Uefa kårer dansk fodboldklub som årets breddeklub i Europa

Frederiksberg Boldklub, der i februar blev kåret til årets fodboldklub i Danmark, har modtaget en Uefa-pris.



Den danske fodboldklub Frederiksberg Boldklub er blevet tildelt prisen som årets bedste breddeklub af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse.

Københavnerklubben, der i februar blev kåret som årets danske fodboldklub i 2019 af DBU, modtager prisen i forbindelse med Uefas Grassroots Awards.

Her hædrer Uefa hvert år personer, projekter og klubber, der gør en forskel for breddefodbold rundtom i Europa.

Det glæder DBU København, at valget er faldet på Frederiksberg Boldklub.

– Vi er utroligt stolte over Frederiksberg Boldklub, der virkelig gør en forskel for lokalområdet og inkluderer alle målgrupper i deres fællesskab.

– Det er en klub, som er åben for at afsøge nye veje, og de bidrager i høj grad til det tætte og nære samarbejde omkring breddefodbolden i København, siger DBU København-formand Jesper Gradert.

Da Frederiksberg Boldklub i februar blev kåret som årets fodboldklub var det blandt andet med begrundelsen, at klubben med åbne arme har taget imod blandt andre ressourcesvage og flygtninge.

DBU’s formand, Jesper Møller, er også glad for nyheden, der kommer i kølvandet på et par andre højdepunkter i dansk fodbold.

– Jeg er stolt over, at Danmark har fodboldklubber og spillere, som kan gøre sig bemærket internationalt.

– I denne uge et Europamesterskab i breddefodbold til Frederiksberg Boldklub. I sidste uge blev Pernille Harder kåret til Europas bedste, og FC Midtjylland kvalificerede sig til Champions League, siger Jesper Møller.

Det er ikke første gang, at en dansk fodboldklub bliver hædret med Uefas pris som bedste breddeklub. I 2014 tilfaldt den FC Skanderborg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Chok i Wolfsburg

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Arsenal-træner er rasende