Union Berlin fortsætter sin fantastiske start på bundesligasæsonen. Søndag blev det til den syvende sejr ud af ti mulige, da hjemmekampen mod Borussia Dortmund blev vundet med 2-0.
På førstepladsen har Union med Frederik Rønnow på holdet nu 23 point, mens Dortmund på ottendepladsen har 16.
Dortmund fik ellers et fint udlæg på sæsonen, men er dumpet tilbage, efter det nu kun er blevet til en sejr i de seneste fem kampe.
Ved kampens slutfløjt havde Union et forspring på fem point til nummer to, men i søndagens sene kamp kan Freiburg komme på 21 point. Det kræver dog sejr ude mod Bayern München, der med en sejr overtager andenpladsen med 19 point.
Union-midtbanespilleren Janik Haberer er ikke kendt som en flittig målscorer, men søndag blev han den store helt med to træffere.
Den første i søndagens kamp krævede dog ikke meget, da det snarere vil blive husket som en fatal målmandsbrøler.
Dortmund-keeper Gregor Kobel skulle sparke bolden væk tæt på eget mål, men i stedet skvattede han i bolden, så Haberer blot skulle skubbe bolden det sidste stykke over stregen til 1-0-føring.
Ikke desto mindre animerede målet Haberer til at afslutte mere, og da han scorede anden gang, var målet af en flottere kaliber. Han trykkede af uden for feltet og scorede fladt ved den ene stolpe midtvejs i første halvleg.
I den anden ende stod Union-forsvaret i vanlig stil godt, og den danske målmand, Frederik Rønnow, kunne fejre et clean sheet. Blot seks mål er der scoret mod holdet i ti runder.
Dortmund havde skuffende lidt at byde på offensivt, men i det sidste kvarter blev Rønnow tvunget ud i flere fine redninger.
Først skærmede han godt af, da Marco Reus var ved at komme i god skudposition, og i minutterne efter reddede danskeren to gode forsøg fra Youssoufa Moukoko.
Det lykkedes dog for Union at ride stormen af og sikre 2-0-sejren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
LIVE
Superliga-LIVE: Forlænger med profil
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT