Firmafest på Parkens udskældte græstæppe

Fredag afholdes der ifølge B.T. en firmafest på græstæppet i Parken, få dage før Silkeborg kommer på besøg.



Den hullede og tilsandede fodboldplæne i Parken har fået masser af kritik gennem det meste af foråret.

Mens græsset er i bedring frem mod FC Københavns sidste hjemmekampe i denne sæson, så bliver der ifølge B.T. fredag afholdt en firmafest med omkring 1500 deltagere på dele af det plagede græstæppe.

Selv om banen bliver tildækket, så mener formand for Groundsman Association Denmark Karsten Paaske, at græsset vil lide skade.

– Jeg forstår dem ikke. De har ingen respekt for græsset. Nu står de endelig et bedre sted, og så sker der her.

– Jeg kan ikke forstå, at de ikke tænker græsset 100 procent – selv om alt det her har været oppe at vende, siger Paaske til B.T.

FCK’s pressechef Jes Mortensen bekræfter over for avisen, at arrangementet finder sted. Han skriver til B.T., at man ikke forventer nogen konsekvenser for banens tilstand.

Mortensen svarer ikke på, om man har forsøgt at fjerne eller få udsat fredagens firmafest.

På onsdag i næste uge tager FC København imod Silkeborg i tredjesidste spillerunde i Superligaens mesterskabsslutspil.

FCK, der i weekenden møder Brøndby på udebane, befinder sig i tæt guldkamp med FC Midtjylland, der er tre point efter det københavnske førerhold.

Selv om der blev lagt nyt græs i Parken så sent som i februar, så har det ikke hjulpet. Parkens bestyrelsesformand, Allan L. Agerholm, slog i april fast, at man vil baneproblemerne til livs med en varig løsning.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Brasilien – Haiti

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

VM-powerranking: En guddommelig præstation

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke