Det danske herrelandshold i fodbold har hentet sin første sejr i 2024.
Tirsdag aften levede danskerne op til forventningerne og slog Færøerne med 2-0 i en testkamp og bevarer fodboldhåneretten i Rigsfællesskabet.
Pierre-Emile Højbjerg udnyttede en færøsk foræring tidligt i første halvleg, mens indskiftede Mohamed Daramy øgede føringen i begyndelsen af anden halvleg. Senere måtte en knæskadet Daramy bæres ud af Brøndby Stadion.
Hele otte spillere var nye i startopstillingen på det afbudsramte danske hold, hvis man sammenligner med de startende i lørdagens noget vanskeligere testkamp mod Schweiz.
Niveauforskellen på Danmark og Færøerne var dog så stor, at den massive udskiftning ikke kunne rokke ved det forventede kampbillede med Danmark som konsekvent spilstyrende hold.
Indledningen på kampen gav lovning på mere underholdning, end de 17.332 tilskuere kunne se tilbage på efter slutfløjt.
Allerede efter to minutter havde Kasper Dolberg et nærgående forsøg, og en håndfuld minutter senere lå bolden i nettet for første gang.
Færingerne forærede Anders Dreyer bolden, og med en førstegangsaflevering fandt han Pierre-Emile Højbjerg inde foran mål. Den vikarierende anfører kunne nemt omsætte den store chance med en kraftfuld afslutning.
Højbjerg havde også første halvlegs bedste bud på en 2-0-scoring, men den normale Fredericia-målmand Mathias Lamhauge afviste forsøget med en god redning midt i første halvleg.
Herefter fulgte Færøernes bedste periode, og de undertippede gæster var tæt på at udligne. Frederik Rønnow og Elias Jelert snakkede forbi hinanden, men Victor Nelsson kom den klodsede duo til undsætning med en redning på stregen.
Christian Eriksen og Mohamed Daramy blev bragt ind til anden halvlegs start for at sætte fut i offensiven, og det lykkedes de hurtigt med. Duoen stod således bag 2-0-målet syv minutter efter pausen, det faldt blot minuttet efter en annulleret Dreyer-scoring.
Eriksen tog et perfekt dybdeløb, og med et præcist indlæg fandt han Daramy ved bageste stolpe. Kantspilleren kastede sig frem og scorede sit første landskampsmål. Han måtte dog vente to minutter på at juble, da der i første omgang var vinket offside.
Kort efter burde den indskiftede debutant Gustav Isaksen have øget føringen, men han formåede ikke at omsætte endnu et perfekt Eriksen-indlæg.
Midt i anden halvleg indfandt kampens mest ærgerlige hændelse set med danske briller.
Mohamed Daramy kolliderede med stolpen og blødte fra knæet. Efter lidt behandling blev han fragtet ned i omklædningsrummet på en båre, men havde trods en smertefuld mine overskud til at gengælde publikums klapsalver.
Matt O'Riley noterede sig også for en stor brændt chance, mens Frederik Rønnow tog sig af Færøernes bedste bud på en reducering i den anden ende.
Som ofte før i afgjorte testkampe ebbede intensiteten på både banen og lægterne ud i slutfasen. De danske spillere skulle ikke risikere at pådrage sig yderligere skader under tre måneder før EM, mens færingerne slap med et hæderligt nederlag.
/ritzau/
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED