Jamal Musiala og Florian Wirtz slog under sommerens EM-slutrunde fast, at de er fremtiden i tysk fodbold, og det blev understreget igen lørdag aften.
Her rullede de 21-årige offensivspillere sig ud i Tysklands stensikre 5-0-sejr over Ungarn i Nations League.
Begge kom på måltavlen i en ensidig affære i Düsseldorf, hvor gæsterne ikke var i nærheden af point. Musiala strålede desuden med tre assister, mens Wirtz nøjes med en enkelt.
Opgøret var det første, efter at midtbaneprofilerne Toni Kroos og Ilkay Gündogan havde sagt stop. Men det blev i første omgang langt fra så afgørende, så nogen måske havde frygtet.
Pascal Gross og Robert Andrich samt lidt længere fremme Kai Havertz gjorde det fint som central akse, men blev bare overstrålet af klart af Musiala og Wirtz.
Efter en lille halv time åbnede frontløber Niclas Füllkrug fra tæt hold nemt ballet efter flere lækre tyske detaljer og et oplæg fra Musiala.
Både før og efter var der muligheder for mere, men først efter en lille times spil blev det 2-0, efter at Musiala satte et par ungarere på plads i en lynhurtig omstilling.
Og herefter gik det hurtigt. Wirtz sparkede 3-0 i nettet fra kanten af feltet efter Musialas oplæg, og det indskiftede Bayern München-talent Aleksandar Pavlovic gjorde det til 4-0 efter at være blevet serviceret af klubkammeraten Musiala og Wirtz.
Havertz ramte to gange målrammen i opgøret, men kom på tavlen, da han ti minutter før tid køligt omsatte et straffespark til slutresultat.
I samme pulje demonstrerede Holland, at også Ronald Koeman råder over en spændende offensiv, omend profilerne er lidt ældre.
Rasmus Højlunds nye konkurrent i Manchester Uniteds angreb, 23-årige Joshua Zirkzee, både scorede og assisterede, da hollænderne hjemme slog Bosnien 5-2.
Også 25-årige Cody Gakpo, 26-årige Tijjani Reijnders og 21-årige Xavi Simons kom på tavlen, og især de to sidstnævnte var indblandet i meget af det offensive spil.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Manchester City vinder FA Cup
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT