Det bliver Estadio do Dragão i Porto, der skal lægge græs til Champions League-finalen i fodbold senere på måneden.
Slutkampen mellem Manchester City og Chelsea skulle egentlig være spillet i Istanbul, men da Tyrkiet er på Storbritanniens røde rejseliste, ville ingen fans kunne rejse fra England for at overvære kampen på stadion.
Det problem forsøger Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) nu at løse ved at flytte kampen til Portugal. Her vil 6000 tilhængere fra hvert hold få adgang til stadion.
– Fans har gennemgået mere end 12 måneder uden mulighed for at se deres hold live, og Champions League-finalen er klubfodboldens højdepunkt.
– At frarøve disse tilhængere chancen for at se kampen på stedet var ikke en mulighed, og jeg er glad for, at vi har fundet dette kompromis, siger Uefa-præsident Aleksander Ceferin i en pressemeddelelse.
En oplagt mulighed til en finale mellem to engelske hold havde været at booke Wembley eller et andet engelsk stadion. Men det kunne ikke lade sig gøre, oplyser Uefa.
– Uefa diskuterede at flytte kampen til England, men på trods af en stor indsats fra fodboldforbundets og myndighedernes side var det ikke muligt at opnå de nødvendige undtagelser fra britiske karantæneordninger.
Ifølge avisen The Guardian var den vigtigste knast i forhandlingerne, at Uefa krævede karantænefri indrejse for ansatte, sponsorer og mediefolk.
Den britiske regering var dog ikke meget for at lave undtagelser for så stor en gruppe tilrejsende.
Portugal er på Storbritanniens grønne liste, hvilket betyder, at fans af Manchester City og Chelsea kan rejse til landet uden at skulle i karantæne.
Hvor mange tilskuere, der i alt vil blive lukket ind til finalen, er endnu ikke afgjort.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Patrick Dorgu er med
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
