Det danske herrelandshold i fodbold har hentet sin første sejr i 2024.
Tirsdag aften levede danskerne op til forventningerne og slog Færøerne med 2-0 i en testkamp og bevarer fodboldhåneretten i Rigsfællesskabet.
Pierre-Emile Højbjerg udnyttede en færøsk foræring tidligt i første halvleg, mens indskiftede Mohamed Daramy øgede føringen i begyndelsen af anden halvleg. Senere måtte en knæskadet Daramy bæres ud af Brøndby Stadion.
Hele otte spillere var nye i startopstillingen på det afbudsramte danske hold, hvis man sammenligner med de startende i lørdagens noget vanskeligere testkamp mod Schweiz.
Niveauforskellen på Danmark og Færøerne var dog så stor, at den massive udskiftning ikke kunne rokke ved det forventede kampbillede med Danmark som konsekvent spilstyrende hold.
Indledningen på kampen gav lovning på mere underholdning, end de 17.332 tilskuere kunne se tilbage på efter slutfløjt.
Allerede efter to minutter havde Kasper Dolberg et nærgående forsøg, og en håndfuld minutter senere lå bolden i nettet for første gang.
Færingerne forærede Anders Dreyer bolden, og med en førstegangsaflevering fandt han Pierre-Emile Højbjerg inde foran mål. Den vikarierende anfører kunne nemt omsætte den store chance med en kraftfuld afslutning.
Højbjerg havde også første halvlegs bedste bud på en 2-0-scoring, men den normale Fredericia-målmand Mathias Lamhauge afviste forsøget med en god redning midt i første halvleg.
Herefter fulgte Færøernes bedste periode, og de undertippede gæster var tæt på at udligne. Frederik Rønnow og Elias Jelert snakkede forbi hinanden, men Victor Nelsson kom den klodsede duo til undsætning med en redning på stregen.
Christian Eriksen og Mohamed Daramy blev bragt ind til anden halvlegs start for at sætte fut i offensiven, og det lykkedes de hurtigt med. Duoen stod således bag 2-0-målet syv minutter efter pausen, det faldt blot minuttet efter en annulleret Dreyer-scoring.
Eriksen tog et perfekt dybdeløb, og med et præcist indlæg fandt han Daramy ved bageste stolpe. Kantspilleren kastede sig frem og scorede sit første landskampsmål. Han måtte dog vente to minutter på at juble, da der i første omgang var vinket offside.
Kort efter burde den indskiftede debutant Gustav Isaksen have øget føringen, men han formåede ikke at omsætte endnu et perfekt Eriksen-indlæg.
Midt i anden halvleg indfandt kampens mest ærgerlige hændelse set med danske briller.
Mohamed Daramy kolliderede med stolpen og blødte fra knæet. Efter lidt behandling blev han fragtet ned i omklædningsrummet på en båre, men havde trods en smertefuld mine overskud til at gengælde publikums klapsalver.
Matt O'Riley noterede sig også for en stor brændt chance, mens Frederik Rønnow tog sig af Færøernes bedste bud på en reducering i den anden ende.
Som ofte før i afgjorte testkampe ebbede intensiteten på både banen og lægterne ud i slutfasen. De danske spillere skulle ikke risikere at pådrage sig yderligere skader under tre måneder før EM, mens færingerne slap med et hæderligt nederlag.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
Legende med chokmelding
‘Sur over Brøndby-transfer’
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER