Thomas Thomasberg trak søndag en kanin op af hatten.
FC Midtjylland-træneren valgte at starte med 19-årige Franculino Dju i holdets 2-1-sejr over Vejle Boldklub.
Offensivspilleren kvitterede med en scoring til 2-0 i anden halvleg, og efterfølgende var Thomasberg tilfreds med debutantens præstation – især omkring scoringen.
– Det var hans første seniorkamp, og jeg var ikke i tvivl om hans kvalitet. Jeg var selvfølgelig i tvivl, om det ville komme til sin ret, men vi har set til træning, at han kan noget på egen hånd.
– Den aktion (ved målet, red.) var af høj klasse, men der er selvfølgelig en masse ting, som han skal lære, da han ikke før har spillet på det her niveau. Jeg så plads til forbedringer, men jeg så også gode ting, så jeg synes, at det alt i alt var en rigtig fin præstation, siger FCM-træneren.
Franculino Dju skiftede transferfrit til FCM denne sommer, efter at hans kontrakt med portugisiske Benfica var løbet ud.
Offensivsspilleren fra Guinea-Bissau var i søndagens kamp placeret på højrekanten, hvor Gustav Isaksen, der er blevet solgt til italienske Lazio, har spillet mange kampe.
Derfor blev Thomasberg efter opgøret spurgt, om Franculino kan ses som en slags afløser for sidste sæsons topscorer.
– Af dem, som vi har i truppen, skal vi altid håbe på, at der er en masse, der kan lave mål. Jeg sidder ikke og kigger på en decideret afløser for Isaksen.
– Jeg kigger på, hvordan vi kan lave et konkurrencedygtigt hold. Vi har en del, der kan score mål, og det er selvfølgelig det, som de skal, fordi det var Isaksen garant for, siger Thomas Thomasberg.
FCM indkasserede angiveligt et godt stykke over 100 millioner kroner for Gustav Isaksen.
Thomasberg vil dog ikke løfte sløret for, om nogle af pengene skal bruges på en ny offensivspiller.
– Jeg er ikke i tvivl om, at når vinduet lukker, så har vi et godt arsenal af offensive spillere, der passer til det, som vi skal igennem i resten af sæsonen, siger FCM-træneren.
Med søndagens sejr har FCM nu ni point efter fire runder i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
OPTAKT