Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har tirsdag stemt for ændringer af den mest fornemme klubturnering, Champions League.
Det oplyser forbundet på sin hjemmeside, hvor det fremgår, at ændringerne træder i kraft fra 2024/25-sæsonen.
Det nye Champions League-format, som allerede blev præsenteret sidste år, betyder, at antallet af deltagere fra stiger 32 til 36 klubber.
Siden præsentationen har fodboldens interessenter forsøgt at påvirke Uefa, og der er altså blevet plads til flere ændringer i den oprindelige plan.
I det nye Champions League bliver den gamle struktur, hvor klubberne dyster om billetter til knockoutfasen i et gruppespil med fire hold i hver, skrottet.
I stedet skal klubberne spille otte kampe mod otte forskellige klubber – fire hjemme og fire ude. Oprindeligt var planen, at der skulle spilles ti kampe, men det antal er altså blevet skruet ned.
Alle hold samles derefter i én gruppe, hvorfra de otte bedste hold går direkte videre til knockoutfasen. De resterende otte billetter til knockoutfasen skal findes i et playoffspil mellem holdene, der slutter på placeringerne mellem 9 og 24.
Uefa præsenterede sine planer for ændringerne allerede i april 2021. Siden da har forbundet ligget i forhandlinger med fodboldens mange interessenter.
Det gælder blandt andet sammenslutningen af europæiske fodboldligaer, European Leagues, som er lykkedes med at gennemtrumfe en række ændringer i forhold til de oprindelige planer.
Sammenslutningens danske medlem, Claus Thomsen, fortalte forleden, at man har arbejdet for at få antallet af kampe ned fra ti til otte, og det er altså lykkedes.
European Leagues har desuden arbejdet for at få skrottet Uefas plan om at tildele to af de fire ekstra pladser i Champions League til store klubber, som ikke kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil via deres hjemlige liga.
Også den mission er lykkedes.
De to pladser, som i Uefas plan var helliget to ukvalificerede storklubber, kommer i stedet til at gå til de to nationer, hvis klubber samlet set har skrabet flest af de såkaldte koefficientpoint sammen i den foregående sæson.
Som det er gået hidtil i denne sæson, ville det være England og Holland, der fik en plads mere i næste sæsons Champions League, hvis ændringerne allerede trådte i kraft nu.
De to sidste ekstrapladser gives til et ekstra mesterhold fra kvalifikationen og nummer tre i den liga, der ligger nummer fem på Uefas landekoefficientliste.
Lignende ændringer kommer også til at ramme Europa League og Conference League. Her skal klubberne spille henholdsvis otte og seks kampe i det nye gruppespil. Også her vil 36 klubber være på deltagerlisten.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Stjernetransfer på plads alligevel
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Ikke set i 30 år
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
