Uefa kårer dansk fodboldklub som årets breddeklub i Europa

Frederiksberg Boldklub, der i februar blev kåret til årets fodboldklub i Danmark, har modtaget en Uefa-pris.



Den danske fodboldklub Frederiksberg Boldklub er blevet tildelt prisen som årets bedste breddeklub af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse.

Københavnerklubben, der i februar blev kåret som årets danske fodboldklub i 2019 af DBU, modtager prisen i forbindelse med Uefas Grassroots Awards.

Her hædrer Uefa hvert år personer, projekter og klubber, der gør en forskel for breddefodbold rundtom i Europa.

Det glæder DBU København, at valget er faldet på Frederiksberg Boldklub.

– Vi er utroligt stolte over Frederiksberg Boldklub, der virkelig gør en forskel for lokalområdet og inkluderer alle målgrupper i deres fællesskab.

– Det er en klub, som er åben for at afsøge nye veje, og de bidrager i høj grad til det tætte og nære samarbejde omkring breddefodbolden i København, siger DBU København-formand Jesper Gradert.

Da Frederiksberg Boldklub i februar blev kåret som årets fodboldklub var det blandt andet med begrundelsen, at klubben med åbne arme har taget imod blandt andre ressourcesvage og flygtninge.

DBU’s formand, Jesper Møller, er også glad for nyheden, der kommer i kølvandet på et par andre højdepunkter i dansk fodbold.

– Jeg er stolt over, at Danmark har fodboldklubber og spillere, som kan gøre sig bemærket internationalt.

– I denne uge et Europamesterskab i breddefodbold til Frederiksberg Boldklub. I sidste uge blev Pernille Harder kåret til Europas bedste, og FC Midtjylland kvalificerede sig til Champions League, siger Jesper Møller.

Det er ikke første gang, at en dansk fodboldklub bliver hædret med Uefas pris som bedste breddeklub. I 2014 tilfaldt den FC Skanderborg.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Sætter klar målsætning



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Han er ny landstræner for Italien

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diant Ramaj skal videre

Vil ikke juble i Parken

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen