Joakim Mæhle er ikke som sådan utilfreds. Men han er frustreret.
Den danske landsholdsspiller er havnet i en situation, som har fået ham til at se på mulighederne for en afsked med sin italienske klub, Atalanta.
– Jeg spillede ikke nok i slutningen af sidste sæson, så jeg afsøgte mine muligheder i sommerens transfervindue, siger Joakim Mæhle.
Mens transfervinduet stadig var åbent, blev den nye sæson i Serie A skudt i gang, og pludselig pegede pilen ikke længere mod et klubskifte. Joakim Mæhle startede inde i sæsonens to første kamp og diskede op med en assist.
– Men så startede jeg pludselig ikke inde i fire kampe i træk. Det var lidt frustrerende, og så vil man gerne et sted hen, hvor man er lidt mere værdsat, og træneren kigger ens vej, siger Joakim Mæhle.
Han endte med at blive i Atalanta, og i den seneste kamp spillede han pludselig igen 90 minutter, hvilket overraskede ham. Hans træner, Gian Piero Gasperini, har ikke disket op med en forklaring på de blandede signaler.
– Jeg har vænnet mig til det. Jeg har været der i snart to år, så jeg ved godt, hvad for en person han (Gasperini, red.) er. Han er en dygtig træner, siger Mæhle.
Den 25-årige nordjyde ved godt, at landstræner Kasper Hjulmand vægter spilletid højt, når han skal udtage sin trup til VM i Qatar.
Joakim Mæhle slår fast, at han prøver at lægge frustrationerne til side, så han kan fokusere netop på at få så meget spilletid som muligt.
– Jeg slår ikke op i banen. Mit mål er at stå skarpest muligt frem mod VM. Det er det, der betyder noget for mig. Om jeg så spiller ti eller fire kampe fra start, så handler det om, at jeg gør mit eget arbejde bedst muligt, siger han.
Joakim Mæhle holder fortsat døren åben for en afsked med Atalanta.
– Klubben ved godt, at hvis det bliver for begrænset med spilletid, så skal vi sammen gøre noget for, at der kan komme et skifte på plads til vinter.
Joakim Mæhle, der har en fortid hos AaB og belgiske Genk, kan prale af at have spillet 30 kampe på landsholdet, hvor han har scoret ni gange.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER