Frustreret Mæhle åbner for januar-exit

Joakim Mæhle har svært ved at afkode, om han er inde i varmen eller ej hos Atalanta.



Joakim Mæhle er ikke som sådan utilfreds. Men han er frustreret.

Den danske landsholdsspiller er havnet i en situation, som har fået ham til at se på mulighederne for en afsked med sin italienske klub, Atalanta.

– Jeg spillede ikke nok i slutningen af sidste sæson, så jeg afsøgte mine muligheder i sommerens transfervindue, siger Joakim Mæhle.

Mens transfervinduet stadig var åbent, blev den nye sæson i Serie A skudt i gang, og pludselig pegede pilen ikke længere mod et klubskifte. Joakim Mæhle startede inde i sæsonens to første kamp og diskede op med en assist.

– Men så startede jeg pludselig ikke inde i fire kampe i træk. Det var lidt frustrerende, og så vil man gerne et sted hen, hvor man er lidt mere værdsat, og træneren kigger ens vej, siger Joakim Mæhle.

Han endte med at blive i Atalanta, og i den seneste kamp spillede han pludselig igen 90 minutter, hvilket overraskede ham. Hans træner, Gian Piero Gasperini, har ikke disket op med en forklaring på de blandede signaler.

– Jeg har vænnet mig til det. Jeg har været der i snart to år, så jeg ved godt, hvad for en person han (Gasperini, red.) er. Han er en dygtig træner, siger Mæhle.

Den 25-årige nordjyde ved godt, at landstræner Kasper Hjulmand vægter spilletid højt, når han skal udtage sin trup til VM i Qatar.

Joakim Mæhle slår fast, at han prøver at lægge frustrationerne til side, så han kan fokusere netop på at få så meget spilletid som muligt.

– Jeg slår ikke op i banen. Mit mål er at stå skarpest muligt frem mod VM. Det er det, der betyder noget for mig. Om jeg så spiller ti eller fire kampe fra start, så handler det om, at jeg gør mit eget arbejde bedst muligt, siger han.

Joakim Mæhle holder fortsat døren åben for en afsked med Atalanta.

– Klubben ved godt, at hvis det bliver for begrænset med spilletid, så skal vi sammen gøre noget for, at der kan komme et skifte på plads til vinter.

Joakim Mæhle, der har en fortid hos AaB og belgiske Genk, kan prale af at have spillet 30 kampe på landsholdet, hvor han har scoret ni gange.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Braithwaite del af stor transferplan

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Atletico Madrid – Arsenal

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet