Joakim Mæhle er ikke som sådan utilfreds. Men han er frustreret.
Den danske landsholdsspiller er havnet i en situation, som har fået ham til at se på mulighederne for en afsked med sin italienske klub, Atalanta.
– Jeg spillede ikke nok i slutningen af sidste sæson, så jeg afsøgte mine muligheder i sommerens transfervindue, siger Joakim Mæhle.
Mens transfervinduet stadig var åbent, blev den nye sæson i Serie A skudt i gang, og pludselig pegede pilen ikke længere mod et klubskifte. Joakim Mæhle startede inde i sæsonens to første kamp og diskede op med en assist.
– Men så startede jeg pludselig ikke inde i fire kampe i træk. Det var lidt frustrerende, og så vil man gerne et sted hen, hvor man er lidt mere værdsat, og træneren kigger ens vej, siger Joakim Mæhle.
Han endte med at blive i Atalanta, og i den seneste kamp spillede han pludselig igen 90 minutter, hvilket overraskede ham. Hans træner, Gian Piero Gasperini, har ikke disket op med en forklaring på de blandede signaler.
– Jeg har vænnet mig til det. Jeg har været der i snart to år, så jeg ved godt, hvad for en person han (Gasperini, red.) er. Han er en dygtig træner, siger Mæhle.
Den 25-årige nordjyde ved godt, at landstræner Kasper Hjulmand vægter spilletid højt, når han skal udtage sin trup til VM i Qatar.
Joakim Mæhle slår fast, at han prøver at lægge frustrationerne til side, så han kan fokusere netop på at få så meget spilletid som muligt.
– Jeg slår ikke op i banen. Mit mål er at stå skarpest muligt frem mod VM. Det er det, der betyder noget for mig. Om jeg så spiller ti eller fire kampe fra start, så handler det om, at jeg gør mit eget arbejde bedst muligt, siger han.
Joakim Mæhle holder fortsat døren åben for en afsked med Atalanta.
– Klubben ved godt, at hvis det bliver for begrænset med spilletid, så skal vi sammen gøre noget for, at der kan komme et skifte på plads til vinter.
Joakim Mæhle, der har en fortid hos AaB og belgiske Genk, kan prale af at have spillet 30 kampe på landsholdet, hvor han har scoret ni gange.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
Færdig
Belgien knuser USA
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Argentina – Egypten
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW