Udskældt midtbanespiller sikrer United førstepladsen

Manchester United sikrede sig tirsdag aften førstepladsen i Premier League, da holdet vandt 1-0 mod Burnley.



Manchester United greb tirsdag aften chancen, da holdet havde muligheden for at lægge sig alene i front i Premier League.

Midtbanespilleren Paul Pogbas mål sikrede således gæsterne en 1-0-sejr, da holdet mødte Burnley på udebane.

På trods af en målløs første halvleg, skabte begge hold chancer. En af chancerne endte sågar med en scoring, da Harry Maguire headede gæsterne foran på et indlæg.

Men desværre for ham opfangede VAR, at han havde begået ulovligheder forud for målet.

Derudover befandt en anden af udeholdets forsvarsspillere sig i centrum, da Luke Shaw pludselig var i risikozonen for at modtaget et rødt kort efter en grov tackling.

Igen var VAR indblandet, men denne gang var dommerpanelet på Uniteds side.

Det var et andet kampbillede i anden halvleg, hvor United dominerede.

Alligevel prøvede Burnley flere gange at presse højt, men det skabte rum bagtil, som gæsterne udnyttede efter 70 minutter.

Den udskældte midtbanespiller Paul Pogba fik på flot vis flugtet bolden i målet fra distancen efter et indlæg fra holdkammeraten Marcus Rashford.

Godt nok blev bolden rettet af på vejen ind mod mål, da den ramte en Burnley-spiller.

Hjemmeholdet pressede for alvor på til sidst, hvor det blev til flere store chancer i feltet, men målet udeblev.

Med sejren har United 36 point – tre point mere end de nærmeste konkurrenter fra Liverpool – men stillingen i ligaen er dog præget af, at mange hold har spillet et forskelligt antal kampe.

I weekenden får United chancen for at udbygge føringen, når det søndag gæster Liverpool og Anfield.

Ud over denne, blev der også spillet to andre kampe i den bedste engelske fodboldrække tirsdag aften.

I den ene sikrede bundproppen Sheffield United sig holdets første sejr i sæsonen, da holdet på hjemmebane slog Newcastle med 1-0.

Derudover kunne Everton vende hjem fra Wolverhampton med en 2-1-sejr i bagagen. Det sikrer de blåblusede 32 point efter 17 kampe, hvilket er nok til en aktuel fjerdeplads i ligaen.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Positive forhandlinger med Nartey



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Leverkusen – Bayern