Uefa kårer dansk fodboldklub som årets breddeklub i Europa

Frederiksberg Boldklub, der i februar blev kåret til årets fodboldklub i Danmark, har modtaget en Uefa-pris.



Den danske fodboldklub Frederiksberg Boldklub er blevet tildelt prisen som årets bedste breddeklub af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse.

Københavnerklubben, der i februar blev kåret som årets danske fodboldklub i 2019 af DBU, modtager prisen i forbindelse med Uefas Grassroots Awards.

Her hædrer Uefa hvert år personer, projekter og klubber, der gør en forskel for breddefodbold rundtom i Europa.

Det glæder DBU København, at valget er faldet på Frederiksberg Boldklub.

– Vi er utroligt stolte over Frederiksberg Boldklub, der virkelig gør en forskel for lokalområdet og inkluderer alle målgrupper i deres fællesskab.

– Det er en klub, som er åben for at afsøge nye veje, og de bidrager i høj grad til det tætte og nære samarbejde omkring breddefodbolden i København, siger DBU København-formand Jesper Gradert.

Da Frederiksberg Boldklub i februar blev kåret som årets fodboldklub var det blandt andet med begrundelsen, at klubben med åbne arme har taget imod blandt andre ressourcesvage og flygtninge.

DBU’s formand, Jesper Møller, er også glad for nyheden, der kommer i kølvandet på et par andre højdepunkter i dansk fodbold.

– Jeg er stolt over, at Danmark har fodboldklubber og spillere, som kan gøre sig bemærket internationalt.

– I denne uge et Europamesterskab i breddefodbold til Frederiksberg Boldklub. I sidste uge blev Pernille Harder kåret til Europas bedste, og FC Midtjylland kvalificerede sig til Champions League, siger Jesper Møller.

Det er ikke første gang, at en dansk fodboldklub bliver hædret med Uefas pris som bedste breddeklub. I 2014 tilfaldt den FC Skanderborg.

/ritzau/





VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Belgien knuser USA

Enig med FC Midtjylland-angriber

Schweiz – Colombia

Her er 1/8-finalerne ved VM

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Don Ø: Mange rystede på hovedet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’