Udlandet holder øje med Lössl

Målmandstalentet Jonas Lössl er under luppen hos udlandske klubber. Men et skifte til udlandet står ikke først for.



Jonas Lössl greb chancen, da Arek Onyszko blev fyret i FC Midtjylland, og Lössl har gjort det så godt, at han er blevet fast mand på U/21-landsholdet og tiltrækker sig opmærksomhed fra udenlandske opkøbere.

– Vi har haft en del udlandske klubber oppe at kigge på Jonas, men han er rigtig glad for at være i FC Midtjylland, og alle parter vurderer, at det er bedst, han bliver i klubben. Jonas føler selv, at han har udviklet sig meget, siden han blev førstevalg, og han kan stadig udvikle sig i FC Midtjylland, siger hans agent Allan Bak Jensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Lössl: U/21-EM et stort udstillingsvindue

Til sommer kan Lössl meget vel være førstevalg mellem stængerne, når U/21-landsholdet skal spille EM i Danmark. Slutrunden bliver et helt ekstraordinært udstillingsvindue for alle deltagende spillere. Også for Jonas Lössl.

– Hvis Jonas er førstevalg på U/21-landsholdet til sommer, og hvis Danmark klarer sig godt, så kan det godt være, at der sker noget i forbindelse med den slutrunde. Det er et kæmpe udstillingsvindue, hvor overvågningen af spillerne vil være større end nogensinde før. Til EM sidste sommer slog spillere som Khedira og Özil sine navne fast, og de spiller begge to i Real Madrid nu.

– Men Jonas skal jo ikke sælges for enhver pris, og når han skal videre, så skal vi være rimelig sikker på, at det er det rigtige. Men danske målmænd har et godt ry i udlandet, og der vil helt sikkert også være nogen, der kigger med i foråret. Men lige nu er FC Midtjylland det rigtige for ham, siger Bak Jensen.

Jonas Lössls kontrakt med FC Midtjylland løber frem til sommeren 2014.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

AGF skaber vildt mirakel i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ny FC København-stjerne imponerer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vildt Superliga-rygte afvises

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Endnu et forbund i kødet på FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dansker i rekordtransfer

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha