UEFA flytter Champions League-finalen

Rejserestriktioner og karantæneregler får Uefa til at flytte Champions League-finalen fra Istanbul til Porto.



Det bliver Estadio do Dragão i Porto, der skal lægge græs til Champions League-finalen i fodbold senere på måneden.

Slutkampen mellem Manchester City og Chelsea skulle egentlig være spillet i Istanbul, men da Tyrkiet er på Storbritanniens røde rejseliste, ville ingen fans kunne rejse fra England for at overvære kampen på stadion.

Det problem forsøger Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) nu at løse ved at flytte kampen til Portugal. Her vil 6000 tilhængere fra hvert hold få adgang til stadion.

– Fans har gennemgået mere end 12 måneder uden mulighed for at se deres hold live, og Champions League-finalen er klubfodboldens højdepunkt.

– At frarøve disse tilhængere chancen for at se kampen på stedet var ikke en mulighed, og jeg er glad for, at vi har fundet dette kompromis, siger Uefa-præsident Aleksander Ceferin i en pressemeddelelse.

En oplagt mulighed til en finale mellem to engelske hold havde været at booke Wembley eller et andet engelsk stadion. Men det kunne ikke lade sig gøre, oplyser Uefa.

– Uefa diskuterede at flytte kampen til England, men på trods af en stor indsats fra fodboldforbundets og myndighedernes side var det ikke muligt at opnå de nødvendige undtagelser fra britiske karantæneordninger.

Ifølge avisen The Guardian var den vigtigste knast i forhandlingerne, at Uefa krævede karantænefri indrejse for ansatte, sponsorer og mediefolk.

Den britiske regering var dog ikke meget for at lave undtagelser for så stor en gruppe tilrejsende.

Portugal er på Storbritanniens grønne liste, hvilket betyder, at fans af Manchester City og Chelsea kan rejse til landet uden at skulle i karantæne.

Hvor mange tilskuere, der i alt vil blive lukket ind til finalen, er endnu ikke afgjort.

/ritzau/





Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Bayern München på plads til Superliga-brag

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Randers FC – Silkeborg IF

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Vil ikke juble i Parken

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl