Danmark får første sejr i 2024 efter trist omgang

Pierre-Emile Højbjerg og Mohamed Daramy scorede, da Danmark slog Færøerne 2-0. Daramy blev båret skadet ud.



Det danske herrelandshold i fodbold har hentet sin første sejr i 2024.

Tirsdag aften levede danskerne op til forventningerne og slog Færøerne med 2-0 i en testkamp og bevarer fodboldhåneretten i Rigsfællesskabet.

Pierre-Emile Højbjerg udnyttede en færøsk foræring tidligt i første halvleg, mens indskiftede Mohamed Daramy øgede føringen i begyndelsen af anden halvleg. Senere måtte en knæskadet Daramy bæres ud af Brøndby Stadion.

Hele otte spillere var nye i startopstillingen på det afbudsramte danske hold, hvis man sammenligner med de startende i lørdagens noget vanskeligere testkamp mod Schweiz.

Niveauforskellen på Danmark og Færøerne var dog så stor, at den massive udskiftning ikke kunne rokke ved det forventede kampbillede med Danmark som konsekvent spilstyrende hold.

Indledningen på kampen gav lovning på mere underholdning, end de 17.332 tilskuere kunne se tilbage på efter slutfløjt.

Allerede efter to minutter havde Kasper Dolberg et nærgående forsøg, og en håndfuld minutter senere lå bolden i nettet for første gang.

Færingerne forærede Anders Dreyer bolden, og med en førstegangsaflevering fandt han Pierre-Emile Højbjerg inde foran mål. Den vikarierende anfører kunne nemt omsætte den store chance med en kraftfuld afslutning.

Højbjerg havde også første halvlegs bedste bud på en 2-0-scoring, men den normale Fredericia-målmand Mathias Lamhauge afviste forsøget med en god redning midt i første halvleg.

Herefter fulgte Færøernes bedste periode, og de undertippede gæster var tæt på at udligne. Frederik Rønnow og Elias Jelert snakkede forbi hinanden, men Victor Nelsson kom den klodsede duo til undsætning med en redning på stregen.

Christian Eriksen og Mohamed Daramy blev bragt ind til anden halvlegs start for at sætte fut i offensiven, og det lykkedes de hurtigt med. Duoen stod således bag 2-0-målet syv minutter efter pausen, det faldt blot minuttet efter en annulleret Dreyer-scoring.

Eriksen tog et perfekt dybdeløb, og med et præcist indlæg fandt han Daramy ved bageste stolpe. Kantspilleren kastede sig frem og scorede sit første landskampsmål. Han måtte dog vente to minutter på at juble, da der i første omgang var vinket offside.

Kort efter burde den indskiftede debutant Gustav Isaksen have øget føringen, men han formåede ikke at omsætte endnu et perfekt Eriksen-indlæg.

Midt i anden halvleg indfandt kampens mest ærgerlige hændelse set med danske briller.

Mohamed Daramy kolliderede med stolpen og blødte fra knæet. Efter lidt behandling blev han fragtet ned i omklædningsrummet på en båre, men havde trods en smertefuld mine overskud til at gengælde publikums klapsalver.

Matt O'Riley noterede sig også for en stor brændt chance, mens Frederik Rønnow tog sig af Færøernes bedste bud på en reducering i den anden ende.

Som ofte før i afgjorte testkampe ebbede intensiteten på både banen og lægterne ud i slutfasen. De danske spillere skulle ikke risikere at pådrage sig yderligere skader under tre måneder før EM, mens færingerne slap med et hæderligt nederlag.

/ritzau/





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Mener FC København det fortsat alvorligt?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brøndby IF – Randers FC

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

FC Midtjylland – FC København

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Ny kæmpe nedtur for Frank



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Silkeborg IF – Viborg FF

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Officielt: Her spilles AGF-OB

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Han kan blive den næste store profil!

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

FC Nordsjælland – Sønderjyske

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil