Union Berlin fortsætter sin fantastiske start på bundesligasæsonen. Søndag blev det til den syvende sejr ud af ti mulige, da hjemmekampen mod Borussia Dortmund blev vundet med 2-0.
På førstepladsen har Union med Frederik Rønnow på holdet nu 23 point, mens Dortmund på ottendepladsen har 16.
Dortmund fik ellers et fint udlæg på sæsonen, men er dumpet tilbage, efter det nu kun er blevet til en sejr i de seneste fem kampe.
Ved kampens slutfløjt havde Union et forspring på fem point til nummer to, men i søndagens sene kamp kan Freiburg komme på 21 point. Det kræver dog sejr ude mod Bayern München, der med en sejr overtager andenpladsen med 19 point.
Union-midtbanespilleren Janik Haberer er ikke kendt som en flittig målscorer, men søndag blev han den store helt med to træffere.
Den første i søndagens kamp krævede dog ikke meget, da det snarere vil blive husket som en fatal målmandsbrøler.
Dortmund-keeper Gregor Kobel skulle sparke bolden væk tæt på eget mål, men i stedet skvattede han i bolden, så Haberer blot skulle skubbe bolden det sidste stykke over stregen til 1-0-føring.
Ikke desto mindre animerede målet Haberer til at afslutte mere, og da han scorede anden gang, var målet af en flottere kaliber. Han trykkede af uden for feltet og scorede fladt ved den ene stolpe midtvejs i første halvleg.
I den anden ende stod Union-forsvaret i vanlig stil godt, og den danske målmand, Frederik Rønnow, kunne fejre et clean sheet. Blot seks mål er der scoret mod holdet i ti runder.
Dortmund havde skuffende lidt at byde på offensivt, men i det sidste kvarter blev Rønnow tvunget ud i flere fine redninger.
Først skærmede han godt af, da Marco Reus var ved at komme i god skudposition, og i minutterne efter reddede danskeren to gode forsøg fra Youssoufa Moukoko.
Det lykkedes dog for Union at ride stormen af og sikre 2-0-sejren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Færdig: Nu er han rejst til København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE