Christian Sørensen og FC Midtjylland har været alt andet end et velykket match, og i podcasten Vores Liga sætter den 32-årige venstre back nu nogle ord på situationen.
Den tidligere FC København-spiller har ikke været i aktion for FC Midtjylland siden november, og ofte er han slet ikke udtaget til truppen på kampdage.
Sportsligt ser det sort ud for Christian Sørensen, men til gengæld kan venstrebacken smile hele vejen til banken. Han har en kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2027, og han tjener en høj hyre på heden. Det er selvfølgelig noget, han er nødt til at tage med i ligningen her i karrierens efterår.
I podcasten bliver Christian Sørensen spurgt ind til, om barndomsklubben OB, der netop er rykket op i Superligaen, kunne være en mulighed for ham at skifte til.
Til det spørgsmål er venstrebackens svar umiddelbart nej.
– Selvfølgelig betyder løn noget i fodboldens verden, og jeg har været begge steder nu. Jeg har været, hvor man tjener godt og måske ikke har den bedste arbejdsglæde. Jeg har også prøvet at have den bedste arbejdsglæde og ikke tjene så godt. Der er så mange aspekter i spil her, når man begynder at komme op i årene og har stiftet familie, siger Christian Sørensen i Vores Liga og tilføjer:
– Men jeg vil da gerne indrømme, at jeg personligt savner at synes, det er sjovt at gå på arbejde, men når det bliver den 1., smiler man nogle gange lidt ekstra.
FCM-backen bliver også spurgt, om han kan se sig selv i en anden af sine tidligere klubber – Silkeborg IF.
– Det kan jeg godt. Jeg tror ikke, at nogen er i tvivl om, at med den situation, jeg står i i FC Midtjylland, skal der højst sandsynligt nok ske et eller andet til sommer. Der er nogle klubber, jeg godt kunne sig mig selv i, og Silkeborg er bestemt én af dem. De spiller en form for fodbold, hvor jeg også kunne passe godt ind, men det kunne jeg også andre steder.
– Jeg synes også selv, at jeg kunne passe godt ind i FC Midtjylland, men det synes de ikke. Så jeg udelukker bestemt ikke noget. Jeg tror, at alle ved, at der skal ske et eller andet til sommer – om det bliver Silkeborg, ved jeg ikke. Men jo, de spiller noget god fodbold, siger Christian Sørensen.
Tilbage i februar kunne Tipsbladet afsløre, at Christian Sørensen afviste en norsk klub, og det bekræfter han i podcasten.
Det er sandsynligt, at Christian Sørensen kigger efter en lejeaftale i sommerens transfervindue.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Jubler over ny Brøndby-chef
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden