Jonas Lössl greb chancen, da Arek Onyszko blev fyret i FC Midtjylland, og Lössl har gjort det så godt, at han er blevet fast mand på U/21-landsholdet og tiltrækker sig opmærksomhed fra udenlandske opkøbere.
– Vi har haft en del udlandske klubber oppe at kigge på Jonas, men han er rigtig glad for at være i FC Midtjylland, og alle parter vurderer, at det er bedst, han bliver i klubben. Jonas føler selv, at han har udviklet sig meget, siden han blev førstevalg, og han kan stadig udvikle sig i FC Midtjylland, siger hans agent Allan Bak Jensen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Lössl: U/21-EM et stort udstillingsvindue
Til sommer kan Lössl meget vel være førstevalg mellem stængerne, når U/21-landsholdet skal spille EM i Danmark. Slutrunden bliver et helt ekstraordinært udstillingsvindue for alle deltagende spillere. Også for Jonas Lössl.
– Hvis Jonas er førstevalg på U/21-landsholdet til sommer, og hvis Danmark klarer sig godt, så kan det godt være, at der sker noget i forbindelse med den slutrunde. Det er et kæmpe udstillingsvindue, hvor overvågningen af spillerne vil være større end nogensinde før. Til EM sidste sommer slog spillere som Khedira og Özil sine navne fast, og de spiller begge to i Real Madrid nu.
– Men Jonas skal jo ikke sælges for enhver pris, og når han skal videre, så skal vi være rimelig sikker på, at det er det rigtige. Men danske målmænd har et godt ry i udlandet, og der vil helt sikkert også være nogen, der kigger med i foråret. Men lige nu er FC Midtjylland det rigtige for ham, siger Bak Jensen.
Jonas Lössls kontrakt med FC Midtjylland løber frem til sommeren 2014.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
England – DR Congo
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr