Union Berlin fortsætter sin fantastiske start på bundesligasæsonen. Søndag blev det til den syvende sejr ud af ti mulige, da hjemmekampen mod Borussia Dortmund blev vundet med 2-0.
På førstepladsen har Union med Frederik Rønnow på holdet nu 23 point, mens Dortmund på ottendepladsen har 16.
Dortmund fik ellers et fint udlæg på sæsonen, men er dumpet tilbage, efter det nu kun er blevet til en sejr i de seneste fem kampe.
Ved kampens slutfløjt havde Union et forspring på fem point til nummer to, men i søndagens sene kamp kan Freiburg komme på 21 point. Det kræver dog sejr ude mod Bayern München, der med en sejr overtager andenpladsen med 19 point.
Union-midtbanespilleren Janik Haberer er ikke kendt som en flittig målscorer, men søndag blev han den store helt med to træffere.
Den første i søndagens kamp krævede dog ikke meget, da det snarere vil blive husket som en fatal målmandsbrøler.
Dortmund-keeper Gregor Kobel skulle sparke bolden væk tæt på eget mål, men i stedet skvattede han i bolden, så Haberer blot skulle skubbe bolden det sidste stykke over stregen til 1-0-føring.
Ikke desto mindre animerede målet Haberer til at afslutte mere, og da han scorede anden gang, var målet af en flottere kaliber. Han trykkede af uden for feltet og scorede fladt ved den ene stolpe midtvejs i første halvleg.
I den anden ende stod Union-forsvaret i vanlig stil godt, og den danske målmand, Frederik Rønnow, kunne fejre et clean sheet. Blot seks mål er der scoret mod holdet i ti runder.
Dortmund havde skuffende lidt at byde på offensivt, men i det sidste kvarter blev Rønnow tvunget ud i flere fine redninger.
Først skærmede han godt af, da Marco Reus var ved at komme i god skudposition, og i minutterne efter reddede danskeren to gode forsøg fra Youssoufa Moukoko.
Det lykkedes dog for Union at ride stormen af og sikre 2-0-sejren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
OPTAKT
OB – Randers FC
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT