Offensivstjerner ruller sig ud i tysk opvisning

Jamal Musiala og Florian Wirtz både scorede og assisterede i Tysklands 5-0-sejr over Ungarn.



Jamal Musiala og Florian Wirtz slog under sommerens EM-slutrunde fast, at de er fremtiden i tysk fodbold, og det blev understreget igen lørdag aften.

Her rullede de 21-årige offensivspillere sig ud i Tysklands stensikre 5-0-sejr over Ungarn i Nations League.

Begge kom på måltavlen i en ensidig affære i Düsseldorf, hvor gæsterne ikke var i nærheden af point. Musiala strålede desuden med tre assister, mens Wirtz nøjes med en enkelt.

Opgøret var det første, efter at midtbaneprofilerne Toni Kroos og Ilkay Gündogan havde sagt stop. Men det blev i første omgang langt fra så afgørende, så nogen måske havde frygtet.

Pascal Gross og Robert Andrich samt lidt længere fremme Kai Havertz gjorde det fint som central akse, men blev bare overstrålet af klart af Musiala og Wirtz.

Efter en lille halv time åbnede frontløber Niclas Füllkrug fra tæt hold nemt ballet efter flere lækre tyske detaljer og et oplæg fra Musiala.

Både før og efter var der muligheder for mere, men først efter en lille times spil blev det 2-0, efter at Musiala satte et par ungarere på plads i en lynhurtig omstilling.

Og herefter gik det hurtigt. Wirtz sparkede 3-0 i nettet fra kanten af feltet efter Musialas oplæg, og det indskiftede Bayern München-talent Aleksandar Pavlovic gjorde det til 4-0 efter at være blevet serviceret af klubkammeraten Musiala og Wirtz.

Havertz ramte to gange målrammen i opgøret, men kom på tavlen, da han ti minutter før tid køligt omsatte et straffespark til slutresultat.

I samme pulje demonstrerede Holland, at også Ronald Koeman råder over en spændende offensiv, omend profilerne er lidt ældre.

Rasmus Højlunds nye konkurrent i Manchester Uniteds angreb, 23-årige Joshua Zirkzee, både scorede og assisterede, da hollænderne hjemme slog Bosnien 5-2.

Også 25-årige Cody Gakpo, 26-årige Tijjani Reijnders og 21-årige Xavi Simons kom på tavlen, og især de to sidstnævnte var indblandet i meget af det offensive spil.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

AGF – Sønderjyske

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Emre Mor færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Randers FC – Vejle Boldklub

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tottenham jagter choktransfer

Ipswich er tilbage i Premier League

– Det var virkelig pinligt

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Et markant problem for Silkeborg