Udpeger problemer: ‘Virkelig, virkelig dårligt’

Frederik Birk peger på, at Brøndby havde flere problemer i det offensive spil mod Vejle Boldklub i sidste uge.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF led I weekenden deres første pointtab i Frederik Birks tid som klubbens permanente cheftræner.

Ovenpå en overbevisende sejr over Viborg FF i premieren, kom de blågule ned på jorden med en skuffende deler mod Superligaens bundprop, Vejle Boldklub. 

Så hvad gik der galt i den kamp? Jo, fire dage efter kampen peger Frederik Birk på, at der var flere problemer offensivt. 

– Vi manglede intensitet, når vi havde bolden. Vi havde den enormt meget og fik lov til at have den meget, men vi fik ikke sat det tryk ind, som vi skulle, også uden bold, der kunne gøre det endnu mere farligt. Det er det ene. 

– Til trods for at vi ikke gjorde det, var der potentiale i spillet, vi ikke fik udnyttet, men vores næstsidste aktioner var virkelig, virkelig dårlige i momenter. Indlægsspillet var ikke på det niveau, det skal være, og det sidste dybdespil manglede den sidste kvalitet. Og så har vi jo et par chancer, vi godt kunne have omsat, der måske havde givet en anden kamp. 

– På den offensive side er det der, jeg har lagt mit største tryk, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning og peger også på, at Vejle blev farlige de få gange, de kom op nær Brøndbys felt.

Artiklen fortsætter efter grafikken…

Mens resultatet og dele af præstationen var skuffende kunne Brøndby-fansene glæde sig over at se vinterindkøbet Benjamin Tahirovic i startopstillingen for første gang. En spiller, som Frederik Birk så fine ting fra. 

– Jeg synes, der var gode perspektiver i det. Der er stadig noget på det samlede output, som vi fysisk leverer på 8er-positionen, hvor vi skal have bygget på den pakke, Benjamin har. Det er ikke overraskende, og nu var omstændigheder også, at han kom tidligere ind, end det var min grundplan (grundet sygdom i truppen, red.).

– Vi arbejder på at få bygget på på den fysiske del, fortæller Brøndby-træneren. 

Nu venter en kamp mod endnu en nedrykningskandidat i form af Lyngby Boldklub. 

– Det bliver interessant at se, hvordan det kommer til at forløbe herude på stadion, men jeg kunne se i deres kamp mod Randers (i den forgangne runde), at de kommer i nogle positioner, der drillede Randers, og de turde godt spille med bolden. De kom også med noget intensitet med bolden. Men lad os se, om vi ikke får taget brodden af den, lyder det fra Frederik Birk. 

Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub på Brøndby Stadion mandag klokken 19.00. At den kamp først spilles mandag har givet Brøndby mulighed for at gå lidt hårdere til den på træningsbanen i ugens løb, da spillerne har fået en ekstra fridag til at restituere fredag.





LIVE

LIVE: Brøndby-fans med kritik

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– Han ender i Premier League

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Flere ændringer kan være på vej i FC København



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

‘Det former ens karakter’

‘Han snakker ikke om andet!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bayern slår rekord i ny storsejr

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Randers FC – FC København

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Tottenham under stregen

Cooper gav hård og ærlig besked

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

AGF snubler i guldkampen

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Arsenal snublede i guldkampen

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Brøndby-fans sender åbent brev