Uefa undersøger Barcelona-sag om dommerbestikkelse

Uefa er nu også gået ind i sagen om FC Barcelonas overførsler til en tidligere næstformand i dommerkomitéen.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har igangsat en efterforskning af FC Barcelona i en sag om mulig dommerbestikkelse.

Det oplyser Uefa ifølge nyhedsbureauerne AFP og NTB.

I forvejen har spanske anklagere beskyldt FC Barcelona for korruption i sagen, der drejer sig om betalinger til et selskab tilhørende en tidligere højtstående person i dommerkomitéen under Det Spanske Fodboldforbund.

Overførslerne på samlet 1,4 millioner euro (10,4 millioner kroner) skulle være sket fra 2016 til 2018. Det fortalte radiostationen Cadena Ser i februar.

To tidligere klubpræsidenter i FC Barcelona, Josep Maria Bartomeu og Sandro Rossell, samt den tidligere næstformand i dommerkomitéen Jose Maria Enriquez Negreira, er anklaget for korruption, skrev AFP tidligere i marts.

Barcelona har tidligere selv oplyst, at man har brugt den daværende næstformand i dommerkomitéen som konsulent.

Jose Maria Enriquez Negreira leverede tekniske rapporter, blandt andet pĂĄ video. Derudover bidrog han med informationer om talenter fra andre klubber i Spanien.

Ifølge FC Barcelona er det "normal praksis" for fodboldklubber at lave den slags aftaler. Samarbejdet blev stoppet i 2018, fordi klubben skulle reducere sine udgifter.

Barcelona risikerer ifølge La Ligas præsident, Javier Tebas, ikke en sportslig straf, da sagen er fem år gammel.

– Vi skal med det samme gøre det klart, at det ikke er muligt at sanktionere sportsligt, fordi der er gået fem år. Vi har allerede undersøgt det, sagde Tebas i februar.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

PĂĄ vej væk fra FCK? ‘Sker forhĂĄbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud pĂĄ vej

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Tysk VM-chok

Tottenham henter Liverpool-profil

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Medier sender ham hjem til AGF

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, sĂĄ…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

BenhĂĄrd kritik af Danmark