Udlandet scouter SL-stortalenter: – Er så stolt

Der var adskillige storklubber på stadion for at se Superligaens yngste hold i årevis.



HERNING (Tipsbladet): I efteråret spillede FC Midtjylland med Superligaens næstyngste hold, og det var såmænd ikke, fordi midtjyderne søndag aften pludselig stillede med et ældre hold end gæsterne FC Nordsjælland.

Men der er nu alligevel noget forandret ved et FCN-hold, der havde Caleb Yirenkyi og Juho Lähteenmäki med fra start og adskillige andre helt unge spillere undervejs ud over efterårets profiler Lucas Høgsberg og Sindre Walle Egeli.

FCN tabte i Herning på et meget sent mål, hvilket over de 90 minutter var fortjent, men der er grøde i holdet, mener cheftræner Jens Fønsskov Olsen.

– Jeg er pivstolt af dem. Vi havde en lille quiz i går med gutterne på hotellet, og sammenlignet med da vi spillede her for 11 måneder siden, var der én mand tilbage fra startopstillingen dengang, og det er Andreas Hansen. Der var nogle unge drenge, der blev til mænd i dag, og vi var undervejs spændte på, hvordan de ville håndtere kulissen og det tryk, der ville være undervejs, siger Jens Fønsskov Olsen.

– Juho og Caleb, der har så få minutter i Superligaen, de var en fornøjelse at følge. Jeg synes, vi allerede nu viser, at vi har et rigtig, rigtig fint niveau, og vi vil blive bedre, siger Jens Fønsskov Olsen.

Del af uddannelsen
I denne sæson har FC Nordsjælland sagt farvel til en stor del af det hold, der spillede med om guld i 2022/23 og i et kort glimt i foråret 2024.

Daniel Svensson, Jeppe Tverskov, Marcus Ingvartsen, Conrad Harder, Ibrahim Osman, Adamo Nagalo, Oliver Villadsen, Martin Frese og Oliver Antman er blandt de største navne, der er taget væk, mens Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen sidste sommer vendte tilbage til Benfica og Ajax efter lejeaftaler.

Læs om FC Nordsjællands spillerbudget her

Det er en åreladning, der vil noget, og som FC Nordsjælland har valgt for at gøre plads til de unge.

Og mens hjemmeholdets profiler Darío Osorio, Franculino, Ousmane Diao og Aral Simsir helt sikkert tiltrak sig en stor del af opmærksomheden, var folkene fra klubber som Bayern München, Chelsea og AC Milan også i Herning søndag aften for at få noter på FC Nordsjælland-holdet, hvor Sindre Walle Egeli og Lucas Høghsberg kunne have været solgt for op mod 200 millioner kroner i januar og start-februar, hvis FCN ville.

At de største klubber i Europa følger unge spillere i FC Nordsjælland har været sædvane i en række år, og det skal denne generation FCN-spillere også lære at håndtere.

– Det er noget, FC Nordsjælland altid har stået for, det at være gode til at tage hånd omkring de ting, også før jeg kom. Det er man bare dygtig til, og vi har nogle dygtige mennesker i staben, som klæder dem på til den her hype, der vil opstå, fordi vi er et sted, hvor man vil holde øje med de unge spillere og se, hvad der kommer og hvad der rører på sig, siger Jens Fønsskov, der alt efter definitionen af førsteholdstruppen har 15 teenagere på og med omkring holdet, og flere på vej.

19-årige Caleb Yirenkyi spillede en god kamp som central midtbanespiller, hvor han skulle fylde det store hul, Jeppe Tverskov har efterladt sig ved skiftet til San Diego.

Læs også om, hvad FCN fik for salget af Marcus Ingvartsen til San Diego

Juho Lähteenmäki er et halvt år yngre og spillede venstre back med den udfordrende opgave at holde styr på Darío Osorio, og der er en række talenter undervejs som den nyligt sigende forward Prince Amaoko, der er gået rygter om som et kæmpe talent i flere år.

Med Andreas Hansen, Peter Ankersen, Erik Marxen, Tobias Salquist, Mark Brink, Benjamin Nygren og nyligt erhvervede Gustav Wikheim som de erfarne kræfter skal FCN nu ud i en nervepirrende afslutning på grundspillet, hvor man står godt med kampe mod nedrykningstruede Vejle og Lyngby men er i tæt kapløb med Silkeborg, Randers FC og Brøndby IF, hvor et af holdene ikke kommer med.

– Det er en super spændende struktur, vi har, og vi er glade for, at vi stadig er i det. Vi har haft en rigtig, rigtig hård uge oven på den her aflyste kamp, og det er jo også en af grundene til, at jeg egentlig er rigtig, rigtig glad og stolt af dem i dag, at vi går ud og leverer den her præstation med den tredje kamp på syv dage.

– Vi gør det med de her forhold og med den fysik og intensitet, som vi bliver mødt af. Det er rigtig, rigtig godt gået, og hvis vi kan ramme nogle præstationer og lignende de her i de sidste to kampe, så kommer vi også tæt på Top 6, siger Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland har siden sommeren 2022 solgt spillere for omkring 800 millioner kroner, hvoraf Ernest Nuamah, Conrad Harder og Ibrahim Osman står for omtrent to-tredjedele af beløbet.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Brian Riemer giver råd til storklub

Højlund med helterolle for Napoli

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Til tider virkede han modløs og opgivende

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Er han den nye Rurik Gislason?

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske