Med drømmehold for 16 nuværende eller tidligere Superliga-klubber kommer vi godt omkring i denne vinterserie om udlændinge i dansk fodbold, men der er nogle hjørner, vi ikke når forbi ad den vej.
For der har været andre udlændinge, som vi misser med det ellers finmaskede net, og det forsøger vi at rette op på ved at sætte et Best of the rest-drømmehold.
Det består af spillere, som har repræsenteret de 14 øvrige klubber, som har benyttet udlændinge i Superliga-æraen. Flere af spillerne har repræsenteret nogle af de klubber, vi har sat hold for – men så er de i så fald ikke blevet valgt til de klubber.
Her er de bedste af de øvrige udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.
Begrundelsen for holdet
Det er ganske nemt at udpege en keeper: Færøske Jákup Mikkelsen spillede 136 Superliga-kampe for Herfølge, blev dansk mester i 2000 og scorede faktisk to mål, for i 1998/99 var han straffeskytte for sin klub. Et solidt navn at begynde med.
Vi lærte Jean-Claude Bozga at kende som brølstærk stopper for FC Vestsjælland i to Superliga-sæsoner i midtnullerne, og så plukker vi Christian Karlsson og Anders Østli fra henholdsvis AB og FC Vestsjælland, fordi de ikke kom på holdet for Esbjerg eller SønderjyskE.
På midtbanen dækker Petri Helin højrekanten. I forbindelse med EM i sommer fortalte Claus Steinlein i Tipsbladet om sin tidligere finske holdkammerat fra Ikast, og det citat alene er nok til at få ham på holdet:
– Det var jo en af mine kammerater. Han havde spillet ishockey, og han var sindssygt hård i nærkampene, han var sindssygt arbejdsom. Der var nul bullshit, når vi kom til træning. Når vi så ikke trænede, eller når vi var i byen, kunne han drikke mere vodka end gennemsnittet. Og han var rigtig, rigtig sjov, når han drak vodka.
Polske Artur Toborek er også med som tidligere Ikast-spiller, og norske Christian Clem, der også spillede i både Lyngby og Brøndby, er med for de 15 kampe og fem mål, han bidrog med for Fremad Amager i 1994. Lille, sympatiske Stig Haaland fra Aarhus Fremad får pladsen som venstre wingback.
I angrebet får den nuværende Randers-spiller Alhaji Kamara en plads, for vi lærte ham at kende i Vendsyssel, hvor han imponerede i en halvsæson i 2019. Mirko Selak var i mange år en dygtig divisionsangriber, og han nåede også at score seks mål i 19 Superliga-kampe for Frem i 2003/04.
Og så kommer vi selvfølgelig ikke uden om Abdul Sule: 30 mål i 137 Superliga-kampe for AB og en evig status som kultspiller i Superliga-sammenhæng.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.

Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

AGF’s transfervindue: Er det en genistreg?

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

Var ved at forlade Brøndby for “store penge”

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Gravesen revser Eriksen: ‘Det er SÅ useriøst’

Overraskende Jonas Wind-melding

Barça-kovending omkring Christensen?

Brøndby-fans langer ud: Under al kritik!

Sportsdirektør lukker døren for Eriksen

Peter Møller vil skrive dansk fodboldhistorie

Eriksen træner med i denne klub

Tidligere Brøndby-flop frosset ud – på vej hertil

Anders Dreyer trækker overskrifter i USA

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Bo Henriksen chokerer i Tyskland

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Farzam fremhæver FCK-scoop: Det allerstørste!

Forrygende debut!

Kamil Grabara i kæmpe forsvar

Lionel Messi med chokmelding?

Philip Billing på tavlen for FC Midtjylland

‘Det er kæmpe stort – han er en verdensstjerne’

Helt vildt – 750.000 kroner om dagen

Her er din startopstilling, Brian Riemer!

Trist over transfer: ‘Jeg er meget ærgerlig’

Her er Danmarks startopstilling

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

Glimrer ved sit fravær: Skal han sælges nu?

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Vidste intet om Brøndby: ‘Jeg skrev blindt under’

Raser over Bodø/Glimt-bud: Voldsomt arrogant!

Ødelægger Tottenham det for Thomas Frank?

Stjerneangriber forklarer FC Midtjylland-exit

Var i fremskredne forhandlinger med OB og AGF

Brøndby og FCK i bowlen: Her er 3. runde i pokalen

Eriksen stjæler overskrifter i hele Europa

Radiotavshed – klar besked om Brøndby-storsalg

Færdig for i år

Ikke med på landsholdet – han kan vinde stor pris

Disse tre lande er nu VM-klar

Superligaklubber får grønt lys

Flere penge efter dansk stjernes indtog

Jonas Vingegaard slået i kæmpe bjergslag

Efter kollaps: Kan købe dansk stjerne i januar

Solbakkens krav: ‘Ja, jeg er seriøs!’

Officielt: Stortalent forlænger med Superliga-klub

Supercomputer: De vinder Super Bowl LX

Stjerne spytter på modstander i NFL-premiere

Tyskland får tæsk i pressen: Hvad skal vi til VM?

I chok efter kæmpe blamage

Har et ekstra øje på stjerne