Firmafest på Parkens udskældte græstæppe

Fredag afholdes der ifølge B.T. en firmafest på græstæppet i Parken, få dage før Silkeborg kommer på besøg.



Den hullede og tilsandede fodboldplæne i Parken har fået masser af kritik gennem det meste af foråret.

Mens græsset er i bedring frem mod FC Københavns sidste hjemmekampe i denne sæson, så bliver der ifølge B.T. fredag afholdt en firmafest med omkring 1500 deltagere på dele af det plagede græstæppe.

Selv om banen bliver tildækket, så mener formand for Groundsman Association Denmark Karsten Paaske, at græsset vil lide skade.

– Jeg forstår dem ikke. De har ingen respekt for græsset. Nu står de endelig et bedre sted, og så sker der her.

– Jeg kan ikke forstå, at de ikke tænker græsset 100 procent – selv om alt det her har været oppe at vende, siger Paaske til B.T.

FCK’s pressechef Jes Mortensen bekræfter over for avisen, at arrangementet finder sted. Han skriver til B.T., at man ikke forventer nogen konsekvenser for banens tilstand.

Mortensen svarer ikke på, om man har forsøgt at fjerne eller få udsat fredagens firmafest.

På onsdag i næste uge tager FC København imod Silkeborg i tredjesidste spillerunde i Superligaens mesterskabsslutspil.

FCK, der i weekenden møder Brøndby på udebane, befinder sig i tæt guldkamp med FC Midtjylland, der er tre point efter det københavnske førerhold.

Selv om der blev lagt nyt græs i Parken så sent som i februar, så har det ikke hjulpet. Parkens bestyrelsesformand, Allan L. Agerholm, slog i april fast, at man vil baneproblemerne til livs med en varig løsning.

/ritzau/





Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

FC Fredericia – OB

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Tottenham henter forløsende sejr

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Ståle Solbakken overvejede at sige op