Danmark får første sejr i 2024 efter trist omgang

Pierre-Emile Højbjerg og Mohamed Daramy scorede, da Danmark slog Færøerne 2-0. Daramy blev båret skadet ud.



Det danske herrelandshold i fodbold har hentet sin første sejr i 2024.

Tirsdag aften levede danskerne op til forventningerne og slog Færøerne med 2-0 i en testkamp og bevarer fodboldhåneretten i Rigsfællesskabet.

Pierre-Emile Højbjerg udnyttede en færøsk foræring tidligt i første halvleg, mens indskiftede Mohamed Daramy øgede føringen i begyndelsen af anden halvleg. Senere måtte en knæskadet Daramy bæres ud af Brøndby Stadion.

Hele otte spillere var nye i startopstillingen på det afbudsramte danske hold, hvis man sammenligner med de startende i lørdagens noget vanskeligere testkamp mod Schweiz.

Niveauforskellen på Danmark og Færøerne var dog så stor, at den massive udskiftning ikke kunne rokke ved det forventede kampbillede med Danmark som konsekvent spilstyrende hold.

Indledningen på kampen gav lovning på mere underholdning, end de 17.332 tilskuere kunne se tilbage på efter slutfløjt.

Allerede efter to minutter havde Kasper Dolberg et nærgående forsøg, og en håndfuld minutter senere lå bolden i nettet for første gang.

Færingerne forærede Anders Dreyer bolden, og med en førstegangsaflevering fandt han Pierre-Emile Højbjerg inde foran mål. Den vikarierende anfører kunne nemt omsætte den store chance med en kraftfuld afslutning.

Højbjerg havde også første halvlegs bedste bud på en 2-0-scoring, men den normale Fredericia-målmand Mathias Lamhauge afviste forsøget med en god redning midt i første halvleg.

Herefter fulgte Færøernes bedste periode, og de undertippede gæster var tæt på at udligne. Frederik Rønnow og Elias Jelert snakkede forbi hinanden, men Victor Nelsson kom den klodsede duo til undsætning med en redning på stregen.

Christian Eriksen og Mohamed Daramy blev bragt ind til anden halvlegs start for at sætte fut i offensiven, og det lykkedes de hurtigt med. Duoen stod således bag 2-0-målet syv minutter efter pausen, det faldt blot minuttet efter en annulleret Dreyer-scoring.

Eriksen tog et perfekt dybdeløb, og med et præcist indlæg fandt han Daramy ved bageste stolpe. Kantspilleren kastede sig frem og scorede sit første landskampsmål. Han måtte dog vente to minutter på at juble, da der i første omgang var vinket offside.

Kort efter burde den indskiftede debutant Gustav Isaksen have øget føringen, men han formåede ikke at omsætte endnu et perfekt Eriksen-indlæg.

Midt i anden halvleg indfandt kampens mest ærgerlige hændelse set med danske briller.

Mohamed Daramy kolliderede med stolpen og blødte fra knæet. Efter lidt behandling blev han fragtet ned i omklædningsrummet på en båre, men havde trods en smertefuld mine overskud til at gengælde publikums klapsalver.

Matt O'Riley noterede sig også for en stor brændt chance, mens Frederik Rønnow tog sig af Færøernes bedste bud på en reducering i den anden ende.

Som ofte før i afgjorte testkampe ebbede intensiteten på både banen og lægterne ud i slutfasen. De danske spillere skulle ikke risikere at pådrage sig yderligere skader under tre måneder før EM, mens færingerne slap med et hæderligt nederlag.

/ritzau/





NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Josip Radošević på samtlige forsider

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Krisen er blevet til en katastrofe?

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC Midtjylland misser gylden chance

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

I svime over Pelle Mattsson

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Modtager stor ros fra Højbjerg

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Silkeborg klasker Randers

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

FC København-krisen fortsætter

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Barcelona tager smal sejr

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’