Den danske fodboldklub Frederiksberg Boldklub er blevet tildelt prisen som årets bedste breddeklub af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse.
Københavnerklubben, der i februar blev kåret som årets danske fodboldklub i 2019 af DBU, modtager prisen i forbindelse med Uefas Grassroots Awards.
Her hædrer Uefa hvert år personer, projekter og klubber, der gør en forskel for breddefodbold rundtom i Europa.
Det glæder DBU København, at valget er faldet på Frederiksberg Boldklub.
– Vi er utroligt stolte over Frederiksberg Boldklub, der virkelig gør en forskel for lokalområdet og inkluderer alle målgrupper i deres fællesskab.
– Det er en klub, som er åben for at afsøge nye veje, og de bidrager i høj grad til det tætte og nære samarbejde omkring breddefodbolden i København, siger DBU København-formand Jesper Gradert.
Da Frederiksberg Boldklub i februar blev kåret som årets fodboldklub var det blandt andet med begrundelsen, at klubben med åbne arme har taget imod blandt andre ressourcesvage og flygtninge.
DBU’s formand, Jesper Møller, er også glad for nyheden, der kommer i kølvandet på et par andre højdepunkter i dansk fodbold.
– Jeg er stolt over, at Danmark har fodboldklubber og spillere, som kan gøre sig bemærket internationalt.
– I denne uge et Europamesterskab i breddefodbold til Frederiksberg Boldklub. I sidste uge blev Pernille Harder kåret til Europas bedste, og FC Midtjylland kvalificerede sig til Champions League, siger Jesper Møller.
Det er ikke første gang, at en dansk fodboldklub bliver hædret med Uefas pris som bedste breddeklub. I 2014 tilfaldt den FC Skanderborg.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER
