UEFA beder FCM om hjælp til nyt turneringsformat

FC Midtjylland er blandt 10 klubber, der skal indgå i en arbejdsgruppe, som skal diskutere formatet i UEFA Youth League.



I 20/21 spillede Champions League-hymnen tre gange på MCH Arena i Herning, da midtjyderne deltog i gruppespillet af den mest prestigefyldte turnering i europæisk fodbold. Det blev dog kun til to point for "Ulvene", og deres europæiske eventyr blev ikke en stor succes.

Klubben er dog tilsyneladende ikke færdig med at spille en rolle i europæisk fodbold. FC Midtjylland skriver nemlig på deres hjemmeside, at de skal indgå i en europæisk arbejdsgruppe, der skal diskutere formatet af UEFA Youth League.

Netop FC Midtjylland har en stor historik i Youth League-formatet. Tidligere har man blandt andet slået Manchester United ud af turneringen, da man havde en ung Gustav Isaksen på holdet. Og man har også tidligere spillet i knockoutfasen mod klubber som Atletico Madrid og FC Barcelona.

Til 24/25-sæsonen skifter Champions League til den såkaldte Swiss-model, hvor alle holdende skal indgå i en stor tabel i stedet for det vanlige gruppespil. Det diskuteres i øjeblikket hvorvidt UEFA Youth League skal gøre det sammen, og her skal FCM spille en rolle.

Klubben skal deltage i overvejelserne omkring formatændringen, hvilket vækker stor begejstring hos akademichef, Flemming Broe.

– Vi er stolte og beærede over at komme med i den her arbejdsgruppe. Det er et spændende og inspirerende arbejde at være en del af. Vi har fået mulighed for at byde ind med nogle af de ting, vi ser som både positive og negative i forbindelse med afviklingen af et nyt format, fortæller han. 

Resten af arbejdsgruppen består af Atletico Madrid, Chelsea, Olympique Lyon, SL Benfica, Ajax, Red Bull Salzburg, APOEL, Ludogorets og MSK Zilina.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: FC København afviser millionbud

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Monstrøs PL-transfer tæt på

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Anton Gaaei-handel meldes død

Siger op: Superliga-ekspert stopper