Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) vil have klarlagt, hvad der skete i forbindelse med lørdagens Champions League-finale i Paris, hvor der særligt inden kampen opstod kaos især uden for stadion.
I en pressemeddelelse mandag aften oplyser Uefa, at man har bestilt en uafhængig rapport om begivenhederne i forbindelse med finalen.
Den omfattende gennemgang skal undersøge beslutningsprocesser, ansvar og adfærd hos alle involverede parter i finalen, lyder det fra Uefa.
Rapporten vil blive udarbejdet uafhængigt, og Dr. Tiago Brandão Rodrigues fra Portugal vil lede arbejdet med rapporten.
Der vil blive indsamlet beviser fra alle relevante parter, og resultaterne af den uafhængige rapport vil blive offentliggjort, når den er afsluttet. Derefter vil Uefa evaluere, hvad der skal gøres.
68 personer blev anholdt lørdag aften, efter at der opstod kaos uden for Stade de France, og politiet brugte blandt andet tåregas mod fansene i forsøget på at sprede menneskemængderne.
Kaosset foran stadion førte til, at opgøret mellem Real Madrid og Liverpool først kom i gang 36 minutter senere end planlagt.
Ifølge den franske sportsminister, Amelie Oudea-Castera, var det særligt Liverpool-fans uden gyldige billetter, der var ansvarlige for de problemer, der opstod før finalen, som Real Madrid vandt 1-0.
Efter et krisemøde i sportsministeriet udtaler indenrigsminister Gérald Darmanin, at massiv billetsvindel var hovedårsagen til de kaotiske scener.
– Det er bekræftet, at der var massiv og organiseret bedrageri med falske billetter. Dette var årsagen til kampens forsinkelse, siger Gérald Darmanin ifølge AFP.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
