Udpeger problemer: ‘Virkelig, virkelig dårligt’

Frederik Birk peger på, at Brøndby havde flere problemer i det offensive spil mod Vejle Boldklub i sidste uge.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF led I weekenden deres første pointtab i Frederik Birks tid som klubbens permanente cheftræner.

Ovenpå en overbevisende sejr over Viborg FF i premieren, kom de blågule ned på jorden med en skuffende deler mod Superligaens bundprop, Vejle Boldklub. 

Så hvad gik der galt i den kamp? Jo, fire dage efter kampen peger Frederik Birk på, at der var flere problemer offensivt. 

– Vi manglede intensitet, når vi havde bolden. Vi havde den enormt meget og fik lov til at have den meget, men vi fik ikke sat det tryk ind, som vi skulle, også uden bold, der kunne gøre det endnu mere farligt. Det er det ene. 

– Til trods for at vi ikke gjorde det, var der potentiale i spillet, vi ikke fik udnyttet, men vores næstsidste aktioner var virkelig, virkelig dårlige i momenter. Indlægsspillet var ikke på det niveau, det skal være, og det sidste dybdespil manglede den sidste kvalitet. Og så har vi jo et par chancer, vi godt kunne have omsat, der måske havde givet en anden kamp. 

– På den offensive side er det der, jeg har lagt mit største tryk, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning og peger også på, at Vejle blev farlige de få gange, de kom op nær Brøndbys felt.

Artiklen fortsætter efter grafikken…

Mens resultatet og dele af præstationen var skuffende kunne Brøndby-fansene glæde sig over at se vinterindkøbet Benjamin Tahirovic i startopstillingen for første gang. En spiller, som Frederik Birk så fine ting fra. 

– Jeg synes, der var gode perspektiver i det. Der er stadig noget på det samlede output, som vi fysisk leverer på 8er-positionen, hvor vi skal have bygget på den pakke, Benjamin har. Det er ikke overraskende, og nu var omstændigheder også, at han kom tidligere ind, end det var min grundplan (grundet sygdom i truppen, red.).

– Vi arbejder på at få bygget på på den fysiske del, fortæller Brøndby-træneren. 

Nu venter en kamp mod endnu en nedrykningskandidat i form af Lyngby Boldklub. 

– Det bliver interessant at se, hvordan det kommer til at forløbe herude på stadion, men jeg kunne se i deres kamp mod Randers (i den forgangne runde), at de kommer i nogle positioner, der drillede Randers, og de turde godt spille med bolden. De kom også med noget intensitet med bolden. Men lad os se, om vi ikke får taget brodden af den, lyder det fra Frederik Birk. 

Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub på Brøndby Stadion mandag klokken 19.00. At den kamp først spilles mandag har givet Brøndby mulighed for at gå lidt hårdere til den på træningsbanen i ugens løb, da spillerne har fået en ekstra fridag til at restituere fredag.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

FC Midtjylland er ude

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

John Stones tager sydpå



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er de også færdige i OB?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Tottenham-flop i stor transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Nærmer sig vild FCK-præstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener