Udpeger problemer: ‘Virkelig, virkelig dårligt’

Frederik Birk peger på, at Brøndby havde flere problemer i det offensive spil mod Vejle Boldklub i sidste uge.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF led I weekenden deres første pointtab i Frederik Birks tid som klubbens permanente cheftræner.

Ovenpå en overbevisende sejr over Viborg FF i premieren, kom de blågule ned på jorden med en skuffende deler mod Superligaens bundprop, Vejle Boldklub. 

Så hvad gik der galt i den kamp? Jo, fire dage efter kampen peger Frederik Birk på, at der var flere problemer offensivt. 

– Vi manglede intensitet, når vi havde bolden. Vi havde den enormt meget og fik lov til at have den meget, men vi fik ikke sat det tryk ind, som vi skulle, også uden bold, der kunne gøre det endnu mere farligt. Det er det ene. 

– Til trods for at vi ikke gjorde det, var der potentiale i spillet, vi ikke fik udnyttet, men vores næstsidste aktioner var virkelig, virkelig dårlige i momenter. Indlægsspillet var ikke på det niveau, det skal være, og det sidste dybdespil manglede den sidste kvalitet. Og så har vi jo et par chancer, vi godt kunne have omsat, der måske havde givet en anden kamp. 

– På den offensive side er det der, jeg har lagt mit største tryk, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning og peger også på, at Vejle blev farlige de få gange, de kom op nær Brøndbys felt.

Artiklen fortsætter efter grafikken…

Mens resultatet og dele af præstationen var skuffende kunne Brøndby-fansene glæde sig over at se vinterindkøbet Benjamin Tahirovic i startopstillingen for første gang. En spiller, som Frederik Birk så fine ting fra. 

– Jeg synes, der var gode perspektiver i det. Der er stadig noget på det samlede output, som vi fysisk leverer på 8er-positionen, hvor vi skal have bygget på den pakke, Benjamin har. Det er ikke overraskende, og nu var omstændigheder også, at han kom tidligere ind, end det var min grundplan (grundet sygdom i truppen, red.).

– Vi arbejder på at få bygget på på den fysiske del, fortæller Brøndby-træneren. 

Nu venter en kamp mod endnu en nedrykningskandidat i form af Lyngby Boldklub. 

– Det bliver interessant at se, hvordan det kommer til at forløbe herude på stadion, men jeg kunne se i deres kamp mod Randers (i den forgangne runde), at de kommer i nogle positioner, der drillede Randers, og de turde godt spille med bolden. De kom også med noget intensitet med bolden. Men lad os se, om vi ikke får taget brodden af den, lyder det fra Frederik Birk. 

Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub på Brøndby Stadion mandag klokken 19.00. At den kamp først spilles mandag har givet Brøndby mulighed for at gå lidt hårdere til den på træningsbanen i ugens løb, da spillerne har fået en ekstra fridag til at restituere fredag.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Martin Jørgensen lander nyt job

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney afslører dialog

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stor Yussuf Poulsen-hyldest