Udlandet holder øje med Lössl

Målmandstalentet Jonas Lössl er under luppen hos udlandske klubber. Men et skifte til udlandet står ikke først for.



Jonas Lössl greb chancen, da Arek Onyszko blev fyret i FC Midtjylland, og Lössl har gjort det så godt, at han er blevet fast mand på U/21-landsholdet og tiltrækker sig opmærksomhed fra udenlandske opkøbere.

– Vi har haft en del udlandske klubber oppe at kigge på Jonas, men han er rigtig glad for at være i FC Midtjylland, og alle parter vurderer, at det er bedst, han bliver i klubben. Jonas føler selv, at han har udviklet sig meget, siden han blev førstevalg, og han kan stadig udvikle sig i FC Midtjylland, siger hans agent Allan Bak Jensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Lössl: U/21-EM et stort udstillingsvindue

Til sommer kan Lössl meget vel være førstevalg mellem stængerne, når U/21-landsholdet skal spille EM i Danmark. Slutrunden bliver et helt ekstraordinært udstillingsvindue for alle deltagende spillere. Også for Jonas Lössl.

– Hvis Jonas er førstevalg på U/21-landsholdet til sommer, og hvis Danmark klarer sig godt, så kan det godt være, at der sker noget i forbindelse med den slutrunde. Det er et kæmpe udstillingsvindue, hvor overvågningen af spillerne vil være større end nogensinde før. Til EM sidste sommer slog spillere som Khedira og Özil sine navne fast, og de spiller begge to i Real Madrid nu.

– Men Jonas skal jo ikke sælges for enhver pris, og når han skal videre, så skal vi være rimelig sikker på, at det er det rigtige. Men danske målmænd har et godt ry i udlandet, og der vil helt sikkert også være nogen, der kigger med i foråret. Men lige nu er FC Midtjylland det rigtige for ham, siger Bak Jensen.

Jonas Lössls kontrakt med FC Midtjylland løber frem til sommeren 2014.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Sønderjyske sælger profil

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos

Scorer heftig lønstigning

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Frankrig – Marokko

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Stor profil ude af Frankrig-brag

Norges kronprins rejser til USA