Udpeger udskældt BIF’er: Han er det største flop

Nordmanden er røget helt ud i kulden i Brøndby, selv om han i sommer blev hentet for mange millioner.



Sebastian Sebulonsens start på Brøndby-karrieren har været en gedigen rutsjebanetur. Han startede fint med spilletid og glimrende præstationer, men så røg han af holdet, og siden har han ikke været i nærheden af at få spilletid. 

Hans seneste Superliga-minutter skal man helt tilbage til den 29. august for at finde, og hans deroute får Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen til at kåre ham som sommerens transferflop i programmet 'Transfer'. 

– Jeg ved ikke, om I kan huske ham. Sebulonsen fra Brøndby. Backen som startede med at komme ind og spille kamp ud kamp ind i 90 minutter. Han var der hele tiden. Så kom Daniel Wass til klubben, og så var han lige pludselig helt ude i kulden og er fortsat med at sidde derude. 

– Han har ikke været det køb, som man havde håbet på fra Brøndby. Han blev lidt ofret, da de tabte de her tre kampe i streg i starten af sæsonen, og så var det ham, der røg ud. Men de har ikke fået valuta for pengene med ham, lyder den tidligere Superliga-spillers dom over nordmanden.

Den kan ses i afspilleren over artiklen, hvor 'KEP' sætter flere ord på Sebulonsens nedtur. Medekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen supplerer også. 

Sebestian Sebulonsen kom til Brøndby i sommer fra Viking og fik spilletid i pokalydmygelsen til Aarhus Fremad i midten af oktober. Her blev han flået af banen efter 39 minutter af kampen. 





Færdig i Brøndby – nu er de i dialog




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Dansk sensation: Der er interesse for ham