Udpeger problemer: ‘Virkelig, virkelig dårligt’

Frederik Birk peger på, at Brøndby havde flere problemer i det offensive spil mod Vejle Boldklub i sidste uge.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF led I weekenden deres første pointtab i Frederik Birks tid som klubbens permanente cheftræner.

Ovenpå en overbevisende sejr over Viborg FF i premieren, kom de blågule ned på jorden med en skuffende deler mod Superligaens bundprop, Vejle Boldklub. 

Så hvad gik der galt i den kamp? Jo, fire dage efter kampen peger Frederik Birk på, at der var flere problemer offensivt. 

– Vi manglede intensitet, når vi havde bolden. Vi havde den enormt meget og fik lov til at have den meget, men vi fik ikke sat det tryk ind, som vi skulle, også uden bold, der kunne gøre det endnu mere farligt. Det er det ene. 

– Til trods for at vi ikke gjorde det, var der potentiale i spillet, vi ikke fik udnyttet, men vores næstsidste aktioner var virkelig, virkelig dårlige i momenter. Indlægsspillet var ikke på det niveau, det skal være, og det sidste dybdespil manglede den sidste kvalitet. Og så har vi jo et par chancer, vi godt kunne have omsat, der måske havde givet en anden kamp. 

– På den offensive side er det der, jeg har lagt mit største tryk, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning og peger også på, at Vejle blev farlige de få gange, de kom op nær Brøndbys felt.

Artiklen fortsætter efter grafikken…

Mens resultatet og dele af præstationen var skuffende kunne Brøndby-fansene glæde sig over at se vinterindkøbet Benjamin Tahirovic i startopstillingen for første gang. En spiller, som Frederik Birk så fine ting fra. 

– Jeg synes, der var gode perspektiver i det. Der er stadig noget på det samlede output, som vi fysisk leverer på 8er-positionen, hvor vi skal have bygget på den pakke, Benjamin har. Det er ikke overraskende, og nu var omstændigheder også, at han kom tidligere ind, end det var min grundplan (grundet sygdom i truppen, red.).

– Vi arbejder på at få bygget på på den fysiske del, fortæller Brøndby-træneren. 

Nu venter en kamp mod endnu en nedrykningskandidat i form af Lyngby Boldklub. 

– Det bliver interessant at se, hvordan det kommer til at forløbe herude på stadion, men jeg kunne se i deres kamp mod Randers (i den forgangne runde), at de kommer i nogle positioner, der drillede Randers, og de turde godt spille med bolden. De kom også med noget intensitet med bolden. Men lad os se, om vi ikke får taget brodden af den, lyder det fra Frederik Birk. 

Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub på Brøndby Stadion mandag klokken 19.00. At den kamp først spilles mandag har givet Brøndby mulighed for at gå lidt hårdere til den på træningsbanen i ugens løb, da spillerne har fået en ekstra fridag til at restituere fredag.





Nu er han pludselig syg




LIVE

LIVE: Forlænger med Superliga-klub

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gift Links hylder FCK-legende

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Han er Superligaens ringeste målmand!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Mathias Zanka går viralt



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Barcelona – Atletico

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

FIFA åbner sag mod Spanien

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Det betyder intet mod Liverpool

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden