Forlænger med Solskjær: Spændende tid for United

Nordmanden Ole Gunnar Solskjær kom til Manchester United som manager i 2018 og bliver nu til mindst 2024.



Manchester United forlænger kontrakten med manager Ole Gunnar Solskjær. Det skriver Premier League-klubben på sin hjemmeside.

Nordmandens kontrakt løber nu til 2024 med option for yderligere et år. Han førte i den seneste sæson United til andenpladsen i Premier League.

– Alle kender til den følelse, jeg har for denne klub, og jeg er meget glad for at have underskrevet denne nye kontrakt.

– Det er en spændende tid for Manchester United. Vi har opbygget et hold med en god balance mellem unge og erfarne spillere, der er sultne efter succes, siger Solskjær til hjemmesiden.

45-årige Solskjær blev bekræftet som midlertidig manager i Manchester United i december 2018. Det skete, dagen efter at José Mourinho blev fyret i klubben.

I marts 2019 blev nordmanden ansat som permanent manager frem til sommeren 2022, og den kontrakt er altså nu forlænget med yderligere to år.

– Ole og hans stab har arbejdet utrætteligt med at skabe grundlaget for langsigtet succes på banen, siger næstformand i Manchester United Ed Woodward til hjemmesiden.

– Resultaterne af dette er blevet mere og mere synlige i de seneste to sæsoner, og vi glæder os til at se dette spændende hold udvikle sig yderligere i de kommende år.

Solskjær spillede selv i United fra 1996 til 2007. I alt blev det til 366 kampe og 126 mål i klubben.

Blandt de mest mindeværdige øjeblikke i Solskjærs karriere er hans mål i Champions League-finalen i 1999. Her blev nordmanden på dramatisk vis matchvinder i 2-1-sejren over Bayern München.

Manchester United tager hul på den nye sæson i Premier League hjemme på Old Trafford mod Leeds United 14. august.

/ritzau/





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ordet “bestikkelse” blev brugt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Ingen klausul i FC København-aftale

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?