Uinspireret City sætter point til mod Newcastle

Det endte i en pointdeling, da Newcastle tog imod Manchester City i lørdagens tidlige Premier League-kamp.



Manchester City måtte nøjes med ét point, da den forsvarende engelske mester lørdag eftermiddag spillede 1-1 på udebane mod Newcastle i den engelske Premier League.

Gæsterne fra Manchester kom i første halvleg i front, men Anthony Gordon bragte efter en lille time balance i regnskabet på et straffespark, som han selv havde tiltvunget sig.

Kampen igennem kæmpede City med at spille sig igennem en stærk Newcastle-organisation.

Særligt i anden halvleg leverede Newcastle en god indsats, og med lidt mere skarphed i omstillingerne kunne hjemmeholdet have taget alle tre point.

Pointdelingen betyder, at City fortsat indtager duksepladsen med 14 point. Flere hold kan dog gå forbi den forsvarende mester senere i Premier League-runden. Nærmest er Aston Villa og Liverpool, der begge er to point efter.

Newcastle ligger med det ene point nummer fem med 11 point efter sæsonens seks første ligakampe.

Kampen åbnede i et roligt tempo. Newcastle stod i en solid defensiv, som City havde svært ved at spille sig igennem.

Det skete dog efter 35 minutter, da den målfarlige forsvarsspiller Josko Gvardiol modtog en pasning i Newcastle-feltet.

Kroaten lavede en elegant skudfinte, inden han lagde bolden fladt ind ved den fjerne målstolpe med en kontrolleret inderside.

Efter gæsternes scoring kom Newcastle længere frem på banen, og kort inden pausen var Joelinton tæt på at bringe balance i regnskabet.

Midtbanespillerens forsøg fra kort afstand blev afvist med en god redning af City-keeper Ederson.

Den brasilianske keeper var igen i fokus ti minutter inde i anden halvleg, da han begik straffespark ved at nedlægge Anthony Gordon, der var spillet fri.

Gordon tog sig efterfølgende selv sikkert af forsøget fra 11-meterpletten.

City sad på en stor del af spillet i anden halvleg, men gæsterne havde svært ved at skabe noget.

Newcastle viste samtidig tænder på omstillinger og var flere gange tættere på et føringsmål end gæsterne.

Det blev dog kun ved tæt på for værterne i den resterende del af kampen, mens City heller ikke leverede det, der skulle til for at tage alle tre point.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

En voldsom ulighed

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Sender stikpille til FC København-flop



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Bayern München laver vildt comeback

Spår stor transferaktivitet i FC København