Ung AGF’er fik 90 minutter i træningskamp: Det betyder alt

Sebastian Hausner var en af de få, der fik fuld spilletid for AGF, der onsdag slog Brabrand IF med 7-1. Midtstopperen scorede endda et mål og var i det hele taget svært tilfreds med udbyttet.



De første 45 minutter forløb helt uden scoringer, men efter pausen kom der gang i sagerne. Brabrand IF scorede en enkelt gang, AGF syv, og blandt de otte kasser fandt man Sebastian Hausner som målscorer.

Den unge midtstopper scorede efter et hjørnespark og spillede i øvrigt alle 90 minutter som en af få AGF’ere, først med Jesper Juelsgård som makker og siden den endnu yngre Mikkel Lassen.

18-årige Hausners eneste kamp for førsteholdet var det kvarter, han spillede i en pokalkamp i efteråret, så de 90 minutter, selv det var i en træningskamp, var gode at få.

– Det betyder selvfølgelig alt. Det er altid dejligt, at man får lov til at spille nogle minutter og vise sig frem. Så det betyder ekstremt meget for en ung spiller at komme ind og mærke de mere rutinerede spillere og få lov til at spille sammen med dem, fordi det giver utrolig meget til os unge, siger Sebastian Hausner til AGF TV.

Især Youssef Toutouh udmærkede sig, da han scorede hattrick i kampen. Han nåede ikke at få en startplads i efteråret, men det fysiske efterslæb er ved at være udlignet.

– Når han spiller en halvleg og laver tre mål og får et straffespark, så kan vi jo ikke sige, at han er helt på roden længere. Det begynder at lysne. Han har arbejdet godt hele tiden og venter på, at vi på et tidspunkt giver grønt lys, sagde cheftræner David Nielsen i går om Toutouh.

Den tidligere FCK’er og resten af AGF-holdet har to uger til at finpudse formen, for de indleder foråret hjemme mod Esbjerg fB den 8. februar.







LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Stopper karrieren

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal