Forlænger med Solskjær: Spændende tid for United

Nordmanden Ole Gunnar Solskjær kom til Manchester United som manager i 2018 og bliver nu til mindst 2024.



Manchester United forlænger kontrakten med manager Ole Gunnar Solskjær. Det skriver Premier League-klubben på sin hjemmeside.

Nordmandens kontrakt løber nu til 2024 med option for yderligere et år. Han førte i den seneste sæson United til andenpladsen i Premier League.

– Alle kender til den følelse, jeg har for denne klub, og jeg er meget glad for at have underskrevet denne nye kontrakt.

– Det er en spændende tid for Manchester United. Vi har opbygget et hold med en god balance mellem unge og erfarne spillere, der er sultne efter succes, siger Solskjær til hjemmesiden.

45-årige Solskjær blev bekræftet som midlertidig manager i Manchester United i december 2018. Det skete, dagen efter at José Mourinho blev fyret i klubben.

I marts 2019 blev nordmanden ansat som permanent manager frem til sommeren 2022, og den kontrakt er altså nu forlænget med yderligere to år.

– Ole og hans stab har arbejdet utrætteligt med at skabe grundlaget for langsigtet succes på banen, siger næstformand i Manchester United Ed Woodward til hjemmesiden.

– Resultaterne af dette er blevet mere og mere synlige i de seneste to sæsoner, og vi glæder os til at se dette spændende hold udvikle sig yderligere i de kommende år.

Solskjær spillede selv i United fra 1996 til 2007. I alt blev det til 366 kampe og 126 mål i klubben.

Blandt de mest mindeværdige øjeblikke i Solskjærs karriere er hans mål i Champions League-finalen i 1999. Her blev nordmanden på dramatisk vis matchvinder i 2-1-sejren over Bayern München.

Manchester United tager hul på den nye sæson i Premier League hjemme på Old Trafford mod Leeds United 14. august.

/ritzau/





Modbeviser eksperter og Superliga-fans


Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Di Marzio med klar melding

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Spændende nyt om Simon Kjær

– Han er en toptræner

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Verdensstjerne ked af Runes skade

Melder sin afsked

Brøndby IF – AGF

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Viborg FF – OB

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

– Det er rigtig vildt det her!

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

FC Nordsjælland – Randers FC

Stort medie: Forest overvejer Cooper

– Meget bedre end i Danmark!

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Er han på vej til Lyngby?

Iskoldt Moukoko-svar

Holger Rune-succes i drama

– Jeg troede ikke, vores bundniveau var så lavt

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Afslører interesse for dansk stjerne

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Hansi Flick misser El Clásico

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Haaland banker City på førstepladsen

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Knust Holger Rune frygter skrækskade

Fyrer Postecoglou omgående