Joakim Mæhle er ikke som sådan utilfreds. Men han er frustreret.
Den danske landsholdsspiller er havnet i en situation, som har fået ham til at se på mulighederne for en afsked med sin italienske klub, Atalanta.
– Jeg spillede ikke nok i slutningen af sidste sæson, så jeg afsøgte mine muligheder i sommerens transfervindue, siger Joakim Mæhle.
Mens transfervinduet stadig var åbent, blev den nye sæson i Serie A skudt i gang, og pludselig pegede pilen ikke længere mod et klubskifte. Joakim Mæhle startede inde i sæsonens to første kamp og diskede op med en assist.
– Men så startede jeg pludselig ikke inde i fire kampe i træk. Det var lidt frustrerende, og så vil man gerne et sted hen, hvor man er lidt mere værdsat, og træneren kigger ens vej, siger Joakim Mæhle.
Han endte med at blive i Atalanta, og i den seneste kamp spillede han pludselig igen 90 minutter, hvilket overraskede ham. Hans træner, Gian Piero Gasperini, har ikke disket op med en forklaring på de blandede signaler.
– Jeg har vænnet mig til det. Jeg har været der i snart to år, så jeg ved godt, hvad for en person han (Gasperini, red.) er. Han er en dygtig træner, siger Mæhle.
Den 25-årige nordjyde ved godt, at landstræner Kasper Hjulmand vægter spilletid højt, når han skal udtage sin trup til VM i Qatar.
Joakim Mæhle slår fast, at han prøver at lægge frustrationerne til side, så han kan fokusere netop på at få så meget spilletid som muligt.
– Jeg slår ikke op i banen. Mit mål er at stå skarpest muligt frem mod VM. Det er det, der betyder noget for mig. Om jeg så spiller ti eller fire kampe fra start, så handler det om, at jeg gør mit eget arbejde bedst muligt, siger han.
Joakim Mæhle holder fortsat døren åben for en afsked med Atalanta.
– Klubben ved godt, at hvis det bliver for begrænset med spilletid, så skal vi sammen gøre noget for, at der kan komme et skifte på plads til vinter.
Joakim Mæhle, der har en fortid hos AaB og belgiske Genk, kan prale af at have spillet 30 kampe på landsholdet, hvor han har scoret ni gange.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT