UEFA står fast: Vi agerede med største respekt

Uefa fastholder, at Danmarks EM-kamp mod Finland blev genoptaget lørdag efter ønske fra begge hold.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har ikke en finger at sætte på sin ageren i forbindelse med Danmarks EM-kamp mod Finland lørdag aften, hvor Christian Eriksen kollapsede og fik hjertestop på banen.

Kampen blev genoptaget efter små to timer. Ifølge Uefa efter ønske fra spillerne. Men både Kasper Schmeichel og Martin Braithwaite har siden kritiseret Uefa for forløbet.

Det er kommet frem, at holdene blev præsenteret for to valg – enten at spille kampen færdig lørdag aften eller søndag klokken 12.

Uefa holder fast i, at forbundet håndterede situationen med størst mulig omtanke.

– Uefa er sikker på, at det behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne. Det blev først besluttet at genoptage kampen, efter at de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften, lyder det i en udtalelse fra Uefa til Reuters.

– Det, at spillerne skal kunne hvile i 48 timer mellem kampene, udelukkede andre muligheder.

Martin Braithwaite afviste på et pressemøde mandag, at kampen blev genoptaget efter spillernes ønske.

– Det var en af de eneste muligheder, vi havde, og vi fik at vide, vi skulle tage en beslutning. Vi havde selvfølgelig ønsket en tredje mulighed, for vi havde ikke lyst til at spille, sagde Martin Braithwaite til TV2.

Kasper Schmeichel mener, at spillerne blev sat i en position, de ikke skulle have været i.

– Det krævede nok, at der var nogen højere oppe end os, som sagde, at det ikke var tiden til at træffe en beslutning, og måske skulle man vente til i morgen med at træffe en beslutning, sagde målmanden på mandagens pressemøde.

Jonas Baer-Hoffman, der er generalsekretær for den internationale spillerforening, Fifpro, mener ikke, at der skulle have været taget en beslutning så kort tid efter hændelsen med Eriksen.

– Det ville have været bedre at aflyse kampen den aften. Tage lidt tid, tage en pause, kigge på det fra lidt længere afstand, se på hvad mulighederne var for at genoptage kampen eller ej.

– Og hvis kampen ikke kunne spilles færdig, så tror jeg heller ikke, det havde været så vigtigt, taget i betragtning af hvad der skete med Christian, siger han til Reuters.

Danmark tabte 0-1 til Finland.

/ritzau/






Perez med kynisk besked: Det er slut for ham




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle