FC Midtjylland har i de første to forårskampe anvendt , hvor gennemsnitsalderen har været lige omkring 22 år. De to kampe endte begge 1-1, og FC Midtjylland står nu foran en svær udekamp mod OB, der dog ser ud til at være svækket efter salget af Djiby Fall.
FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg indrømmer, at chancerne for sejr havde været større i de første to kampe, hvis skadede nøglespillere som og havde været med, men på sigt tror Thomasberg, at FC Midtjyllands ungdomslinje kan betale sig.
– På kort sigt går vi lidt på kompromis med point og måske en enkelt placering. Lige meget hvad er vi ikke i stand til at købe os til succes, som et par andre klubber kan. Men hvis man ikke måtte handle spillere i Danmark og kun spillede med egne talenter, er jeg ikke i tvivl om, at vi om fem år ville være mestre, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
ældste spiller i kampen mod Brøndby i sidste weekend var 26-årige Kolja Afriyie, mens næstældste mand var anfører Mikkel Thygesen, der er 24. Til sammenligning havde FCM’s lørdags-modstander OB fem mand på over 30 i startopstillingen, da de i sidste weekend tabte til AC Horsens.
Du kan læse mere om det unge FC Midtjylland-mandskab i dagens udgave af Tipsbladet Indsigt, hvor du også finder en grundig gennemgang af alder og erfaring hos FCK, BIF, OB, FCM og AaB. Køb adgang til artiklen og avisen her!
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Mexico – Ecuador
England – DR Congo
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER