Udløb til sommer: Busuladzic åben for Superliga-retur

Azer Busuladzic har spillet 60 Superliga-kampe for OB, og danskeren er åben for at vende hjem efter denne sæson.



Den 26-årige midtbanespiller Azer Busuladzic har i øjeblikket stor succes for sin græske klub Atromitos, der er på andenpladsen i ligaen efter syv kampe. Den tidligere Vejle- og OB-spiller er fast mand på holdkortet og har i det hele taget haft vind i sejlene, siden han tog til Grækenland fra Dinamo Bukarest for snart halvandet år siden.

Azer Busuladzic har spillet 60 kampe i Danmarks bedste fodboldrække og alle for OB, men han blev aldrig nogen profil i Superligaen. Det kan han nå endnu.

Danskerens aftale med Atromitos udløber efter denne sæson, og han ved endnu ikke, hvad fremtiden bringer. En retur til Danmark kan sagtens komme på tale.

– Ja, bestemt. Danmark vil altid være en mulighed, og jeg er som udgangspunkt åben for det meste. Jeg følger stadig Superligaen og synes, det er en stærk liga. Men der er mange ting at tage hensyn til – også det økonomiske. I den forbindelse kan der godt være flere penge at tjene i udlandet, siger Azer Busuladzic til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg har en kontrakt her, som jeg kun ville kunne få i FC København, Brøndby og FC Midtjylland derhjemme, og selvfølgelig spiller det ind. Som fodboldspiller har man kun kort tid til at tjene de penge, der skal skabe et fundament mange år frem. 

Atromitos er som nævnt en del af topstriden i Grækenland, og det kræver fokus at bevare den placering. Derfor skænker Azer Busuladzic heller ikke fremtiden mange tanker på nuværende tidspunkt.

– Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske. Jeg er frisk på at blive her i klubben, hvis den mulighed byder sig, men det er ikke noget, jeg tænker så meget over lige nu. Der har været interesse fra nogle mere eksotiske lande, men det er ikke umiddelbart noget, der frister mig, siger midtbanespilleren.

En god sæson for et græsk tophold vil formentlig kunne åbne nogle interessante døre.

– Jeg spiller på et tophold, og jeg ved, der er mange scouts til vores kampe, så hvem ved, om der åbner sig nogle døre til en større klub? Det må tiden vise, lyder det fra Azer Busuladzic.

Azer Busuladzic jagter fortsat sin første scoring for Atromitos. 



Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Sergio Ramos i chokskifte?

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Storhylder Christian Nørgaard

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Køber sig ind i dansk klub

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Klar besked til FCK-fans

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

– Vi bør være favoritter

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern