Det bliver Estadio do Dragão i Porto, der skal lægge græs til Champions League-finalen i fodbold senere på måneden.
Slutkampen mellem Manchester City og Chelsea skulle egentlig være spillet i Istanbul, men da Tyrkiet er på Storbritanniens røde rejseliste, ville ingen fans kunne rejse fra England for at overvære kampen på stadion.
Det problem forsøger Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) nu at løse ved at flytte kampen til Portugal. Her vil 6000 tilhængere fra hvert hold få adgang til stadion.
– Fans har gennemgået mere end 12 måneder uden mulighed for at se deres hold live, og Champions League-finalen er klubfodboldens højdepunkt.
– At frarøve disse tilhængere chancen for at se kampen på stedet var ikke en mulighed, og jeg er glad for, at vi har fundet dette kompromis, siger Uefa-præsident Aleksander Ceferin i en pressemeddelelse.
En oplagt mulighed til en finale mellem to engelske hold havde været at booke Wembley eller et andet engelsk stadion. Men det kunne ikke lade sig gøre, oplyser Uefa.
– Uefa diskuterede at flytte kampen til England, men på trods af en stor indsats fra fodboldforbundets og myndighedernes side var det ikke muligt at opnå de nødvendige undtagelser fra britiske karantæneordninger.
Ifølge avisen The Guardian var den vigtigste knast i forhandlingerne, at Uefa krævede karantænefri indrejse for ansatte, sponsorer og mediefolk.
Den britiske regering var dog ikke meget for at lave undtagelser for så stor en gruppe tilrejsende.
Portugal er på Storbritanniens grønne liste, hvilket betyder, at fans af Manchester City og Chelsea kan rejse til landet uden at skulle i karantæne.
Hvor mange tilskuere, der i alt vil blive lukket ind til finalen, er endnu ikke afgjort.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Her er DBU’s nye kommunikationschef
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Argentina – Egypten
Liam Rosenior tager til Paris
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
