Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har tirsdag stemt for ændringer af den mest fornemme klubturnering, Champions League.
Det oplyser forbundet på sin hjemmeside, hvor det fremgår, at ændringerne træder i kraft fra 2024/25-sæsonen.
Det nye Champions League-format, som allerede blev præsenteret sidste år, betyder, at antallet af deltagere fra stiger 32 til 36 klubber.
Siden præsentationen har fodboldens interessenter forsøgt at påvirke Uefa, og der er altså blevet plads til flere ændringer i den oprindelige plan.
I det nye Champions League bliver den gamle struktur, hvor klubberne dyster om billetter til knockoutfasen i et gruppespil med fire hold i hver, skrottet.
I stedet skal klubberne spille otte kampe mod otte forskellige klubber – fire hjemme og fire ude. Oprindeligt var planen, at der skulle spilles ti kampe, men det antal er altså blevet skruet ned.
Alle hold samles derefter i én gruppe, hvorfra de otte bedste hold går direkte videre til knockoutfasen. De resterende otte billetter til knockoutfasen skal findes i et playoffspil mellem holdene, der slutter på placeringerne mellem 9 og 24.
Uefa præsenterede sine planer for ændringerne allerede i april 2021. Siden da har forbundet ligget i forhandlinger med fodboldens mange interessenter.
Det gælder blandt andet sammenslutningen af europæiske fodboldligaer, European Leagues, som er lykkedes med at gennemtrumfe en række ændringer i forhold til de oprindelige planer.
Sammenslutningens danske medlem, Claus Thomsen, fortalte forleden, at man har arbejdet for at få antallet af kampe ned fra ti til otte, og det er altså lykkedes.
European Leagues har desuden arbejdet for at få skrottet Uefas plan om at tildele to af de fire ekstra pladser i Champions League til store klubber, som ikke kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil via deres hjemlige liga.
Også den mission er lykkedes.
De to pladser, som i Uefas plan var helliget to ukvalificerede storklubber, kommer i stedet til at gå til de to nationer, hvis klubber samlet set har skrabet flest af de såkaldte koefficientpoint sammen i den foregående sæson.
Som det er gået hidtil i denne sæson, ville det være England og Holland, der fik en plads mere i næste sæsons Champions League, hvis ændringerne allerede trådte i kraft nu.
De to sidste ekstrapladser gives til et ekstra mesterhold fra kvalifikationen og nummer tre i den liga, der ligger nummer fem på Uefas landekoefficientliste.
Lignende ændringer kommer også til at ramme Europa League og Conference League. Her skal klubberne spille henholdsvis otte og seks kampe i det nye gruppespil. Også her vil 36 klubber være på deltagerlisten.
/ritzau/
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
AGF på rov i Hobro IK
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
Randers FC og OB spiller uafgjort
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Pogba er lettet
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
OPTAKT
Randers FC – OB
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Vender hjem til AaB
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
HELT VILDT
