BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF led I weekenden deres første pointtab i Frederik Birks tid som klubbens permanente cheftræner.
Ovenpå en overbevisende sejr over Viborg FF i premieren, kom de blågule ned på jorden med en skuffende deler mod Superligaens bundprop, Vejle Boldklub.
Så hvad gik der galt i den kamp? Jo, fire dage efter kampen peger Frederik Birk på, at der var flere problemer offensivt.
– Vi manglede intensitet, når vi havde bolden. Vi havde den enormt meget og fik lov til at have den meget, men vi fik ikke sat det tryk ind, som vi skulle, også uden bold, der kunne gøre det endnu mere farligt. Det er det ene.
– Til trods for at vi ikke gjorde det, var der potentiale i spillet, vi ikke fik udnyttet, men vores næstsidste aktioner var virkelig, virkelig dårlige i momenter. Indlægsspillet var ikke på det niveau, det skal være, og det sidste dybdespil manglede den sidste kvalitet. Og så har vi jo et par chancer, vi godt kunne have omsat, der måske havde givet en anden kamp.
– På den offensive side er det der, jeg har lagt mit største tryk, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning og peger også på, at Vejle blev farlige de få gange, de kom op nær Brøndbys felt.
Artiklen fortsætter efter grafikken…
Mens resultatet og dele af præstationen var skuffende kunne Brøndby-fansene glæde sig over at se vinterindkøbet Benjamin Tahirovic i startopstillingen for første gang. En spiller, som Frederik Birk så fine ting fra.
– Jeg synes, der var gode perspektiver i det. Der er stadig noget på det samlede output, som vi fysisk leverer på 8er-positionen, hvor vi skal have bygget på den pakke, Benjamin har. Det er ikke overraskende, og nu var omstændigheder også, at han kom tidligere ind, end det var min grundplan (grundet sygdom i truppen, red.).
– Vi arbejder på at få bygget på på den fysiske del, fortæller Brøndby-træneren.
Nu venter en kamp mod endnu en nedrykningskandidat i form af Lyngby Boldklub.
– Det bliver interessant at se, hvordan det kommer til at forløbe herude på stadion, men jeg kunne se i deres kamp mod Randers (i den forgangne runde), at de kommer i nogle positioner, der drillede Randers, og de turde godt spille med bolden. De kom også med noget intensitet med bolden. Men lad os se, om vi ikke får taget brodden af den, lyder det fra Frederik Birk.
Brøndby IF tager imod Lyngby Boldklub på Brøndby Stadion mandag klokken 19.00. At den kamp først spilles mandag har givet Brøndby mulighed for at gå lidt hårdere til den på træningsbanen i ugens løb, da spillerne har fået en ekstra fridag til at restituere fredag.

TransferLIVE: Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard

0,1 procent

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB

‘Sæt ham af!’

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

FC Nordsjælland – Viborg FF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

FC Fredericia – Randers FC

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Får landsholdskarantæne

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Drama – chokfyring i Premier League?

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger