Uheld forfølger Nordsjælland-profil: Opereret og færdig for sæsonen

Den dygtige amerikaner Jonathan Amon kommer ikke i aktion igen i denne sæson, bekræfter Flemming Pedersen. Amon er blevet opereret.



Han kom frem som lyn og torden i Superligaen, men i denne sæson har den 21-årige amerikaner Jonathan Amon ikke været i stand til at følge op på de flotte præstationer. Ikke fordi han ikke har kvaliteterne, men fordi han ganske enkelt ikke har haft mulighed for at spille.

Jonathan Amon døjete med muskelskader i løbet af efteråret, fordi han er så eksplosiv. Af samme årsag har FC Nordsjælland også været forsigtige med profilen og i stedet søgt at bygge ham op til at kunne klare belastningerne i musklerne. Det har man lykkedes med.

Alligevel er Jonathan Amon nu færdig for sæsonen. Amerikaneren er blevet ramt af en helt anden skade, der holder ham ude resten af sæsonen, bekræfter FCN-træner Flemming Pedersen.

– Han er blevet opereret i menisken, så han er i den grad skadesforfulgt. Vi har brugt meget lang tid på at bygge ham op for ikke at forcere noget, og så bliver han alligevel skadet. Det kommer på et tidspunkt, hvor han så ud til at være kommet i gang. Det er udelukket, at han kommer til at spille igen i denne sæson, siger en ærgerlig Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.

Jonathan Amon har spillet bare 36 minutters Superliga-fodbold i denne sæson, og man forstår, hvis han lige nu er godt og grundigt træt af sine skader. Amerikaneren var på blokken flere steder i Europa, men lige nu handler alt om at komme tilbage på først træningsbanen og siden i kamp for Amon. 

Han er i øvrigt ikke den eneste, Flemming Pedersen risikerer at skulle undvære på fredag, hvor bundholdet Silkeborg tager imod. For på midtbanen er der flere spillere, som kan være ude.

I testkampen i weekenden mod HB Køge måtte Mikkel Damsgaard og Jacob Steen Christensen sidde over med skader, mens Magnus Kofod blev skadet under opvarmning. Og der er spørgsmålstegn lige nu.

– Det er 50/50 med ham. Han har ikke trænet i dag, siger Flemming Pedersen om Mikkel Damsgaards chancer for at spille på fredag:

– Kofod trænede lidt i dag og er på skånekost, og så er der “Jaxe”, der har døjet med lidt. Isaac Atanga er den, der er længst væk lige nu.

Dermed lyder det ikke til, at Atanga kommer i aktion allerede på fredag for FC Nordsjælland. Den lynhurtige kantspiller var heller ikke med mod HB Køge i weekenden.

FC Nordsjælland ligger før de sidste par runder i Superligaens grundspil på femtepladsen, og klubben ligger til at sikre sig en plads i mesterskabsspillet. En sejr over Silkeborg fredag kan være nok til at indløse billetten til det sjove slutspil.





Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub




LIVE

TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Er det Narteys kongeløn i Lyon?



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

‘Det kommer aldrig til at ske’

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Nærmer sig aftale

Vil undgå Bendtner-stunt

– Kunne godt ende i noget værre ballade

På blokken i danskerklub

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Sur over Brøndby-transfer’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner