Udlejet talent har ikke opgivet AGF: Men jeg vil ikke være reserve

Den 21-årige kantspiller vil ikke afvise en fremtid i AGF, men han vil have en ny rolle, hvis det skal være tilfældet.



Kasper Lunding er indtil årsskiftet udlejet fra AGF til Odds Ballklub i Norge, men den unge kantspiller har ikke opgivet at have en fremtid hos Superligaens bronzevindere. Men han vil ikke tilbage og agere reserve, fastslår han overfor Jyllands-Posten.

For knap halvandet år siden gjorde Kasper Lunding ellers sit indtog på førsteholet i AGF som 19-årig. Han startede de første seks kampe efter vinterpausen i 2018/19-sæsonen, mens han også spillede jævnligt i Superligaens slutspil.

Læs også:Medier: Göztepe vil have Mikkel Kirkeskov

Men efter indkøbene af Jon Dagur Thorsteinsson og Gift Links sidste sommer, røg den nu 21-årige kantspiller ud i kulden i AGF. Kun tre kampe i Superligaens blev det til i den netop overståede sæson.

Og selvom han ikke vil afvise en fremtid AGF, når lejeaftalen med Odds Ballklub udløber ved årsskiftet, skal det være i en anden rolle. 

– Jeg har ikke opgivet AGF, men jeg er et sted i min karriere, hvor jeg skal tænke på min egen udvikling og den spilletid, jeg har brug for. Min aftale med AGF løber i endnu et par år, men jeg har ikke lyst til at vende tilbage og få samme reserverolle som i foråret, siger Kasper Lunding til Jyllands-Posten og tilføjer, at han til træning spillede andre positioner end sin vante plads på kanten.

Kasper Lunding har hidtil haft fin succes i Norge, hvor han på syv kampe er kommet på måltavlen to gange for Odds.

I AGF står han noteret for to mål på 17 kampe. Han har kontrakt med århusianerne indtil indtil sommeren 2022. 

Læs også:Avis: Bologna vil igen på rov i FC København
Læs også:Podcast: Må Kamil Wilczek skifte til FC København?






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC København – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Offentliggøres i dag

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller