UEFA beder FCM om hjælp til nyt turneringsformat

FC Midtjylland er blandt 10 klubber, der skal indgå i en arbejdsgruppe, som skal diskutere formatet i UEFA Youth League.



I 20/21 spillede Champions League-hymnen tre gange på MCH Arena i Herning, da midtjyderne deltog i gruppespillet af den mest prestigefyldte turnering i europæisk fodbold. Det blev dog kun til to point for "Ulvene", og deres europæiske eventyr blev ikke en stor succes.

Klubben er dog tilsyneladende ikke færdig med at spille en rolle i europæisk fodbold. FC Midtjylland skriver nemlig på deres hjemmeside, at de skal indgå i en europæisk arbejdsgruppe, der skal diskutere formatet af UEFA Youth League.

Netop FC Midtjylland har en stor historik i Youth League-formatet. Tidligere har man blandt andet slået Manchester United ud af turneringen, da man havde en ung Gustav Isaksen på holdet. Og man har også tidligere spillet i knockoutfasen mod klubber som Atletico Madrid og FC Barcelona.

Til 24/25-sæsonen skifter Champions League til den såkaldte Swiss-model, hvor alle holdende skal indgå i en stor tabel i stedet for det vanlige gruppespil. Det diskuteres i øjeblikket hvorvidt UEFA Youth League skal gøre det sammen, og her skal FCM spille en rolle.

Klubben skal deltage i overvejelserne omkring formatændringen, hvilket vækker stor begejstring hos akademichef, Flemming Broe.

– Vi er stolte og beærede over at komme med i den her arbejdsgruppe. Det er et spændende og inspirerende arbejde at være en del af. Vi har fået mulighed for at byde ind med nogle af de ting, vi ser som både positive og negative i forbindelse med afviklingen af et nyt format, fortæller han. 

Resten af arbejdsgruppen består af Atletico Madrid, Chelsea, Olympique Lyon, SL Benfica, Ajax, Red Bull Salzburg, APOEL, Ludogorets og MSK Zilina.





Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



LIVE

Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Speakman om transfer: En unik situation

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede