UEFA bestiller uafhængig rapport efter finalekaos

Uefa har bestilt en rapport, der skal undersøge omstændighederne bag uroen før Champions League-finalen.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) vil have klarlagt, hvad der skete i forbindelse med lørdagens Champions League-finale i Paris, hvor der særligt inden kampen opstod kaos især uden for stadion.

I en pressemeddelelse mandag aften oplyser Uefa, at man har bestilt en uafhængig rapport om begivenhederne i forbindelse med finalen.

Den omfattende gennemgang skal undersøge beslutningsprocesser, ansvar og adfærd hos alle involverede parter i finalen, lyder det fra Uefa.

Rapporten vil blive udarbejdet uafhængigt, og Dr. Tiago Brandão Rodrigues fra Portugal vil lede arbejdet med rapporten.

Der vil blive indsamlet beviser fra alle relevante parter, og resultaterne af den uafhængige rapport vil blive offentliggjort, når den er afsluttet. Derefter vil Uefa evaluere, hvad der skal gøres.

68 personer blev anholdt lørdag aften, efter at der opstod kaos uden for Stade de France, og politiet brugte blandt andet tåregas mod fansene i forsøget på at sprede menneskemængderne.

Kaosset foran stadion førte til, at opgøret mellem Real Madrid og Liverpool først kom i gang 36 minutter senere end planlagt.

Ifølge den franske sportsminister, Amelie Oudea-Castera, var det særligt Liverpool-fans uden gyldige billetter, der var ansvarlige for de problemer, der opstod før finalen, som Real Madrid vandt 1-0.

Efter et krisemøde i sportsministeriet udtaler indenrigsminister Gérald Darmanin, at massiv billetsvindel var hovedårsagen til de kaotiske scener.

– Det er bekræftet, at der var massiv og organiseret bedrageri med falske billetter. Dette var årsagen til kampens forsinkelse, siger Gérald Darmanin ifølge AFP.

/ritzau/





Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCM’s Europa League-modstander

Her er AGF’s Champions League-modstander

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Brøndby henter keeper – her er planen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen