Udlandet scouter SL-stortalenter: – Er så stolt

Der var adskillige storklubber på stadion for at se Superligaens yngste hold i årevis.



HERNING (Tipsbladet): I efteråret spillede FC Midtjylland med Superligaens næstyngste hold, og det var såmænd ikke, fordi midtjyderne søndag aften pludselig stillede med et ældre hold end gæsterne FC Nordsjælland.

Men der er nu alligevel noget forandret ved et FCN-hold, der havde Caleb Yirenkyi og Juho Lähteenmäki med fra start og adskillige andre helt unge spillere undervejs ud over efterårets profiler Lucas Høgsberg og Sindre Walle Egeli.

FCN tabte i Herning på et meget sent mål, hvilket over de 90 minutter var fortjent, men der er grøde i holdet, mener cheftræner Jens Fønsskov Olsen.

– Jeg er pivstolt af dem. Vi havde en lille quiz i går med gutterne på hotellet, og sammenlignet med da vi spillede her for 11 måneder siden, var der én mand tilbage fra startopstillingen dengang, og det er Andreas Hansen. Der var nogle unge drenge, der blev til mænd i dag, og vi var undervejs spændte på, hvordan de ville håndtere kulissen og det tryk, der ville være undervejs, siger Jens Fønsskov Olsen.

– Juho og Caleb, der har så få minutter i Superligaen, de var en fornøjelse at følge. Jeg synes, vi allerede nu viser, at vi har et rigtig, rigtig fint niveau, og vi vil blive bedre, siger Jens Fønsskov Olsen.

Del af uddannelsen
I denne sæson har FC Nordsjælland sagt farvel til en stor del af det hold, der spillede med om guld i 2022/23 og i et kort glimt i foråret 2024.

Daniel Svensson, Jeppe Tverskov, Marcus Ingvartsen, Conrad Harder, Ibrahim Osman, Adamo Nagalo, Oliver Villadsen, Martin Frese og Oliver Antman er blandt de største navne, der er taget væk, mens Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen sidste sommer vendte tilbage til Benfica og Ajax efter lejeaftaler.

Læs om FC Nordsjællands spillerbudget her

Det er en åreladning, der vil noget, og som FC Nordsjælland har valgt for at gøre plads til de unge.

Og mens hjemmeholdets profiler Darío Osorio, Franculino, Ousmane Diao og Aral Simsir helt sikkert tiltrak sig en stor del af opmærksomheden, var folkene fra klubber som Bayern München, Chelsea og AC Milan også i Herning søndag aften for at få noter på FC Nordsjælland-holdet, hvor Sindre Walle Egeli og Lucas Høghsberg kunne have været solgt for op mod 200 millioner kroner i januar og start-februar, hvis FCN ville.

At de største klubber i Europa følger unge spillere i FC Nordsjælland har været sædvane i en række år, og det skal denne generation FCN-spillere også lære at håndtere.

– Det er noget, FC Nordsjælland altid har stået for, det at være gode til at tage hånd omkring de ting, også før jeg kom. Det er man bare dygtig til, og vi har nogle dygtige mennesker i staben, som klæder dem på til den her hype, der vil opstå, fordi vi er et sted, hvor man vil holde øje med de unge spillere og se, hvad der kommer og hvad der rører på sig, siger Jens Fønsskov, der alt efter definitionen af førsteholdstruppen har 15 teenagere på og med omkring holdet, og flere på vej.

19-årige Caleb Yirenkyi spillede en god kamp som central midtbanespiller, hvor han skulle fylde det store hul, Jeppe Tverskov har efterladt sig ved skiftet til San Diego.

Læs også om, hvad FCN fik for salget af Marcus Ingvartsen til San Diego

Juho Lähteenmäki er et halvt år yngre og spillede venstre back med den udfordrende opgave at holde styr på Darío Osorio, og der er en række talenter undervejs som den nyligt sigende forward Prince Amaoko, der er gået rygter om som et kæmpe talent i flere år.

Med Andreas Hansen, Peter Ankersen, Erik Marxen, Tobias Salquist, Mark Brink, Benjamin Nygren og nyligt erhvervede Gustav Wikheim som de erfarne kræfter skal FCN nu ud i en nervepirrende afslutning på grundspillet, hvor man står godt med kampe mod nedrykningstruede Vejle og Lyngby men er i tæt kapløb med Silkeborg, Randers FC og Brøndby IF, hvor et af holdene ikke kommer med.

– Det er en super spændende struktur, vi har, og vi er glade for, at vi stadig er i det. Vi har haft en rigtig, rigtig hård uge oven på den her aflyste kamp, og det er jo også en af grundene til, at jeg egentlig er rigtig, rigtig glad og stolt af dem i dag, at vi går ud og leverer den her præstation med den tredje kamp på syv dage.

– Vi gør det med de her forhold og med den fysik og intensitet, som vi bliver mødt af. Det er rigtig, rigtig godt gået, og hvis vi kan ramme nogle præstationer og lignende de her i de sidste to kampe, så kommer vi også tæt på Top 6, siger Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland har siden sommeren 2022 solgt spillere for omkring 800 millioner kroner, hvoraf Ernest Nuamah, Conrad Harder og Ibrahim Osman står for omtrent to-tredjedele af beløbet.



Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Her er alle VM-puljerne

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er Danmarks VM-gruppe

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Saver United-stjerne over

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-grupperne

Her kan du se VM-lodtrækningen

Jonas Wind er i København

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

FC Fredericia – OB

Dybt skuffet og trist

Griner af AaB-rygte

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM