Forlænger med Solskjær: Spændende tid for United

Nordmanden Ole Gunnar Solskjær kom til Manchester United som manager i 2018 og bliver nu til mindst 2024.



Manchester United forlænger kontrakten med manager Ole Gunnar Solskjær. Det skriver Premier League-klubben på sin hjemmeside.

Nordmandens kontrakt løber nu til 2024 med option for yderligere et år. Han førte i den seneste sæson United til andenpladsen i Premier League.

– Alle kender til den følelse, jeg har for denne klub, og jeg er meget glad for at have underskrevet denne nye kontrakt.

– Det er en spændende tid for Manchester United. Vi har opbygget et hold med en god balance mellem unge og erfarne spillere, der er sultne efter succes, siger Solskjær til hjemmesiden.

45-årige Solskjær blev bekræftet som midlertidig manager i Manchester United i december 2018. Det skete, dagen efter at José Mourinho blev fyret i klubben.

I marts 2019 blev nordmanden ansat som permanent manager frem til sommeren 2022, og den kontrakt er altså nu forlænget med yderligere to år.

– Ole og hans stab har arbejdet utrætteligt med at skabe grundlaget for langsigtet succes på banen, siger næstformand i Manchester United Ed Woodward til hjemmesiden.

– Resultaterne af dette er blevet mere og mere synlige i de seneste to sæsoner, og vi glæder os til at se dette spændende hold udvikle sig yderligere i de kommende år.

Solskjær spillede selv i United fra 1996 til 2007. I alt blev det til 366 kampe og 126 mål i klubben.

Blandt de mest mindeværdige øjeblikke i Solskjærs karriere er hans mål i Champions League-finalen i 1999. Her blev nordmanden på dramatisk vis matchvinder i 2-1-sejren over Bayern München.

Manchester United tager hul på den nye sæson i Premier League hjemme på Old Trafford mod Leeds United 14. august.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

José Mourinho vil have dansk stjerne

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

UEFA med vild ændring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Afsløring: De er færdige i Randers

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Tiden er ved at rinde ud

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Felix Beijmo er færdig i AGF

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’