UEFA beder FCM om hjælp til nyt turneringsformat

FC Midtjylland er blandt 10 klubber, der skal indgå i en arbejdsgruppe, som skal diskutere formatet i UEFA Youth League.



I 20/21 spillede Champions League-hymnen tre gange på MCH Arena i Herning, da midtjyderne deltog i gruppespillet af den mest prestigefyldte turnering i europæisk fodbold. Det blev dog kun til to point for "Ulvene", og deres europæiske eventyr blev ikke en stor succes.

Klubben er dog tilsyneladende ikke færdig med at spille en rolle i europæisk fodbold. FC Midtjylland skriver nemlig på deres hjemmeside, at de skal indgå i en europæisk arbejdsgruppe, der skal diskutere formatet af UEFA Youth League.

Netop FC Midtjylland har en stor historik i Youth League-formatet. Tidligere har man blandt andet slået Manchester United ud af turneringen, da man havde en ung Gustav Isaksen på holdet. Og man har også tidligere spillet i knockoutfasen mod klubber som Atletico Madrid og FC Barcelona.

Til 24/25-sæsonen skifter Champions League til den såkaldte Swiss-model, hvor alle holdende skal indgå i en stor tabel i stedet for det vanlige gruppespil. Det diskuteres i øjeblikket hvorvidt UEFA Youth League skal gøre det sammen, og her skal FCM spille en rolle.

Klubben skal deltage i overvejelserne omkring formatændringen, hvilket vækker stor begejstring hos akademichef, Flemming Broe.

– Vi er stolte og beærede over at komme med i den her arbejdsgruppe. Det er et spændende og inspirerende arbejde at være en del af. Vi har fået mulighed for at byde ind med nogle af de ting, vi ser som både positive og negative i forbindelse med afviklingen af et nyt format, fortæller han. 

Resten af arbejdsgruppen består af Atletico Madrid, Chelsea, Olympique Lyon, SL Benfica, Ajax, Red Bull Salzburg, APOEL, Ludogorets og MSK Zilina.





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ny FC København-stjerne imponerer

Surt show – dumpet!

Her er FC Københavns pris på William Clem



LIVE

Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher

Dansker i rekordtransfer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Superliga-retur?

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Jagter dansk landsholdsspiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

DBU vil granske FIFA-plan

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Han er ny landstræner for Italien

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’