigger efter en lejeaftale i sommerens transfervindue.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

Sønderjyske – AGF



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Markant transfermelding om Højlund

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Peter Kjær: Her er min bekymring

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Liverpool – Tottenham

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

AaB-krisen fortsætter

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Tæt på at sende millioner til FC København

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche