Jonas Lössl greb chancen, da Arek Onyszko blev fyret i FC Midtjylland, og Lössl har gjort det så godt, at han er blevet fast mand på U/21-landsholdet og tiltrækker sig opmærksomhed fra udenlandske opkøbere.
– Vi har haft en del udlandske klubber oppe at kigge på Jonas, men han er rigtig glad for at være i FC Midtjylland, og alle parter vurderer, at det er bedst, han bliver i klubben. Jonas føler selv, at han har udviklet sig meget, siden han blev førstevalg, og han kan stadig udvikle sig i FC Midtjylland, siger hans agent Allan Bak Jensen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Lössl: U/21-EM et stort udstillingsvindue
Til sommer kan Lössl meget vel være førstevalg mellem stængerne, når U/21-landsholdet skal spille EM i Danmark. Slutrunden bliver et helt ekstraordinært udstillingsvindue for alle deltagende spillere. Også for Jonas Lössl.
– Hvis Jonas er førstevalg på U/21-landsholdet til sommer, og hvis Danmark klarer sig godt, så kan det godt være, at der sker noget i forbindelse med den slutrunde. Det er et kæmpe udstillingsvindue, hvor overvågningen af spillerne vil være større end nogensinde før. Til EM sidste sommer slog spillere som Khedira og Özil sine navne fast, og de spiller begge to i Real Madrid nu.
– Men Jonas skal jo ikke sælges for enhver pris, og når han skal videre, så skal vi være rimelig sikker på, at det er det rigtige. Men danske målmænd har et godt ry i udlandet, og der vil helt sikkert også være nogen, der kigger med i foråret. Men lige nu er FC Midtjylland det rigtige for ham, siger Bak Jensen.
Jonas Lössls kontrakt med FC Midtjylland løber frem til sommeren 2014.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
DBU vil granske FIFA-plan
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED