Niels Frederiksen trist over ny Brøndby-backs skæbne

Brøndbys nye back, Blas Riveros, blev grædende båret fra banen mod OB, og det gør Niels Frederiksen ulykkelig.



Brøndbys nye venstre back, paraguayanske Blas Riveros, blev grædende båret fra banen i hans superligadebut, da han i et sammenstød med en OB-spiller kom til skade med sit knæ.

Endnu er det for tidligt at konkludere noget på skadens omfang, da den 22-årige back skal skannes en af de kommende dage, men alligevel vækkede situationen store følelser hos Brøndby-træner Niels Frederiksen.

Frederiksen havde inden da set Riveros spille en blændende kamp med en 1-0-scoring til følge i 3-1-sejren over OB.

– Jeg var bare ærgerlig, ulykkelig og ked af det på Blas’ vegne. Jeg har set situationen igen, og det var et hændeligt uheld, siger Niels Frederiksen og fortsætter:

– Den slags sker i fodbold, men hvor er det frustrerende. Det er så synd for knægten, som lige er kommet herop, er begyndt at spille og som også præsterede godt i kampen mod OB.

Brøndby-kaptajnen, Andreas Maxsø, understreger, at hvis skaden er alvorlig, så har Brøndby som klub et stort ansvar for at holde den unge sydamerikaners humør højt.

– Han skal selvfølgelig skannes først, men når han selv lå og græd, så kunne det godt tyde på, at han selv kunne mærke, at det var slemt, siger Maxsø og tilføjer:

– Derfor har vi en kæmpe opgave i Brøndby med at tage os af ham. Han er lige kommet herop til Danmark og har det svært med engelsk og dansk, så det er vores alles ansvar, at han ikke falder ned i et stort sort hul, hvis skaden er alvorlig.

Netop det er Brøndby-træneren også klar over.

– Det kommer ikke til at ske, at han falder ned i et hul. Det har jeg også sagt til ham, for vi tager hånd om ham på alle mulige måder. Nu skal vi lige have dommen fra skanningen, men vi kommer til at hjælpe ham, og vi har alle et stort ansvar for at gøre det, siger Brøndby-træneren.

Blas Riveros kom til Brøndby i starten af oktober efter fire år hos schweiziske FC Basel. Inden da spillede han i hjemlandet hos klubben Olimpia.

/ritzau/






TransferLIVE: Køber ny profil for 410 millioner




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Marokko – Haiti

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FC Barcelona køber VM-angriber

Åbner op for sommertransfer

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK går på rov i Viborg

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner