Jamal Musiala og Florian Wirtz slog under sommerens EM-slutrunde fast, at de er fremtiden i tysk fodbold, og det blev understreget igen lørdag aften.
Her rullede de 21-årige offensivspillere sig ud i Tysklands stensikre 5-0-sejr over Ungarn i Nations League.
Begge kom på måltavlen i en ensidig affære i Düsseldorf, hvor gæsterne ikke var i nærheden af point. Musiala strålede desuden med tre assister, mens Wirtz nøjes med en enkelt.
Opgøret var det første, efter at midtbaneprofilerne Toni Kroos og Ilkay Gündogan havde sagt stop. Men det blev i første omgang langt fra så afgørende, så nogen måske havde frygtet.
Pascal Gross og Robert Andrich samt lidt længere fremme Kai Havertz gjorde det fint som central akse, men blev bare overstrålet af klart af Musiala og Wirtz.
Efter en lille halv time åbnede frontløber Niclas Füllkrug fra tæt hold nemt ballet efter flere lækre tyske detaljer og et oplæg fra Musiala.
Både før og efter var der muligheder for mere, men først efter en lille times spil blev det 2-0, efter at Musiala satte et par ungarere på plads i en lynhurtig omstilling.
Og herefter gik det hurtigt. Wirtz sparkede 3-0 i nettet fra kanten af feltet efter Musialas oplæg, og det indskiftede Bayern München-talent Aleksandar Pavlovic gjorde det til 4-0 efter at være blevet serviceret af klubkammeraten Musiala og Wirtz.
Havertz ramte to gange målrammen i opgøret, men kom på tavlen, da han ti minutter før tid køligt omsatte et straffespark til slutresultat.
I samme pulje demonstrerede Holland, at også Ronald Koeman råder over en spændende offensiv, omend profilerne er lidt ældre.
Rasmus Højlunds nye konkurrent i Manchester Uniteds angreb, 23-årige Joshua Zirkzee, både scorede og assisterede, da hollænderne hjemme slog Bosnien 5-2.
Også 25-årige Cody Gakpo, 26-årige Tijjani Reijnders og 21-årige Xavi Simons kom på tavlen, og især de to sidstnævnte var indblandet i meget af det offensive spil.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADETS DOM