Han kom frem som lyn og torden i Superligaen, men i denne sæson har den 21-årige amerikaner Jonathan Amon ikke været i stand til at følge op på de flotte præstationer. Ikke fordi han ikke har kvaliteterne, men fordi han ganske enkelt ikke har haft mulighed for at spille.
Jonathan Amon døjete med muskelskader i løbet af efteråret, fordi han er så eksplosiv. Af samme årsag har FC Nordsjælland også været forsigtige med profilen og i stedet søgt at bygge ham op til at kunne klare belastningerne i musklerne. Det har man lykkedes med.
Alligevel er Jonathan Amon nu færdig for sæsonen. Amerikaneren er blevet ramt af en helt anden skade, der holder ham ude resten af sæsonen, bekræfter FCN-træner Flemming Pedersen.
– Han er blevet opereret i menisken, så han er i den grad skadesforfulgt. Vi har brugt meget lang tid på at bygge ham op for ikke at forcere noget, og så bliver han alligevel skadet. Det kommer på et tidspunkt, hvor han så ud til at være kommet i gang. Det er udelukket, at han kommer til at spille igen i denne sæson, siger en ærgerlig Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.
Jonathan Amon har spillet bare 36 minutters Superliga-fodbold i denne sæson, og man forstår, hvis han lige nu er godt og grundigt træt af sine skader. Amerikaneren var på blokken flere steder i Europa, men lige nu handler alt om at komme tilbage på først træningsbanen og siden i kamp for Amon.
Han er i øvrigt ikke den eneste, Flemming Pedersen risikerer at skulle undvære på fredag, hvor bundholdet Silkeborg tager imod. For på midtbanen er der flere spillere, som kan være ude.
I testkampen i weekenden mod HB Køge måtte Mikkel Damsgaard og Jacob Steen Christensen sidde over med skader, mens Magnus Kofod blev skadet under opvarmning. Og der er spørgsmålstegn lige nu.
– Det er 50/50 med ham. Han har ikke trænet i dag, siger Flemming Pedersen om Mikkel Damsgaards chancer for at spille på fredag:
– Kofod trænede lidt i dag og er på skånekost, og så er der “Jaxe”, der har døjet med lidt. Isaac Atanga er den, der er længst væk lige nu.
Dermed lyder det ikke til, at Atanga kommer i aktion allerede på fredag for FC Nordsjælland. Den lynhurtige kantspiller var heller ikke med mod HB Køge i weekenden.
FC Nordsjælland ligger før de sidste par runder i Superligaens grundspil på femtepladsen, og klubben ligger til at sikre sig en plads i mesterskabsspillet. En sejr over Silkeborg fredag kan være nok til at indløse billetten til det sjove slutspil.
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
AGF på rov i Hobro IK
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Vender hjem til AaB
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
