UEFA flytter Champions League-finalen

Rejserestriktioner og karantæneregler får Uefa til at flytte Champions League-finalen fra Istanbul til Porto.



Det bliver Estadio do Dragão i Porto, der skal lægge græs til Champions League-finalen i fodbold senere på måneden.

Slutkampen mellem Manchester City og Chelsea skulle egentlig være spillet i Istanbul, men da Tyrkiet er på Storbritanniens røde rejseliste, ville ingen fans kunne rejse fra England for at overvære kampen på stadion.

Det problem forsøger Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) nu at løse ved at flytte kampen til Portugal. Her vil 6000 tilhængere fra hvert hold få adgang til stadion.

– Fans har gennemgået mere end 12 måneder uden mulighed for at se deres hold live, og Champions League-finalen er klubfodboldens højdepunkt.

– At frarøve disse tilhængere chancen for at se kampen på stedet var ikke en mulighed, og jeg er glad for, at vi har fundet dette kompromis, siger Uefa-præsident Aleksander Ceferin i en pressemeddelelse.

En oplagt mulighed til en finale mellem to engelske hold havde været at booke Wembley eller et andet engelsk stadion. Men det kunne ikke lade sig gøre, oplyser Uefa.

– Uefa diskuterede at flytte kampen til England, men på trods af en stor indsats fra fodboldforbundets og myndighedernes side var det ikke muligt at opnå de nødvendige undtagelser fra britiske karantæneordninger.

Ifølge avisen The Guardian var den vigtigste knast i forhandlingerne, at Uefa krævede karantænefri indrejse for ansatte, sponsorer og mediefolk.

Den britiske regering var dog ikke meget for at lave undtagelser for så stor en gruppe tilrejsende.

Portugal er på Storbritanniens grønne liste, hvilket betyder, at fans af Manchester City og Chelsea kan rejse til landet uden at skulle i karantæne.

Hvor mange tilskuere, der i alt vil blive lukket ind til finalen, er endnu ikke afgjort.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er færdige i 1. division

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen