Ulykkelig FCM-træner: Er ked af det på hans vegne

FC Midtjylland-angriberen Marrony er ude med en skade det kommende år, og det smerter Thomas Thomasberg.



FC Midtjylland udsendte torsdag en trist meddelelse.

Den brasilianske angriber Marrony kom slemt til skade i de absolut døende sekunder af Superliga-opgøret mod OB, og nærmere undersøgelser har vist, at angriberen har pådraget sig en skade, der holder ham ude af spillet i et år.

Marrony, som FC Midtjylland købte for mere end 30 millioner kroner i 2021, har været en gigantisk skuffelse i dansk fodbold, men meldingerne fra træningsbanen i Ikast har i et stykke tid gået på, at brasilianeren var begyndt at vise rigtig lovende takter.

Derfor er det decideret bedrøveligt, at Marrony nu kan hive et år ud af kalenderen til genoptræning, fastslår FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg. 

– Jeg er sgu ked af det på hans vegne. Det er ikke nogen hemmelighed, at han af flere omgange har håbet på mere spilletid, men der har været lidt forskelligt, som har gjort, at man ikke er kommet dertil, siger Thomasberg til Tipsbladet og fortsætter:

– I den tid, jeg har arbejdet med ham, er det nu her, han har gjort sig fortjent til at få de minutter. Han har trænet rigtig godt over flere uger, og så er det jo rigtig ulykkeligt, at han er blevet alvorligt skadet.

Marrony scorede tidligere på sæsonen sine hidtil eneste mål for FC Midtjylland, da han bidrog med et hattrick i pokal-massakren mod Aabenraa. Brasilianeren har fået indhop i tre Superliga-kampe i denne sæson. 

Den 24-årige angriber har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2026. 







LIVE

TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

England – DR Congo

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Jonas Winds nye klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Belgien – Senegal

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende