Joakim Mæhle er ikke som sådan utilfreds. Men han er frustreret.
Den danske landsholdsspiller er havnet i en situation, som har fået ham til at se på mulighederne for en afsked med sin italienske klub, Atalanta.
– Jeg spillede ikke nok i slutningen af sidste sæson, så jeg afsøgte mine muligheder i sommerens transfervindue, siger Joakim Mæhle.
Mens transfervinduet stadig var åbent, blev den nye sæson i Serie A skudt i gang, og pludselig pegede pilen ikke længere mod et klubskifte. Joakim Mæhle startede inde i sæsonens to første kamp og diskede op med en assist.
– Men så startede jeg pludselig ikke inde i fire kampe i træk. Det var lidt frustrerende, og så vil man gerne et sted hen, hvor man er lidt mere værdsat, og træneren kigger ens vej, siger Joakim Mæhle.
Han endte med at blive i Atalanta, og i den seneste kamp spillede han pludselig igen 90 minutter, hvilket overraskede ham. Hans træner, Gian Piero Gasperini, har ikke disket op med en forklaring på de blandede signaler.
– Jeg har vænnet mig til det. Jeg har været der i snart to år, så jeg ved godt, hvad for en person han (Gasperini, red.) er. Han er en dygtig træner, siger Mæhle.
Den 25-årige nordjyde ved godt, at landstræner Kasper Hjulmand vægter spilletid højt, når han skal udtage sin trup til VM i Qatar.
Joakim Mæhle slår fast, at han prøver at lægge frustrationerne til side, så han kan fokusere netop på at få så meget spilletid som muligt.
– Jeg slår ikke op i banen. Mit mål er at stå skarpest muligt frem mod VM. Det er det, der betyder noget for mig. Om jeg så spiller ti eller fire kampe fra start, så handler det om, at jeg gør mit eget arbejde bedst muligt, siger han.
Joakim Mæhle holder fortsat døren åben for en afsked med Atalanta.
– Klubben ved godt, at hvis det bliver for begrænset med spilletid, så skal vi sammen gøre noget for, at der kan komme et skifte på plads til vinter.
Joakim Mæhle, der har en fortid hos AaB og belgiske Genk, kan prale af at have spillet 30 kampe på landsholdet, hvor han har scoret ni gange.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT