Ung AGF’er fik 90 minutter i træningskamp: Det betyder alt

Sebastian Hausner var en af de få, der fik fuld spilletid for AGF, der onsdag slog Brabrand IF med 7-1. Midtstopperen scorede endda et mål og var i det hele taget svært tilfreds med udbyttet.



De første 45 minutter forløb helt uden scoringer, men efter pausen kom der gang i sagerne. Brabrand IF scorede en enkelt gang, AGF syv, og blandt de otte kasser fandt man Sebastian Hausner som målscorer.

Den unge midtstopper scorede efter et hjørnespark og spillede i øvrigt alle 90 minutter som en af få AGF’ere, først med Jesper Juelsgård som makker og siden den endnu yngre Mikkel Lassen.

18-årige Hausners eneste kamp for førsteholdet var det kvarter, han spillede i en pokalkamp i efteråret, så de 90 minutter, selv det var i en træningskamp, var gode at få.

– Det betyder selvfølgelig alt. Det er altid dejligt, at man får lov til at spille nogle minutter og vise sig frem. Så det betyder ekstremt meget for en ung spiller at komme ind og mærke de mere rutinerede spillere og få lov til at spille sammen med dem, fordi det giver utrolig meget til os unge, siger Sebastian Hausner til AGF TV.

Især Youssef Toutouh udmærkede sig, da han scorede hattrick i kampen. Han nåede ikke at få en startplads i efteråret, men det fysiske efterslæb er ved at være udlignet.

– Når han spiller en halvleg og laver tre mål og får et straffespark, så kan vi jo ikke sige, at han er helt på roden længere. Det begynder at lysne. Han har arbejdet godt hele tiden og venter på, at vi på et tidspunkt giver grønt lys, sagde cheftræner David Nielsen i går om Toutouh.

Den tidligere FCK’er og resten af AGF-holdet har to uger til at finpudse formen, for de indleder foråret hjemme mod Esbjerg fB den 8. februar.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Thomas Delaney teaser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Arsenal vinder Premier League