Udskældt midtbanespiller sikrer United førstepladsen

Manchester United sikrede sig tirsdag aften førstepladsen i Premier League, da holdet vandt 1-0 mod Burnley.



Manchester United greb tirsdag aften chancen, da holdet havde muligheden for at lægge sig alene i front i Premier League.

Midtbanespilleren Paul Pogbas mål sikrede således gæsterne en 1-0-sejr, da holdet mødte Burnley på udebane.

På trods af en målløs første halvleg, skabte begge hold chancer. En af chancerne endte sågar med en scoring, da Harry Maguire headede gæsterne foran på et indlæg.

Men desværre for ham opfangede VAR, at han havde begået ulovligheder forud for målet.

Derudover befandt en anden af udeholdets forsvarsspillere sig i centrum, da Luke Shaw pludselig var i risikozonen for at modtaget et rødt kort efter en grov tackling.

Igen var VAR indblandet, men denne gang var dommerpanelet på Uniteds side.

Det var et andet kampbillede i anden halvleg, hvor United dominerede.

Alligevel prøvede Burnley flere gange at presse højt, men det skabte rum bagtil, som gæsterne udnyttede efter 70 minutter.

Den udskældte midtbanespiller Paul Pogba fik på flot vis flugtet bolden i målet fra distancen efter et indlæg fra holdkammeraten Marcus Rashford.

Godt nok blev bolden rettet af på vejen ind mod mål, da den ramte en Burnley-spiller.

Hjemmeholdet pressede for alvor på til sidst, hvor det blev til flere store chancer i feltet, men målet udeblev.

Med sejren har United 36 point – tre point mere end de nærmeste konkurrenter fra Liverpool – men stillingen i ligaen er dog præget af, at mange hold har spillet et forskelligt antal kampe.

I weekenden får United chancen for at udbygge føringen, når det søndag gæster Liverpool og Anfield.

Ud over denne, blev der også spillet to andre kampe i den bedste engelske fodboldrække tirsdag aften.

I den ene sikrede bundproppen Sheffield United sig holdets første sejr i sæsonen, da holdet på hjemmebane slog Newcastle med 1-0.

Derudover kunne Everton vende hjem fra Wolverhampton med en 2-1-sejr i bagagen. Det sikrer de blåblusede 32 point efter 17 kampe, hvilket er nok til en aktuel fjerdeplads i ligaen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

Emre Mor færdig

Chok i Wolfsburg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– Det var virkelig pinligt

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg