Roser FCM-debutant: Det var af høj klasse

19-årige Franculino Dju scorede i sin første seniorkamp i karrieren, da FC Midtjylland søndag slog Vejle.



Thomas Thomasberg trak søndag en kanin op af hatten.

FC Midtjylland-træneren valgte at starte med 19-årige Franculino Dju i holdets 2-1-sejr over Vejle Boldklub.

Offensivspilleren kvitterede med en scoring til 2-0 i anden halvleg, og efterfølgende var Thomasberg tilfreds med debutantens præstation – især omkring scoringen.

– Det var hans første seniorkamp, og jeg var ikke i tvivl om hans kvalitet. Jeg var selvfølgelig i tvivl, om det ville komme til sin ret, men vi har set til træning, at han kan noget på egen hånd.

– Den aktion (ved målet, red.) var af høj klasse, men der er selvfølgelig en masse ting, som han skal lære, da han ikke før har spillet på det her niveau. Jeg så plads til forbedringer, men jeg så også gode ting, så jeg synes, at det alt i alt var en rigtig fin præstation, siger FCM-træneren.

Franculino Dju skiftede transferfrit til FCM denne sommer, efter at hans kontrakt med portugisiske Benfica var løbet ud.

Offensivsspilleren fra Guinea-Bissau var i søndagens kamp placeret på højrekanten, hvor Gustav Isaksen, der er blevet solgt til italienske Lazio, har spillet mange kampe.

Derfor blev Thomasberg efter opgøret spurgt, om Franculino kan ses som en slags afløser for sidste sæsons topscorer.

– Af dem, som vi har i truppen, skal vi altid håbe på, at der er en masse, der kan lave mål. Jeg sidder ikke og kigger på en decideret afløser for Isaksen.

– Jeg kigger på, hvordan vi kan lave et konkurrencedygtigt hold. Vi har en del, der kan score mål, og det er selvfølgelig det, som de skal, fordi det var Isaksen garant for, siger Thomas Thomasberg.

FCM indkasserede angiveligt et godt stykke over 100 millioner kroner for Gustav Isaksen.

Thomasberg vil dog ikke løfte sløret for, om nogle af pengene skal bruges på en ny offensivspiller.

– Jeg er ikke i tvivl om, at når vinduet lukker, så har vi et godt arsenal af offensive spillere, der passer til det, som vi skal igennem i resten af sæsonen, siger FCM-træneren.

Med søndagens sejr har FCM nu ni point efter fire runder i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dyster Hjulmand-melding

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



Kæmpekøb retur til FC København?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning