Ung Brøndby-topscorer besøger AS Roma

Brøndbys talentfulde angriber Jacob Ambæk skal i den kommende uge på besøg i AS Roma.



På førsteholdet brager Mathias Kvistgaarden lige nu igennem og ligner det næste store salg med en fortid i Brøndbys Masterclass.

Men kigger man lidt længere ned gennem rækkerne, så har Brøndby IF flere store angrebstalenter på vej. Et af dem er 15-årige Jacob Ambæk, der er i gang med sit første år som U17-spiller.

Han har scoret imponerende 18 mål i U17-ligaen i denne sæson, og torsdag fik han det sidste kvarter på banen i Borås, hvor Brøndbys U17-hold spiller Nordiske Mesterskaber. Her scorede han som indskifter et mål i sejren på 10-0 over Rosenborg BK, og onsdag var han også på pletten i sejren over Mjällby på 3-0.

Lørdag spiller man den sidste gruppespilskamp inden finaledagen på søndag. Herefter vender Jacob Ambæk dog ikke retur til træningsbanerne i Brøndby, da han ifølge Tipsbladets italienske kilder er blevet tilbudt et prøveophold i AS Roma. X-profilen Danish Scout var den første til at omtale det.

Fra tirsdag til fredag i næste uge skal angriberen træne og bo på akademiet i den italienske hovedstad med det formål at få en fed oplevelse og hår på brystet, til når han engang – ligesom Mathias Kvistgaarden er det nu – er på affyringsrampen.

Jacob Ambæk kom til Brøndby IF fra samarbejdsklubben A27 Talent Akademi, der er en talentoverbygning mellem AB Tårnby, Dragør og Kastrup Boldklub, og gjorde sig hurtigt bemærket. Han var eftertragtet flere steder, men valgte at skifte til Brøndby, da han var U13-spiller. 

Matchet har siden vist sig at være det helt rette, da han i denne sæson har været i forrygende målform. Jacob Ambæk er en angriber med stort A, der er god med begge ben og gerne vil opholde sig mest muligt i modstanderens straffesparksfelt.

Nu får han lov til også at træne med i AS Roma, inden han vender retur til Brøndby med en rygsæk fyldt med erfaringer og oplevelser. Til udgangen af 2025 har Jacob Ambæk kontrakt i Brøndby IF.

Han står desuden noteret for seks U16-landskampe, hvor det er blevet til to scoringer.





Overbevisende: To chok i Parken




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Overbevisende: To chok i Parken

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Patrick Dorgu er med

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Gratis adgang til Superliga-brag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Smider Salah-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Det var vanvittigt brutalt