Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har ikke en finger at sætte på sin ageren i forbindelse med Danmarks EM-kamp mod Finland lørdag aften, hvor Christian Eriksen kollapsede og fik hjertestop på banen.
Kampen blev genoptaget efter små to timer. Ifølge Uefa efter ønske fra spillerne. Men både Kasper Schmeichel og Martin Braithwaite har siden kritiseret Uefa for forløbet.
Det er kommet frem, at holdene blev præsenteret for to valg – enten at spille kampen færdig lørdag aften eller søndag klokken 12.
Uefa holder fast i, at forbundet håndterede situationen med størst mulig omtanke.
– Uefa er sikker på, at det behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne. Det blev først besluttet at genoptage kampen, efter at de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften, lyder det i en udtalelse fra Uefa til Reuters.
– Det, at spillerne skal kunne hvile i 48 timer mellem kampene, udelukkede andre muligheder.
Martin Braithwaite afviste på et pressemøde mandag, at kampen blev genoptaget efter spillernes ønske.
– Det var en af de eneste muligheder, vi havde, og vi fik at vide, vi skulle tage en beslutning. Vi havde selvfølgelig ønsket en tredje mulighed, for vi havde ikke lyst til at spille, sagde Martin Braithwaite til TV2.
Kasper Schmeichel mener, at spillerne blev sat i en position, de ikke skulle have været i.
– Det krævede nok, at der var nogen højere oppe end os, som sagde, at det ikke var tiden til at træffe en beslutning, og måske skulle man vente til i morgen med at træffe en beslutning, sagde målmanden på mandagens pressemøde.
Jonas Baer-Hoffman, der er generalsekretær for den internationale spillerforening, Fifpro, mener ikke, at der skulle have været taget en beslutning så kort tid efter hændelsen med Eriksen.
– Det ville have været bedre at aflyse kampen den aften. Tage lidt tid, tage en pause, kigge på det fra lidt længere afstand, se på hvad mulighederne var for at genoptage kampen eller ej.
– Og hvis kampen ikke kunne spilles færdig, så tror jeg heller ikke, det havde været så vigtigt, taget i betragtning af hvad der skete med Christian, siger han til Reuters.
Danmark tabte 0-1 til Finland.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
