Manchester United forlænger kontrakten med manager Ole Gunnar Solskjær. Det skriver Premier League-klubben på sin hjemmeside.
Nordmandens kontrakt løber nu til 2024 med option for yderligere et år. Han førte i den seneste sæson United til andenpladsen i Premier League.
– Alle kender til den følelse, jeg har for denne klub, og jeg er meget glad for at have underskrevet denne nye kontrakt.
– Det er en spændende tid for Manchester United. Vi har opbygget et hold med en god balance mellem unge og erfarne spillere, der er sultne efter succes, siger Solskjær til hjemmesiden.
45-årige Solskjær blev bekræftet som midlertidig manager i Manchester United i december 2018. Det skete, dagen efter at José Mourinho blev fyret i klubben.
I marts 2019 blev nordmanden ansat som permanent manager frem til sommeren 2022, og den kontrakt er altså nu forlænget med yderligere to år.
– Ole og hans stab har arbejdet utrætteligt med at skabe grundlaget for langsigtet succes på banen, siger næstformand i Manchester United Ed Woodward til hjemmesiden.
– Resultaterne af dette er blevet mere og mere synlige i de seneste to sæsoner, og vi glæder os til at se dette spændende hold udvikle sig yderligere i de kommende år.
Solskjær spillede selv i United fra 1996 til 2007. I alt blev det til 366 kampe og 126 mål i klubben.
Blandt de mest mindeværdige øjeblikke i Solskjærs karriere er hans mål i Champions League-finalen i 1999. Her blev nordmanden på dramatisk vis matchvinder i 2-1-sejren over Bayern München.
Manchester United tager hul på den nye sæson i Premier League hjemme på Old Trafford mod Leeds United 14. august.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT
Skotland – Brasilien
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Schweiz – Canada
TOPNYHED
