Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ser helst, at FCK går hele vejen.



IKAST (Tipsbladet): Med mindre end en måned tilbage af Superliga-sæsonen er det tid til at placere såvel mesterskabet som pokaltitlen.

Og med en guldkamp mellem FCK og FCM på søndag i Parken er der al mulig grund til, at FCM-cheftræner Thomas Thomasberg følger godt med i aftenens pokal-semifinale mellem FCK og Viborg.

Med Danmark lige nøjagtig ude af UEFA’s Top 15 på koefficient-ranglisten betyder pokalen også ekstra meget for Europa-adgangen.

For UEFA’s regler betyder, at Danmarks bedste Europa-billet, hvor der ikke står Champions League på, skal gå til pokalvinderen.

Og derfor giver pokalfinalen en tur i Europa League-kvalifikationen, mens andenpladsen giver en billet til den mindre Conference League-turnering.

Regnestykket bliver kompliceret af, at Europa League-billetten går videre til andenpladsen i Superligaen, hvis pokalvinderen også vinder Superligaen.

Og derfor ender Thomas Thomasberg med at håbe på FCK i aftenens pokalkamp.

– Hvad håber jeg på? Nu svarer jeg jo allermest for mig selv. Jeg håber på, at FCK vinder, siger Thomas Thomasberg.

– Vi skal selvfølgelig blive mestre, men hvis vi ikke bliver mestre, så giver det endnu bedre forudsætninger, hvis man bliver nummer to, for at få en bedre plads i Europa. Så det er ikke super tit, jeg holder med FCK, men det gør jeg i denne kamp, siger FCM-cheftræneren.

Vil ikke have hjælp

FC Midtjyllands erklærede målsætning er at vinde Superligaen, og Thomas Thomasberg håber, at diskussionen om pokalturneringen ender med at være totalt ligegyldig for FCM.

– Altså, vi skal helst ikke have hjælp. Vi vil gerne selv i den allerbedste turnering, og det gør vi selvfølgelig ved at blive mestre, siger Thomas Thomasberg.

Thomas Thomasberg har overfor Tipsbladet tidligere sagt, at han intet problem har med, at den næstbedste Europa-billet går til den danske pokalvinder i stedet for Superligaens sølvvinder.

Hvem bør have Superligaens næstbedste Europa-billet?

  • Pokalvinderen
  • Superligaens nummer to
  • Ligegyldigt. Superliga-klubberne skal tage sig sammen og komme tilbage i Top 15 i Europa
  • Pokalvinderen
  • Superligaens nummer to
  • Ligegyldigt. Superliga-klubberne skal tage sig sammen og komme tilbage i Top 15 i Europa

0 Votes

Skulle Danmark komme tilbage i Top 15 på UEFA-ranglisten, ryger nummer et og to i Superligaen i Champions League-kvalifikationen, mens nummer tre og pokalvinderen kommer i kvalifikationen til Europa League med et enkelt hold direkte i Conference Leagues kvalifikation.







LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Zinedine Zidane præsenteret



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Gaveregn over FC Midtjylland