Udlandet holder øje med Lössl

Målmandstalentet Jonas Lössl er under luppen hos udlandske klubber. Men et skifte til udlandet står ikke først for.



Jonas Lössl greb chancen, da Arek Onyszko blev fyret i FC Midtjylland, og Lössl har gjort det så godt, at han er blevet fast mand på U/21-landsholdet og tiltrækker sig opmærksomhed fra udenlandske opkøbere.

– Vi har haft en del udlandske klubber oppe at kigge på Jonas, men han er rigtig glad for at være i FC Midtjylland, og alle parter vurderer, at det er bedst, han bliver i klubben. Jonas føler selv, at han har udviklet sig meget, siden han blev førstevalg, og han kan stadig udvikle sig i FC Midtjylland, siger hans agent Allan Bak Jensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Lössl: U/21-EM et stort udstillingsvindue

Til sommer kan Lössl meget vel være førstevalg mellem stængerne, når U/21-landsholdet skal spille EM i Danmark. Slutrunden bliver et helt ekstraordinært udstillingsvindue for alle deltagende spillere. Også for Jonas Lössl.

– Hvis Jonas er førstevalg på U/21-landsholdet til sommer, og hvis Danmark klarer sig godt, så kan det godt være, at der sker noget i forbindelse med den slutrunde. Det er et kæmpe udstillingsvindue, hvor overvågningen af spillerne vil være større end nogensinde før. Til EM sidste sommer slog spillere som Khedira og Özil sine navne fast, og de spiller begge to i Real Madrid nu.

– Men Jonas skal jo ikke sælges for enhver pris, og når han skal videre, så skal vi være rimelig sikker på, at det er det rigtige. Men danske målmænd har et godt ry i udlandet, og der vil helt sikkert også være nogen, der kigger med i foråret. Men lige nu er FC Midtjylland det rigtige for ham, siger Bak Jensen.

Jonas Lössls kontrakt med FC Midtjylland løber frem til sommeren 2014.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Snød FC København for keeper

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Derfor trækker FC København-transfer ud

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere