Firmafest på Parkens udskældte græstæppe

Fredag afholdes der ifølge B.T. en firmafest på græstæppet i Parken, få dage før Silkeborg kommer på besøg.



Den hullede og tilsandede fodboldplæne i Parken har fået masser af kritik gennem det meste af foråret.

Mens græsset er i bedring frem mod FC Københavns sidste hjemmekampe i denne sæson, så bliver der ifølge B.T. fredag afholdt en firmafest med omkring 1500 deltagere på dele af det plagede græstæppe.

Selv om banen bliver tildækket, så mener formand for Groundsman Association Denmark Karsten Paaske, at græsset vil lide skade.

– Jeg forstår dem ikke. De har ingen respekt for græsset. Nu står de endelig et bedre sted, og så sker der her.

– Jeg kan ikke forstå, at de ikke tænker græsset 100 procent – selv om alt det her har været oppe at vende, siger Paaske til B.T.

FCK’s pressechef Jes Mortensen bekræfter over for avisen, at arrangementet finder sted. Han skriver til B.T., at man ikke forventer nogen konsekvenser for banens tilstand.

Mortensen svarer ikke på, om man har forsøgt at fjerne eller få udsat fredagens firmafest.

På onsdag i næste uge tager FC København imod Silkeborg i tredjesidste spillerunde i Superligaens mesterskabsslutspil.

FCK, der i weekenden møder Brøndby på udebane, befinder sig i tæt guldkamp med FC Midtjylland, der er tre point efter det københavnske førerhold.

Selv om der blev lagt nyt græs i Parken så sent som i februar, så har det ikke hjulpet. Parkens bestyrelsesformand, Allan L. Agerholm, slog i april fast, at man vil baneproblemerne til livs med en varig løsning.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

El Clásico kan afgøre det hele

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Afsløring: DBU-boss stopper

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I dialog om Albert Grønbæk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Klar transferbesked til Christian Eriksen