OB indledte lørdag eftermiddag tilværelsen i 1. division med en sejr på 2-1 over Esbjerg på Blue Water Arena.
Det lignede ellers en retfærdig pointdeling, men efter 96 minutter steg den unge angriber Luca Kjerrumgaard til vejrs og sikrede fynsk forløsning.
I årtier har de to klubber været vant til at tørne sammen i landets bedste række, men lørdag var scenen altså den næstbedste.
OB rykkede i foråret ned fra Superligaen til 1. division, som Esbjerg rykkede op i efter at have været helt nede at vende i den tredjebedste række.
Den cocktail tiltrak 6349 tilskuere, og de fik en ganske god fodboldoplevelse.
Opgøret var sprællevende fra første minut, og særligt Esbjerg angreb lystigt i indledningen af sæsonens første hjemmekamp.
Der var optræk til flere gode muligheder, men OB's Bjørn Paulsen fik flere gange afværget med hovedet.
OB arbejdede sig lige så stille ind i kampen og fik så en håndsrækning, der endda sendte fynboerne i front.
Esbjergs Andreas Troelsen havde bolden i eget felt og skulle til at bygge spillet op, men Luca Kjerrumgaard gik i højt pres, stjal bolden og serverede for Louicius Don Deedson, der nemt kunne score.
Derfra var det en lige halvleg, hvor begge mandskaber angreb, men havde problemer med at kreere åbne muligheder.
Det sidste lykkedes for Esbjerg efter en lille time, da Jonas Mortensen sendte en flad bold i dybden og sørgede for en helt oplagt chance til anfører Emil Holten, der udlignede klinisk.
I den sidste halve time rakte begge hold ud efter alle tre point, men længe lignede det en fair deling bedømt på spil og chancer.
I kampens tillægstid var det dog OB, der pressede mest, og efter et par sene hjørnespark lykkedes det for unge Kjerrumgaard at score det forløsende sejrsmål.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende billeder for England
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Chokskifte på vej?
Dansk træner færdig ved VM
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
HELT VILDT