Uefa undersøger Barcelona-sag om dommerbestikkelse

Uefa er nu også gået ind i sagen om FC Barcelonas overførsler til en tidligere næstformand i dommerkomitéen.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har igangsat en efterforskning af FC Barcelona i en sag om mulig dommerbestikkelse.

Det oplyser Uefa ifølge nyhedsbureauerne AFP og NTB.

I forvejen har spanske anklagere beskyldt FC Barcelona for korruption i sagen, der drejer sig om betalinger til et selskab tilhørende en tidligere højtstående person i dommerkomitéen under Det Spanske Fodboldforbund.

Overførslerne på samlet 1,4 millioner euro (10,4 millioner kroner) skulle være sket fra 2016 til 2018. Det fortalte radiostationen Cadena Ser i februar.

To tidligere klubpræsidenter i FC Barcelona, Josep Maria Bartomeu og Sandro Rossell, samt den tidligere næstformand i dommerkomitéen Jose Maria Enriquez Negreira, er anklaget for korruption, skrev AFP tidligere i marts.

Barcelona har tidligere selv oplyst, at man har brugt den daværende næstformand i dommerkomitéen som konsulent.

Jose Maria Enriquez Negreira leverede tekniske rapporter, blandt andet på video. Derudover bidrog han med informationer om talenter fra andre klubber i Spanien.

Ifølge FC Barcelona er det "normal praksis" for fodboldklubber at lave den slags aftaler. Samarbejdet blev stoppet i 2018, fordi klubben skulle reducere sine udgifter.

Barcelona risikerer ifølge La Ligas præsident, Javier Tebas, ikke en sportslig straf, da sagen er fem år gammel.

– Vi skal med det samme gøre det klart, at det ikke er muligt at sanktionere sportsligt, fordi der er gået fem år. Vi har allerede undersøgt det, sagde Tebas i februar.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Knuser transferrekord

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scorer heftig lønstigning

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Spanien – Belgien