Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har ikke en finger at sætte på sin ageren i forbindelse med Danmarks EM-kamp mod Finland lørdag aften, hvor Christian Eriksen kollapsede og fik hjertestop på banen.
Kampen blev genoptaget efter små to timer. Ifølge Uefa efter ønske fra spillerne. Men både Kasper Schmeichel og Martin Braithwaite har siden kritiseret Uefa for forløbet.
Det er kommet frem, at holdene blev præsenteret for to valg – enten at spille kampen færdig lørdag aften eller søndag klokken 12.
Uefa holder fast i, at forbundet håndterede situationen med størst mulig omtanke.
– Uefa er sikker på, at det behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne. Det blev først besluttet at genoptage kampen, efter at de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften, lyder det i en udtalelse fra Uefa til Reuters.
– Det, at spillerne skal kunne hvile i 48 timer mellem kampene, udelukkede andre muligheder.
Martin Braithwaite afviste på et pressemøde mandag, at kampen blev genoptaget efter spillernes ønske.
– Det var en af de eneste muligheder, vi havde, og vi fik at vide, vi skulle tage en beslutning. Vi havde selvfølgelig ønsket en tredje mulighed, for vi havde ikke lyst til at spille, sagde Martin Braithwaite til TV2.
Kasper Schmeichel mener, at spillerne blev sat i en position, de ikke skulle have været i.
– Det krævede nok, at der var nogen højere oppe end os, som sagde, at det ikke var tiden til at træffe en beslutning, og måske skulle man vente til i morgen med at træffe en beslutning, sagde målmanden på mandagens pressemøde.
Jonas Baer-Hoffman, der er generalsekretær for den internationale spillerforening, Fifpro, mener ikke, at der skulle have været taget en beslutning så kort tid efter hændelsen med Eriksen.
– Det ville have været bedre at aflyse kampen den aften. Tage lidt tid, tage en pause, kigge på det fra lidt længere afstand, se på hvad mulighederne var for at genoptage kampen eller ej.
– Og hvis kampen ikke kunne spilles færdig, så tror jeg heller ikke, det havde været så vigtigt, taget i betragtning af hvad der skete med Christian, siger han til Reuters.
Danmark tabte 0-1 til Finland.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
