I 20/21 spillede Champions League-hymnen tre gange på MCH Arena i Herning, da midtjyderne deltog i gruppespillet af den mest prestigefyldte turnering i europæisk fodbold. Det blev dog kun til to point for "Ulvene", og deres europæiske eventyr blev ikke en stor succes.
Klubben er dog tilsyneladende ikke færdig med at spille en rolle i europæisk fodbold. FC Midtjylland skriver nemlig på deres hjemmeside, at de skal indgå i en europæisk arbejdsgruppe, der skal diskutere formatet af UEFA Youth League.
Netop FC Midtjylland har en stor historik i Youth League-formatet. Tidligere har man blandt andet slået Manchester United ud af turneringen, da man havde en ung Gustav Isaksen på holdet. Og man har også tidligere spillet i knockoutfasen mod klubber som Atletico Madrid og FC Barcelona.
Til 24/25-sæsonen skifter Champions League til den såkaldte Swiss-model, hvor alle holdende skal indgå i en stor tabel i stedet for det vanlige gruppespil. Det diskuteres i øjeblikket hvorvidt UEFA Youth League skal gøre det sammen, og her skal FCM spille en rolle.
Klubben skal deltage i overvejelserne omkring formatændringen, hvilket vækker stor begejstring hos akademichef, Flemming Broe.
– Vi er stolte og beærede over at komme med i den her arbejdsgruppe. Det er et spændende og inspirerende arbejde at være en del af. Vi har fået mulighed for at byde ind med nogle af de ting, vi ser som både positive og negative i forbindelse med afviklingen af et nyt format, fortæller han.
Resten af arbejdsgruppen består af Atletico Madrid, Chelsea, Olympique Lyon, SL Benfica, Ajax, Red Bull Salzburg, APOEL, Ludogorets og MSK Zilina.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TOPNYHED