Uefa undersøger Barcelona-sag om dommerbestikkelse

Uefa er nu også gået ind i sagen om FC Barcelonas overførsler til en tidligere næstformand i dommerkomitéen.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har igangsat en efterforskning af FC Barcelona i en sag om mulig dommerbestikkelse.

Det oplyser Uefa ifølge nyhedsbureauerne AFP og NTB.

I forvejen har spanske anklagere beskyldt FC Barcelona for korruption i sagen, der drejer sig om betalinger til et selskab tilhørende en tidligere højtstående person i dommerkomitéen under Det Spanske Fodboldforbund.

Overførslerne på samlet 1,4 millioner euro (10,4 millioner kroner) skulle være sket fra 2016 til 2018. Det fortalte radiostationen Cadena Ser i februar.

To tidligere klubpræsidenter i FC Barcelona, Josep Maria Bartomeu og Sandro Rossell, samt den tidligere næstformand i dommerkomitéen Jose Maria Enriquez Negreira, er anklaget for korruption, skrev AFP tidligere i marts.

Barcelona har tidligere selv oplyst, at man har brugt den daværende næstformand i dommerkomitéen som konsulent.

Jose Maria Enriquez Negreira leverede tekniske rapporter, blandt andet på video. Derudover bidrog han med informationer om talenter fra andre klubber i Spanien.

Ifølge FC Barcelona er det "normal praksis" for fodboldklubber at lave den slags aftaler. Samarbejdet blev stoppet i 2018, fordi klubben skulle reducere sine udgifter.

Barcelona risikerer ifølge La Ligas præsident, Javier Tebas, ikke en sportslig straf, da sagen er fem år gammel.

– Vi skal med det samme gøre det klart, at det ikke er muligt at sanktionere sportsligt, fordi der er gået fem år. Vi har allerede undersøgt det, sagde Tebas i februar.

/ritzau/





TransferLIVE: AGF bekræfter transfer




Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

Frankrig – Marokko

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Forventer klubskifte

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dybt forundret over Superliga-flop