Uinspireret City sætter point til mod Newcastle

Det endte i en pointdeling, da Newcastle tog imod Manchester City i lørdagens tidlige Premier League-kamp.



Manchester City måtte nøjes med ét point, da den forsvarende engelske mester lørdag eftermiddag spillede 1-1 på udebane mod Newcastle i den engelske Premier League.

Gæsterne fra Manchester kom i første halvleg i front, men Anthony Gordon bragte efter en lille time balance i regnskabet på et straffespark, som han selv havde tiltvunget sig.

Kampen igennem kæmpede City med at spille sig igennem en stærk Newcastle-organisation.

Særligt i anden halvleg leverede Newcastle en god indsats, og med lidt mere skarphed i omstillingerne kunne hjemmeholdet have taget alle tre point.

Pointdelingen betyder, at City fortsat indtager duksepladsen med 14 point. Flere hold kan dog gå forbi den forsvarende mester senere i Premier League-runden. Nærmest er Aston Villa og Liverpool, der begge er to point efter.

Newcastle ligger med det ene point nummer fem med 11 point efter sæsonens seks første ligakampe.

Kampen åbnede i et roligt tempo. Newcastle stod i en solid defensiv, som City havde svært ved at spille sig igennem.

Det skete dog efter 35 minutter, da den målfarlige forsvarsspiller Josko Gvardiol modtog en pasning i Newcastle-feltet.

Kroaten lavede en elegant skudfinte, inden han lagde bolden fladt ind ved den fjerne målstolpe med en kontrolleret inderside.

Efter gæsternes scoring kom Newcastle længere frem på banen, og kort inden pausen var Joelinton tæt på at bringe balance i regnskabet.

Midtbanespillerens forsøg fra kort afstand blev afvist med en god redning af City-keeper Ederson.

Den brasilianske keeper var igen i fokus ti minutter inde i anden halvleg, da han begik straffespark ved at nedlægge Anthony Gordon, der var spillet fri.

Gordon tog sig efterfølgende selv sikkert af forsøget fra 11-meterpletten.

City sad på en stor del af spillet i anden halvleg, men gæsterne havde svært ved at skabe noget.

Newcastle viste samtidig tænder på omstillinger og var flere gange tættere på et føringsmål end gæsterne.

Det blev dog kun ved tæt på for værterne i den resterende del af kampen, mens City heller ikke leverede det, der skulle til for at tage alle tre point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afviser monsterbud på Simsir

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Portugal – Kroatien

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Her kan man se La Liga fremover

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub