Udlejet talent har ikke opgivet AGF: Men jeg vil ikke være reserve

Den 21-årige kantspiller vil ikke afvise en fremtid i AGF, men han vil have en ny rolle, hvis det skal være tilfældet.



Kasper Lunding er indtil årsskiftet udlejet fra AGF til Odds Ballklub i Norge, men den unge kantspiller har ikke opgivet at have en fremtid hos Superligaens bronzevindere. Men han vil ikke tilbage og agere reserve, fastslår han overfor Jyllands-Posten.

For knap halvandet år siden gjorde Kasper Lunding ellers sit indtog på førsteholet i AGF som 19-årig. Han startede de første seks kampe efter vinterpausen i 2018/19-sæsonen, mens han også spillede jævnligt i Superligaens slutspil.

Læs også:Medier: Göztepe vil have Mikkel Kirkeskov

Men efter indkøbene af Jon Dagur Thorsteinsson og Gift Links sidste sommer, røg den nu 21-årige kantspiller ud i kulden i AGF. Kun tre kampe i Superligaens blev det til i den netop overståede sæson.

Og selvom han ikke vil afvise en fremtid AGF, når lejeaftalen med Odds Ballklub udløber ved årsskiftet, skal det være i en anden rolle. 

– Jeg har ikke opgivet AGF, men jeg er et sted i min karriere, hvor jeg skal tænke på min egen udvikling og den spilletid, jeg har brug for. Min aftale med AGF løber i endnu et par år, men jeg har ikke lyst til at vende tilbage og få samme reserverolle som i foråret, siger Kasper Lunding til Jyllands-Posten og tilføjer, at han til træning spillede andre positioner end sin vante plads på kanten.

Kasper Lunding har hidtil haft fin succes i Norge, hvor han på syv kampe er kommet på måltavlen to gange for Odds.

I AGF står han noteret for to mål på 17 kampe. Han har kontrakt med århusianerne indtil indtil sommeren 2022. 

Læs også:Avis: Bologna vil igen på rov i FC København
Læs også:Podcast: Må Kamil Wilczek skifte til FC København?




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

LIVE: AGF klarede presset!

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘Et af de største danske resultater’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Kontant dom over Elyounoussi

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

OB vil have tidligere Superliga-profil