Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har tirsdag stemt for ændringer af den mest fornemme klubturnering, Champions League.
Det oplyser forbundet på sin hjemmeside, hvor det fremgår, at ændringerne træder i kraft fra 2024/25-sæsonen.
Det nye Champions League-format, som allerede blev præsenteret sidste år, betyder, at antallet af deltagere fra stiger 32 til 36 klubber.
Siden præsentationen har fodboldens interessenter forsøgt at påvirke Uefa, og der er altså blevet plads til flere ændringer i den oprindelige plan.
I det nye Champions League bliver den gamle struktur, hvor klubberne dyster om billetter til knockoutfasen i et gruppespil med fire hold i hver, skrottet.
I stedet skal klubberne spille otte kampe mod otte forskellige klubber – fire hjemme og fire ude. Oprindeligt var planen, at der skulle spilles ti kampe, men det antal er altså blevet skruet ned.
Alle hold samles derefter i én gruppe, hvorfra de otte bedste hold går direkte videre til knockoutfasen. De resterende otte billetter til knockoutfasen skal findes i et playoffspil mellem holdene, der slutter på placeringerne mellem 9 og 24.
Uefa præsenterede sine planer for ændringerne allerede i april 2021. Siden da har forbundet ligget i forhandlinger med fodboldens mange interessenter.
Det gælder blandt andet sammenslutningen af europæiske fodboldligaer, European Leagues, som er lykkedes med at gennemtrumfe en række ændringer i forhold til de oprindelige planer.
Sammenslutningens danske medlem, Claus Thomsen, fortalte forleden, at man har arbejdet for at få antallet af kampe ned fra ti til otte, og det er altså lykkedes.
European Leagues har desuden arbejdet for at få skrottet Uefas plan om at tildele to af de fire ekstra pladser i Champions League til store klubber, som ikke kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil via deres hjemlige liga.
Også den mission er lykkedes.
De to pladser, som i Uefas plan var helliget to ukvalificerede storklubber, kommer i stedet til at gå til de to nationer, hvis klubber samlet set har skrabet flest af de såkaldte koefficientpoint sammen i den foregående sæson.
Som det er gået hidtil i denne sæson, ville det være England og Holland, der fik en plads mere i næste sæsons Champions League, hvis ændringerne allerede trådte i kraft nu.
De to sidste ekstrapladser gives til et ekstra mesterhold fra kvalifikationen og nummer tre i den liga, der ligger nummer fem på Uefas landekoefficientliste.
Lignende ændringer kommer også til at ramme Europa League og Conference League. Her skal klubberne spille henholdsvis otte og seks kampe i det nye gruppespil. Også her vil 36 klubber være på deltagerlisten.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
I chok over Manchester United
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Medier revser Real Madrid-træner
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
‘Det er tæt på uforklarligt’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
