Det danske herrelandshold i fodbold har hentet sin første sejr i 2024.
Tirsdag aften levede danskerne op til forventningerne og slog Færøerne med 2-0 i en testkamp og bevarer fodboldhåneretten i Rigsfællesskabet.
Pierre-Emile Højbjerg udnyttede en færøsk foræring tidligt i første halvleg, mens indskiftede Mohamed Daramy øgede føringen i begyndelsen af anden halvleg. Senere måtte en knæskadet Daramy bæres ud af Brøndby Stadion.
Hele otte spillere var nye i startopstillingen på det afbudsramte danske hold, hvis man sammenligner med de startende i lørdagens noget vanskeligere testkamp mod Schweiz.
Niveauforskellen på Danmark og Færøerne var dog så stor, at den massive udskiftning ikke kunne rokke ved det forventede kampbillede med Danmark som konsekvent spilstyrende hold.
Indledningen på kampen gav lovning på mere underholdning, end de 17.332 tilskuere kunne se tilbage på efter slutfløjt.
Allerede efter to minutter havde Kasper Dolberg et nærgående forsøg, og en håndfuld minutter senere lå bolden i nettet for første gang.
Færingerne forærede Anders Dreyer bolden, og med en førstegangsaflevering fandt han Pierre-Emile Højbjerg inde foran mål. Den vikarierende anfører kunne nemt omsætte den store chance med en kraftfuld afslutning.
Højbjerg havde også første halvlegs bedste bud på en 2-0-scoring, men den normale Fredericia-målmand Mathias Lamhauge afviste forsøget med en god redning midt i første halvleg.
Herefter fulgte Færøernes bedste periode, og de undertippede gæster var tæt på at udligne. Frederik Rønnow og Elias Jelert snakkede forbi hinanden, men Victor Nelsson kom den klodsede duo til undsætning med en redning på stregen.
Christian Eriksen og Mohamed Daramy blev bragt ind til anden halvlegs start for at sætte fut i offensiven, og det lykkedes de hurtigt med. Duoen stod således bag 2-0-målet syv minutter efter pausen, det faldt blot minuttet efter en annulleret Dreyer-scoring.
Eriksen tog et perfekt dybdeløb, og med et præcist indlæg fandt han Daramy ved bageste stolpe. Kantspilleren kastede sig frem og scorede sit første landskampsmål. Han måtte dog vente to minutter på at juble, da der i første omgang var vinket offside.
Kort efter burde den indskiftede debutant Gustav Isaksen have øget føringen, men han formåede ikke at omsætte endnu et perfekt Eriksen-indlæg.
Midt i anden halvleg indfandt kampens mest ærgerlige hændelse set med danske briller.
Mohamed Daramy kolliderede med stolpen og blødte fra knæet. Efter lidt behandling blev han fragtet ned i omklædningsrummet på en båre, men havde trods en smertefuld mine overskud til at gengælde publikums klapsalver.
Matt O'Riley noterede sig også for en stor brændt chance, mens Frederik Rønnow tog sig af Færøernes bedste bud på en reducering i den anden ende.
Som ofte før i afgjorte testkampe ebbede intensiteten på både banen og lægterne ud i slutfasen. De danske spillere skulle ikke risikere at pådrage sig yderligere skader under tre måneder før EM, mens færingerne slap med et hæderligt nederlag.
/ritzau/
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
Er han Superligaens bedste træner?
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
Var i gang med at planlægge sine fridage
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
Brian Riemer tvunget til ændring
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
Fyret efter forfærdelig stime
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
Real Madrid spiller uafgjort
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
TOPNYHED
FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
AGF-styrmand er ude resten af 2025
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
TIPSBLADETS DOM