Uinspireret City sætter point til mod Newcastle

Det endte i en pointdeling, da Newcastle tog imod Manchester City i lørdagens tidlige Premier League-kamp.



Manchester City måtte nøjes med ét point, da den forsvarende engelske mester lørdag eftermiddag spillede 1-1 på udebane mod Newcastle i den engelske Premier League.

Gæsterne fra Manchester kom i første halvleg i front, men Anthony Gordon bragte efter en lille time balance i regnskabet på et straffespark, som han selv havde tiltvunget sig.

Kampen igennem kæmpede City med at spille sig igennem en stærk Newcastle-organisation.

Særligt i anden halvleg leverede Newcastle en god indsats, og med lidt mere skarphed i omstillingerne kunne hjemmeholdet have taget alle tre point.

Pointdelingen betyder, at City fortsat indtager duksepladsen med 14 point. Flere hold kan dog gå forbi den forsvarende mester senere i Premier League-runden. Nærmest er Aston Villa og Liverpool, der begge er to point efter.

Newcastle ligger med det ene point nummer fem med 11 point efter sæsonens seks første ligakampe.

Kampen åbnede i et roligt tempo. Newcastle stod i en solid defensiv, som City havde svært ved at spille sig igennem.

Det skete dog efter 35 minutter, da den målfarlige forsvarsspiller Josko Gvardiol modtog en pasning i Newcastle-feltet.

Kroaten lavede en elegant skudfinte, inden han lagde bolden fladt ind ved den fjerne målstolpe med en kontrolleret inderside.

Efter gæsternes scoring kom Newcastle længere frem på banen, og kort inden pausen var Joelinton tæt på at bringe balance i regnskabet.

Midtbanespillerens forsøg fra kort afstand blev afvist med en god redning af City-keeper Ederson.

Den brasilianske keeper var igen i fokus ti minutter inde i anden halvleg, da han begik straffespark ved at nedlægge Anthony Gordon, der var spillet fri.

Gordon tog sig efterfølgende selv sikkert af forsøget fra 11-meterpletten.

City sad på en stor del af spillet i anden halvleg, men gæsterne havde svært ved at skabe noget.

Newcastle viste samtidig tænder på omstillinger og var flere gange tættere på et føringsmål end gæsterne.

Det blev dog kun ved tæt på for værterne i den resterende del af kampen, mens City heller ikke leverede det, der skulle til for at tage alle tre point.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kalder tronskifte i Danmark

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen