Danmark får første sejr i 2024 efter trist omgang

Pierre-Emile Højbjerg og Mohamed Daramy scorede, da Danmark slog Færøerne 2-0. Daramy blev båret skadet ud.



Det danske herrelandshold i fodbold har hentet sin første sejr i 2024.

Tirsdag aften levede danskerne op til forventningerne og slog Færøerne med 2-0 i en testkamp og bevarer fodboldhåneretten i Rigsfællesskabet.

Pierre-Emile Højbjerg udnyttede en færøsk foræring tidligt i første halvleg, mens indskiftede Mohamed Daramy øgede føringen i begyndelsen af anden halvleg. Senere måtte en knæskadet Daramy bæres ud af Brøndby Stadion.

Hele otte spillere var nye i startopstillingen på det afbudsramte danske hold, hvis man sammenligner med de startende i lørdagens noget vanskeligere testkamp mod Schweiz.

Niveauforskellen på Danmark og Færøerne var dog så stor, at den massive udskiftning ikke kunne rokke ved det forventede kampbillede med Danmark som konsekvent spilstyrende hold.

Indledningen på kampen gav lovning på mere underholdning, end de 17.332 tilskuere kunne se tilbage på efter slutfløjt.

Allerede efter to minutter havde Kasper Dolberg et nærgående forsøg, og en håndfuld minutter senere lå bolden i nettet for første gang.

Færingerne forærede Anders Dreyer bolden, og med en førstegangsaflevering fandt han Pierre-Emile Højbjerg inde foran mål. Den vikarierende anfører kunne nemt omsætte den store chance med en kraftfuld afslutning.

Højbjerg havde også første halvlegs bedste bud på en 2-0-scoring, men den normale Fredericia-målmand Mathias Lamhauge afviste forsøget med en god redning midt i første halvleg.

Herefter fulgte Færøernes bedste periode, og de undertippede gæster var tæt på at udligne. Frederik Rønnow og Elias Jelert snakkede forbi hinanden, men Victor Nelsson kom den klodsede duo til undsætning med en redning på stregen.

Christian Eriksen og Mohamed Daramy blev bragt ind til anden halvlegs start for at sætte fut i offensiven, og det lykkedes de hurtigt med. Duoen stod således bag 2-0-målet syv minutter efter pausen, det faldt blot minuttet efter en annulleret Dreyer-scoring.

Eriksen tog et perfekt dybdeløb, og med et præcist indlæg fandt han Daramy ved bageste stolpe. Kantspilleren kastede sig frem og scorede sit første landskampsmål. Han måtte dog vente to minutter på at juble, da der i første omgang var vinket offside.

Kort efter burde den indskiftede debutant Gustav Isaksen have øget føringen, men han formåede ikke at omsætte endnu et perfekt Eriksen-indlæg.

Midt i anden halvleg indfandt kampens mest ærgerlige hændelse set med danske briller.

Mohamed Daramy kolliderede med stolpen og blødte fra knæet. Efter lidt behandling blev han fragtet ned i omklædningsrummet på en båre, men havde trods en smertefuld mine overskud til at gengælde publikums klapsalver.

Matt O'Riley noterede sig også for en stor brændt chance, mens Frederik Rønnow tog sig af Færøernes bedste bud på en reducering i den anden ende.

Som ofte før i afgjorte testkampe ebbede intensiteten på både banen og lægterne ud i slutfasen. De danske spillere skulle ikke risikere at pådrage sig yderligere skader under tre måneder før EM, mens færingerne slap med et hæderligt nederlag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Mæhle kan hentes for spotpris

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er færdige i 1. division

Arne Slot fyret af Liverpool

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer