Unikt venskab: Helt surrealistisk at tale om

Yussuf Poulsen og Christian Nørgaard har mere eller mindre fulgtes ad hele livet.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Christian Nørgaard og Yussuf Poulsen har været hinandens tro følgesvende på livets vej.

De var barndomsvenner og gik i folkeskole sammen, de var holdkammerater i både Lyngby og på ungdomslandsholdet, og nu står de som bekendt side om side på A-landsholdet – og har gjort det i en del år efterhånden.

Det helt særlige bånd mellem Yussuf Poulsen og Christian Nørgaard er noget, som sidstnævnte sætter enorm stor pris på. 

– Vi har kendt hinanden siden folkeskolen, vi gik i gymnasiet sammen, og nu er vi i gang med vores tredje slutrunde sammen. Vores familie kender hinanden rigtig godt, vi er blevet fædre, vi har været til hinandens bryllupper. Det er en hel livshistorie, som har kørt parallelt med vores fodboldkarriere, og det er meget specielt, siger Christian Nørgaard.

– Vi må på et tidspunkt mødes en gang om måneden eller sådan noget og få snakket alle de her minder igennem. Man får virkelig opbykket nogle historier og et tæt venskab.

– Det er lidt surrealisitsk, og det er faktisk meget sjovt at stå og tale om. Det er noget af det, der rører mest i mig – alle de her tætte venskaber, man får knyttet.

At Yussuf Poulsen og Christian Nørgaard ligefrem skulle nå A-landsholdet sammen, havde midtbanespilleren ikke regnet med. Han havde slet ikke skudt Poulsen til en fremtidig landsholdsstjerne.

– Da han kom til, var jeg etableret starter på U17- og U19-niveau, og Yussuf var den der underdog, der kom fra Skjold. Han var en lidt kantet angriber, og dengang var der ingen, der havde set, at han ville få den her karriere.

– Men han har overhalet alle os andre inden om med sin attitude og tro på egne evner. Det kan jeg ikke rose ham nok for, siger Christian Nørgaard med et smil.

Christian Nørgaard, Yussuf Poulsen og de øvrige danske landsholdsspillere indleder EM på søndag mod Slovenien i Stuttgart. 






Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Færdig i dansk klub efter 55 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ny FC København-stjerne imponerer

LIVE: AGF overrasker voldsomt i startopstillingen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Dansker i rekordtransfer

DBU indkaldt til møde

Jagter dansk landsholdsspiller

Revser FC København: ‘Arrogant’

Her er FC Københavns pris på William Clem

Superliga-retur?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Surt show – dumpet!

Har budt en milliard

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom