Vild afslutning: FCN redder et point til sidst

Randers var tæt på den første sejr ude mod FC Nordsjælland siden 2015, men måtte nøjes med 1-1.



Randers FC var få sekunder fra at bryde en næsten ti år lang forbandelse på Farum Park, men det lykkedes ikke for kronjyderne at tage tre point med hjem i mandagens superligakamp.

Efter de fem tillægsminutter egentlig var gået, lykkedes det for hjemmeholdets Jeppe Tverskov at udligne til 1-1.

Lidt over et kvarter inden havde den jamaicanske indskifter Norman Campbell bragt Randers i front, og kronjyderne var tæt på at få den første sejr i en superligakamp ude mod FC Nordsjælland siden februar 2015.

Med pointdelingen ligger holdene fortsat side om side på sjette- og syvendepladsen med 12 point hver.

Australieren Paul Izzo havde en stor dag i det randrusianske mål med vigtige redninger før pausen, og han var en væsentlig årsag til, at kronjyderne var tæt på at tage tre sjældne point på kunstgræsset.

Kampen fik en yderst besynderlig start.

Der var kun spillet 20 sekunder, inden bolden blev sendt ud af banen, fordi FCN-anfører Kian Hansen var skadet uden at have været involveret i nogen duel.

Kian Hansen modtog behandling, forlod banen og måtte lade sig udskifte. I stedet kom kantspilleren Mads Kristian Hansen ind i stedet for midtstopperen, og Jeppe Tverskov overtog pladsen i centerforsvaret.

Trods den tidlige udskiftning af anføreren var FC Nordsjælland det bedste hold på banen i første halvleg.

Både Sindre Walle og Marcus Ingvartsen måtte se store muligheder afværget af en vaks Paul Izzo i Randers-buret.

Afbrænderne blev kostbare, for efter pausen meldte hjemmeholdet sig næsten ud af kampen med uvant passivt spil.

På trænerbænken savnede Jens Olsen formentlig at råde over den livlige og afslutningsglade Conrad Harder, der siden holdets seneste kamp er blevet solgt til portugisiske Sporting i en rekordhandel.

Playmakeren Mark Brink debuterede for FC Nordsjælland efter skiftet fra Silkeborg, men han satte ikke noget stort aftryk i sine 83 minutter på banen.

Allerede tidligt i anden halvleg havde Randers en kæmpe chance, da Mathias Greve fandt Florian Danho med en perfekt dybdebold.

Den kropsstærke Randers-angriber overplacerede sit skud, da han var alene med Andreas Hansen.

I stedet blev det indskiftede Norman Campbell, der fik åbnet målscoringen i det 78. minut.

Jamaicaneren strøg afsted i et kontraangreb, men blev presset til at vende om på kanten af feltet. Det gjorde dog ikke noget, for Campbell tog et træk og drejede bolden over i det lange målhjørne.

Det lignede afgørelsen, men i de absolut døende sekunder undervurderede Daniel Høegh og Björn Kopplin et indlæg, og det udnyttede Jeppe Tverskov til at pande en udligning i mål.

/ritzau/





Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Dansk landsholdsspiller forlænger

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Brøndby er de dårligste i Europa

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Langer ud efter Peter Sørensen

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Blæst fuldstændig omkuld

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Arsenal – Sporting CP

Hugo Ekitike misser VM

AZ slagter Shakhtar

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken