Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har ikke en finger at sætte på sin ageren i forbindelse med Danmarks EM-kamp mod Finland lørdag aften, hvor Christian Eriksen kollapsede og fik hjertestop på banen.
Kampen blev genoptaget efter små to timer. Ifølge Uefa efter ønske fra spillerne. Men både Kasper Schmeichel og Martin Braithwaite har siden kritiseret Uefa for forløbet.
Det er kommet frem, at holdene blev præsenteret for to valg – enten at spille kampen færdig lørdag aften eller søndag klokken 12.
Uefa holder fast i, at forbundet håndterede situationen med størst mulig omtanke.
– Uefa er sikker på, at det behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne. Det blev først besluttet at genoptage kampen, efter at de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften, lyder det i en udtalelse fra Uefa til Reuters.
– Det, at spillerne skal kunne hvile i 48 timer mellem kampene, udelukkede andre muligheder.
Martin Braithwaite afviste på et pressemøde mandag, at kampen blev genoptaget efter spillernes ønske.
– Det var en af de eneste muligheder, vi havde, og vi fik at vide, vi skulle tage en beslutning. Vi havde selvfølgelig ønsket en tredje mulighed, for vi havde ikke lyst til at spille, sagde Martin Braithwaite til TV2.
Kasper Schmeichel mener, at spillerne blev sat i en position, de ikke skulle have været i.
– Det krævede nok, at der var nogen højere oppe end os, som sagde, at det ikke var tiden til at træffe en beslutning, og måske skulle man vente til i morgen med at træffe en beslutning, sagde målmanden på mandagens pressemøde.
Jonas Baer-Hoffman, der er generalsekretær for den internationale spillerforening, Fifpro, mener ikke, at der skulle have været taget en beslutning så kort tid efter hændelsen med Eriksen.
– Det ville have været bedre at aflyse kampen den aften. Tage lidt tid, tage en pause, kigge på det fra lidt længere afstand, se på hvad mulighederne var for at genoptage kampen eller ej.
– Og hvis kampen ikke kunne spilles færdig, så tror jeg heller ikke, det havde været så vigtigt, taget i betragtning af hvad der skete med Christian, siger han til Reuters.
Danmark tabte 0-1 til Finland.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
DAGENS SPILFORSLAG
Fattigt bundhold mod solid storklub
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
NYHEDER
