IKAST (Tipsbladet): Med mindre end en måned tilbage af Superliga-sæsonen er det tid til at placere såvel mesterskabet som pokaltitlen.
Og med en guldkamp mellem FCK og FCM på søndag i Parken er der al mulig grund til, at FCM-cheftræner Thomas Thomasberg følger godt med i aftenens pokal-semifinale mellem FCK og Viborg.
Med Danmark lige nøjagtig ude af UEFA’s Top 15 på koefficient-ranglisten betyder pokalen også ekstra meget for Europa-adgangen.
For UEFA’s regler betyder, at Danmarks bedste Europa-billet, hvor der ikke står Champions League på, skal gå til pokalvinderen.

Og derfor giver pokalfinalen en tur i Europa League-kvalifikationen, mens andenpladsen giver en billet til den mindre Conference League-turnering.
Regnestykket bliver kompliceret af, at Europa League-billetten går videre til andenpladsen i Superligaen, hvis pokalvinderen også vinder Superligaen.
Og derfor ender Thomas Thomasberg med at håbe på FCK i aftenens pokalkamp.
– Hvad håber jeg på? Nu svarer jeg jo allermest for mig selv. Jeg håber på, at FCK vinder, siger Thomas Thomasberg.
– Vi skal selvfølgelig blive mestre, men hvis vi ikke bliver mestre, så giver det endnu bedre forudsætninger, hvis man bliver nummer to, for at få en bedre plads i Europa. Så det er ikke super tit, jeg holder med FCK, men det gør jeg i denne kamp, siger FCM-cheftræneren.
Vil ikke have hjælp
FC Midtjyllands erklærede målsætning er at vinde Superligaen, og Thomas Thomasberg håber, at diskussionen om pokalturneringen ender med at være totalt ligegyldig for FCM.
– Altså, vi skal helst ikke have hjælp. Vi vil gerne selv i den allerbedste turnering, og det gør vi selvfølgelig ved at blive mestre, siger Thomas Thomasberg.
Thomas Thomasberg har overfor Tipsbladet tidligere sagt, at han intet problem har med, at den næstbedste Europa-billet går til den danske pokalvinder i stedet for Superligaens sølvvinder.
Hvem bør have Superligaens næstbedste Europa-billet?
0 Votes
Skulle Danmark komme tilbage i Top 15 på UEFA-ranglisten, ryger nummer et og to i Superligaen i Champions League-kvalifikationen, mens nummer tre og pokalvinderen kommer i kvalifikationen til Europa League med et enkelt hold direkte i Conference Leagues kvalifikation.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
OPTAKT
Liverpool – Brentford
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW