FREUDENSTADT (Tipsbladet): Christian Nørgaard og Yussuf Poulsen har været hinandens tro følgesvende på livets vej.
De var barndomsvenner og gik i folkeskole sammen, de var holdkammerater i både Lyngby og på ungdomslandsholdet, og nu står de som bekendt side om side på A-landsholdet – og har gjort det i en del år efterhånden.
Det helt særlige bånd mellem Yussuf Poulsen og Christian Nørgaard er noget, som sidstnævnte sætter enorm stor pris på.
– Vi har kendt hinanden siden folkeskolen, vi gik i gymnasiet sammen, og nu er vi i gang med vores tredje slutrunde sammen. Vores familie kender hinanden rigtig godt, vi er blevet fædre, vi har været til hinandens bryllupper. Det er en hel livshistorie, som har kørt parallelt med vores fodboldkarriere, og det er meget specielt, siger Christian Nørgaard.
– Vi må på et tidspunkt mødes en gang om måneden eller sådan noget og få snakket alle de her minder igennem. Man får virkelig opbykket nogle historier og et tæt venskab.
– Det er lidt surrealisitsk, og det er faktisk meget sjovt at stå og tale om. Det er noget af det, der rører mest i mig – alle de her tætte venskaber, man får knyttet.
At Yussuf Poulsen og Christian Nørgaard ligefrem skulle nå A-landsholdet sammen, havde midtbanespilleren ikke regnet med. Han havde slet ikke skudt Poulsen til en fremtidig landsholdsstjerne.
– Da han kom til, var jeg etableret starter på U17- og U19-niveau, og Yussuf var den der underdog, der kom fra Skjold. Han var en lidt kantet angriber, og dengang var der ingen, der havde set, at han ville få den her karriere.
– Men han har overhalet alle os andre inden om med sin attitude og tro på egne evner. Det kan jeg ikke rose ham nok for, siger Christian Nørgaard med et smil.
Christian Nørgaard, Yussuf Poulsen og de øvrige danske landsholdsspillere indleder EM på søndag mod Slovenien i Stuttgart.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion