Manchester United forlænger kontrakten med manager Ole Gunnar Solskjær. Det skriver Premier League-klubben på sin hjemmeside.
Nordmandens kontrakt løber nu til 2024 med option for yderligere et år. Han førte i den seneste sæson United til andenpladsen i Premier League.
– Alle kender til den følelse, jeg har for denne klub, og jeg er meget glad for at have underskrevet denne nye kontrakt.
– Det er en spændende tid for Manchester United. Vi har opbygget et hold med en god balance mellem unge og erfarne spillere, der er sultne efter succes, siger Solskjær til hjemmesiden.
45-årige Solskjær blev bekræftet som midlertidig manager i Manchester United i december 2018. Det skete, dagen efter at José Mourinho blev fyret i klubben.
I marts 2019 blev nordmanden ansat som permanent manager frem til sommeren 2022, og den kontrakt er altså nu forlænget med yderligere to år.
– Ole og hans stab har arbejdet utrætteligt med at skabe grundlaget for langsigtet succes på banen, siger næstformand i Manchester United Ed Woodward til hjemmesiden.
– Resultaterne af dette er blevet mere og mere synlige i de seneste to sæsoner, og vi glæder os til at se dette spændende hold udvikle sig yderligere i de kommende år.
Solskjær spillede selv i United fra 1996 til 2007. I alt blev det til 366 kampe og 126 mål i klubben.
Blandt de mest mindeværdige øjeblikke i Solskjærs karriere er hans mål i Champions League-finalen i 1999. Her blev nordmanden på dramatisk vis matchvinder i 2-1-sejren over Bayern München.
Manchester United tager hul på den nye sæson i Premier League hjemme på Old Trafford mod Leeds United 14. august.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Medier jubler over USA’s nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TOPNYHED
