Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Christian Sørensen er ude i kulden i FC Midtjylland, og han fastslår, at det kan være hårdt. Til gengæld luner det altid på lønningsdag.



Christian Sørensen og FC Midtjylland har været alt andet end et velykket match, og i podcasten Vores Liga sætter den 32-årige venstre back nu nogle ord på situationen.

Den tidligere FC København-spiller har ikke været i aktion for FC Midtjylland siden november, og ofte er han slet ikke udtaget til truppen på kampdage.

Sportsligt ser det sort ud for Christian Sørensen, men til gengæld kan venstrebacken smile hele vejen til banken. Han har en kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2027, og han tjener en høj hyre på heden. Det er selvfølgelig noget, han er nødt til at tage med i ligningen her i karrierens efterår.

I podcasten bliver Christian Sørensen spurgt ind til, om barndomsklubben OB, der netop er rykket op i Superligaen, kunne være en mulighed for ham at skifte til.

Til det spørgsmål er venstrebackens svar umiddelbart nej.

– Selvfølgelig betyder løn noget i fodboldens verden, og jeg har været begge steder nu. Jeg har været, hvor man tjener godt og måske ikke har den bedste arbejdsglæde. Jeg har også prøvet at have den bedste arbejdsglæde og ikke tjene så godt. Der er så mange aspekter i spil her, når man begynder at komme op i årene og har stiftet familie, siger Christian Sørensen i Vores Liga og tilføjer:

– Men jeg vil da gerne indrømme, at jeg personligt savner at synes, det er sjovt at gå på arbejde, men når det bliver den 1., smiler man nogle gange lidt ekstra.

FCM-backen bliver også spurgt, om han kan se sig selv i en anden af sine tidligere klubber – Silkeborg IF.

– Det kan jeg godt. Jeg tror ikke, at nogen er i tvivl om, at med den situation, jeg står i i FC Midtjylland, skal der højst sandsynligt nok ske et eller andet til sommer. Der er nogle klubber, jeg godt kunne sig mig selv i, og Silkeborg er bestemt én af dem. De spiller en form for fodbold, hvor jeg også kunne passe godt ind, men det kunne jeg også andre steder.

– Jeg synes også selv, at jeg kunne passe godt ind i FC Midtjylland, men det synes de ikke. Så jeg udelukker bestemt ikke noget. Jeg tror, at alle ved, at der skal ske et eller andet til sommer – om det bliver Silkeborg, ved jeg ikke. Men jo, de spiller noget god fodbold, siger Christian Sørensen.

Tilbage i februar kunne Tipsbladet afsløre, at Christian Sørensen afviste en norsk klub, og det bekræfter han i podcasten.

Det er sandsynligt, at Christian Sørensen kigger efter en lejeaftale i sommerens transfervindue.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

– Han virker frustreret!

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Jeg tror de vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Hylder Nartey efter magisk debut

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tottenham boykotter Viaplay

Ikke set i 30 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

AGF – OB

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stjernetransfer på plads alligevel

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Han er på vej væk fra AGF

“Han skal være 3.000 gange bedre”

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Silkeborg IF – Viborg FF

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Stor mystik om Patrick Pentz

– Det giver absolut ingen mening!

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

‘De er tilbage’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte