FREUDENSTADT (Tipsbladet): Christian Nørgaard og Yussuf Poulsen har været hinandens tro følgesvende på livets vej.
De var barndomsvenner og gik i folkeskole sammen, de var holdkammerater i både Lyngby og på ungdomslandsholdet, og nu står de som bekendt side om side på A-landsholdet – og har gjort det i en del år efterhånden.
Det helt særlige bånd mellem Yussuf Poulsen og Christian Nørgaard er noget, som sidstnævnte sætter enorm stor pris på.
– Vi har kendt hinanden siden folkeskolen, vi gik i gymnasiet sammen, og nu er vi i gang med vores tredje slutrunde sammen. Vores familie kender hinanden rigtig godt, vi er blevet fædre, vi har været til hinandens bryllupper. Det er en hel livshistorie, som har kørt parallelt med vores fodboldkarriere, og det er meget specielt, siger Christian Nørgaard.
– Vi må på et tidspunkt mødes en gang om måneden eller sådan noget og få snakket alle de her minder igennem. Man får virkelig opbykket nogle historier og et tæt venskab.
– Det er lidt surrealisitsk, og det er faktisk meget sjovt at stå og tale om. Det er noget af det, der rører mest i mig – alle de her tætte venskaber, man får knyttet.
At Yussuf Poulsen og Christian Nørgaard ligefrem skulle nå A-landsholdet sammen, havde midtbanespilleren ikke regnet med. Han havde slet ikke skudt Poulsen til en fremtidig landsholdsstjerne.
– Da han kom til, var jeg etableret starter på U17- og U19-niveau, og Yussuf var den der underdog, der kom fra Skjold. Han var en lidt kantet angriber, og dengang var der ingen, der havde set, at han ville få den her karriere.
– Men han har overhalet alle os andre inden om med sin attitude og tro på egne evner. Det kan jeg ikke rose ham nok for, siger Christian Nørgaard med et smil.
Christian Nørgaard, Yussuf Poulsen og de øvrige danske landsholdsspillere indleder EM på søndag mod Slovenien i Stuttgart.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED