Union Berlin fortsætter sin fantastiske start på bundesligasæsonen. Søndag blev det til den syvende sejr ud af ti mulige, da hjemmekampen mod Borussia Dortmund blev vundet med 2-0.
På førstepladsen har Union med Frederik Rønnow på holdet nu 23 point, mens Dortmund på ottendepladsen har 16.
Dortmund fik ellers et fint udlæg på sæsonen, men er dumpet tilbage, efter det nu kun er blevet til en sejr i de seneste fem kampe.
Ved kampens slutfløjt havde Union et forspring på fem point til nummer to, men i søndagens sene kamp kan Freiburg komme på 21 point. Det kræver dog sejr ude mod Bayern München, der med en sejr overtager andenpladsen med 19 point.
Union-midtbanespilleren Janik Haberer er ikke kendt som en flittig målscorer, men søndag blev han den store helt med to træffere.
Den første i søndagens kamp krævede dog ikke meget, da det snarere vil blive husket som en fatal målmandsbrøler.
Dortmund-keeper Gregor Kobel skulle sparke bolden væk tæt på eget mål, men i stedet skvattede han i bolden, så Haberer blot skulle skubbe bolden det sidste stykke over stregen til 1-0-føring.
Ikke desto mindre animerede målet Haberer til at afslutte mere, og da han scorede anden gang, var målet af en flottere kaliber. Han trykkede af uden for feltet og scorede fladt ved den ene stolpe midtvejs i første halvleg.
I den anden ende stod Union-forsvaret i vanlig stil godt, og den danske målmand, Frederik Rønnow, kunne fejre et clean sheet. Blot seks mål er der scoret mod holdet i ti runder.
Dortmund havde skuffende lidt at byde på offensivt, men i det sidste kvarter blev Rønnow tvunget ud i flere fine redninger.
Først skærmede han godt af, da Marco Reus var ved at komme i god skudposition, og i minutterne efter reddede danskeren to gode forsøg fra Youssoufa Moukoko.
Det lykkedes dog for Union at ride stormen af og sikre 2-0-sejren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Brøndby fyrer Steve Cooper
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW