I 20/21 spillede Champions League-hymnen tre gange på MCH Arena i Herning, da midtjyderne deltog i gruppespillet af den mest prestigefyldte turnering i europæisk fodbold. Det blev dog kun til to point for "Ulvene", og deres europæiske eventyr blev ikke en stor succes.
Klubben er dog tilsyneladende ikke færdig med at spille en rolle i europæisk fodbold. FC Midtjylland skriver nemlig på deres hjemmeside, at de skal indgå i en europæisk arbejdsgruppe, der skal diskutere formatet af UEFA Youth League.
Netop FC Midtjylland har en stor historik i Youth League-formatet. Tidligere har man blandt andet slået Manchester United ud af turneringen, da man havde en ung Gustav Isaksen på holdet. Og man har også tidligere spillet i knockoutfasen mod klubber som Atletico Madrid og FC Barcelona.
Til 24/25-sæsonen skifter Champions League til den såkaldte Swiss-model, hvor alle holdende skal indgå i en stor tabel i stedet for det vanlige gruppespil. Det diskuteres i øjeblikket hvorvidt UEFA Youth League skal gøre det sammen, og her skal FCM spille en rolle.
Klubben skal deltage i overvejelserne omkring formatændringen, hvilket vækker stor begejstring hos akademichef, Flemming Broe.
– Vi er stolte og beærede over at komme med i den her arbejdsgruppe. Det er et spændende og inspirerende arbejde at være en del af. Vi har fået mulighed for at byde ind med nogle af de ting, vi ser som både positive og negative i forbindelse med afviklingen af et nyt format, fortæller han.
Resten af arbejdsgruppen består af Atletico Madrid, Chelsea, Olympique Lyon, SL Benfica, Ajax, Red Bull Salzburg, APOEL, Ludogorets og MSK Zilina.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen