Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) vil have klarlagt, hvad der skete i forbindelse med lørdagens Champions League-finale i Paris, hvor der særligt inden kampen opstod kaos især uden for stadion.
I en pressemeddelelse mandag aften oplyser Uefa, at man har bestilt en uafhængig rapport om begivenhederne i forbindelse med finalen.
Den omfattende gennemgang skal undersøge beslutningsprocesser, ansvar og adfærd hos alle involverede parter i finalen, lyder det fra Uefa.
Rapporten vil blive udarbejdet uafhængigt, og Dr. Tiago Brandão Rodrigues fra Portugal vil lede arbejdet med rapporten.
Der vil blive indsamlet beviser fra alle relevante parter, og resultaterne af den uafhængige rapport vil blive offentliggjort, når den er afsluttet. Derefter vil Uefa evaluere, hvad der skal gøres.
68 personer blev anholdt lørdag aften, efter at der opstod kaos uden for Stade de France, og politiet brugte blandt andet tåregas mod fansene i forsøget på at sprede menneskemængderne.
Kaosset foran stadion førte til, at opgøret mellem Real Madrid og Liverpool først kom i gang 36 minutter senere end planlagt.
Ifølge den franske sportsminister, Amelie Oudea-Castera, var det særligt Liverpool-fans uden gyldige billetter, der var ansvarlige for de problemer, der opstod før finalen, som Real Madrid vandt 1-0.
Efter et krisemøde i sportsministeriet udtaler indenrigsminister Gérald Darmanin, at massiv billetsvindel var hovedårsagen til de kaotiske scener.
– Det er bekræftet, at der var massiv og organiseret bedrageri med falske billetter. Dette var årsagen til kampens forsinkelse, siger Gérald Darmanin ifølge AFP.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Belgien – Senegal
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
