BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF led I weekenden deres første pointtab i Frederik Birks tid som klubbens permanente cheftræner.
Ovenpå en overbevisende sejr over Viborg FF i premieren, kom de blågule ned på jorden med en skuffende deler mod Superligaens bundprop, Vejle Boldklub.
Så hvad gik der galt i den kamp? Jo, fire dage efter kampen peger Frederik Birk på, at der var flere problemer offensivt.
– Vi manglede intensitet, når vi havde bolden. Vi havde den enormt meget og fik lov til at have den meget, men vi fik ikke sat det tryk ind, som vi skulle, også uden bold, der kunne gøre det endnu mere farligt. Det er det ene.
– Til trods for at vi ikke gjorde det, var der potentiale i spillet, vi ikke fik udnyttet, men vores næstsidste aktioner var virkelig, virkelig dårlige i momenter. Indlægsspillet var ikke på det niveau, det skal være, og det sidste dybdespil manglede den sidste kvalitet. Og så har vi jo et par chancer, vi godt kunne have omsat, der måske havde givet en anden kamp.
– På den offensive side er det der, jeg har lagt mit største tryk, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning og peger også på, at Vejle blev farlige de få gange, de kom op nær Brøndbys felt.
Artiklen fortsætter efter grafikken…
Mens resultatet og dele af præstationen var skuffende kunne Brøndby-fansene glæde sig over at se vinterindkøbet Benjamin Tahirovic i startopstillingen for første gang. En spiller, som Frederik Birk så fine ting fra.
– Jeg synes, der var gode perspektiver i det. Der er stadig noget på det samlede output, som vi fysisk leverer på 8er-positionen, hvor vi skal have bygget på den pakke, Benjamin har. Det er ikke overraskende, og nu var omstændigheder også, at han kom tidligere ind, end det var min grundplan (grundet sygdom i truppen, red.).
– Vi arbejder på at få bygget på på den fysiske del, fortæller Brøndby-træneren.
Nu venter en kamp mod endnu en nedrykningskandidat i form af Lyngby Boldklub.
– Det bliver interessant at se, hvordan det kommer til at forløbe herude på stadion, men jeg kunne se i deres kamp mod Randers (i den forgangne runde), at de kommer i nogle positioner, der drillede Randers, og de turde godt spille med bolden. De kom også med noget intensitet med bolden. Men lad os se, om vi ikke får taget brodden af den, lyder det fra Frederik Birk.
Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub på Brøndby Stadion mandag klokken 19.00. At den kamp først spilles mandag har givet Brøndby mulighed for at gå lidt hårdere til den på træningsbanen i ugens løb, da spillerne har fået en ekstra fridag til at restituere fredag.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
‘De har grinet deres røv i laser’
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Mathias Zanka går viralt
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT