Afgjort efter kæmpe drama: OB tager seeeeeeen sejr

OB indleder 1. division med en udesejr på 2-1 over Esbjerg på Luca Kjerrumgaards mål i sidste minut.



OB indledte lørdag eftermiddag tilværelsen i 1. division med en sejr på 2-1 over Esbjerg på Blue Water Arena.

Det lignede ellers en retfærdig pointdeling, men efter 96 minutter steg den unge angriber Luca Kjerrumgaard til vejrs og sikrede fynsk forløsning.

I årtier har de to klubber været vant til at tørne sammen i landets bedste række, men lørdag var scenen altså den næstbedste.

OB rykkede i foråret ned fra Superligaen til 1. division, som Esbjerg rykkede op i efter at have været helt nede at vende i den tredjebedste række.

Den cocktail tiltrak 6349 tilskuere, og de fik en ganske god fodboldoplevelse.

Opgøret var sprællevende fra første minut, og særligt Esbjerg angreb lystigt i indledningen af sæsonens første hjemmekamp.

Der var optræk til flere gode muligheder, men OB's Bjørn Paulsen fik flere gange afværget med hovedet.

OB arbejdede sig lige så stille ind i kampen og fik så en håndsrækning, der endda sendte fynboerne i front.

Esbjergs Andreas Troelsen havde bolden i eget felt og skulle til at bygge spillet op, men Luca Kjerrumgaard gik i højt pres, stjal bolden og serverede for Louicius Don Deedson, der nemt kunne score.

Derfra var det en lige halvleg, hvor begge mandskaber angreb, men havde problemer med at kreere åbne muligheder.

Det sidste lykkedes for Esbjerg efter en lille time, da Jonas Mortensen sendte en flad bold i dybden og sørgede for en helt oplagt chance til anfører Emil Holten, der udlignede klinisk.

I den sidste halve time rakte begge hold ud efter alle tre point, men længe lignede det en fair deling bedømt på spil og chancer.

I kampens tillægstid var det dog OB, der pressede mest, og efter et par sene hjørnespark lykkedes det for unge Kjerrumgaard at score det forløsende sejrsmål.

/ritzau/





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

– Han har en “grim” side

‘Sort uheld’ i Viborg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Er han løsningen i AGF?

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset