Brøndbys nye venstre back, paraguayanske Blas Riveros, blev grædende båret fra banen i hans superligadebut, da han i et sammenstød med en OB-spiller kom til skade med sit knæ.
Endnu er det for tidligt at konkludere noget på skadens omfang, da den 22-årige back skal skannes en af de kommende dage, men alligevel vækkede situationen store følelser hos Brøndby-træner Niels Frederiksen.
Frederiksen havde inden da set Riveros spille en blændende kamp med en 1-0-scoring til følge i 3-1-sejren over OB.
– Jeg var bare ærgerlig, ulykkelig og ked af det på Blas’ vegne. Jeg har set situationen igen, og det var et hændeligt uheld, siger Niels Frederiksen og fortsætter:
– Den slags sker i fodbold, men hvor er det frustrerende. Det er så synd for knægten, som lige er kommet herop, er begyndt at spille og som også præsterede godt i kampen mod OB.
Brøndby-kaptajnen, Andreas Maxsø, understreger, at hvis skaden er alvorlig, så har Brøndby som klub et stort ansvar for at holde den unge sydamerikaners humør højt.
– Han skal selvfølgelig skannes først, men når han selv lå og græd, så kunne det godt tyde på, at han selv kunne mærke, at det var slemt, siger Maxsø og tilføjer:
– Derfor har vi en kæmpe opgave i Brøndby med at tage os af ham. Han er lige kommet herop til Danmark og har det svært med engelsk og dansk, så det er vores alles ansvar, at han ikke falder ned i et stort sort hul, hvis skaden er alvorlig.
Netop det er Brøndby-træneren også klar over.
– Det kommer ikke til at ske, at han falder ned i et hul. Det har jeg også sagt til ham, for vi tager hånd om ham på alle mulige måder. Nu skal vi lige have dommen fra skanningen, men vi kommer til at hjælpe ham, og vi har alle et stort ansvar for at gøre det, siger Brøndby-træneren.
Blas Riveros kom til Brøndby i starten af oktober efter fire år hos schweiziske FC Basel. Inden da spillede han i hjemlandet hos klubben Olimpia.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
