United holder øje: Kamaldeen kan blive rekordsalg

Prisen for Kamaldeen kan ende med at blive noget af det dyreste, der er set i dansk fodbold.



Interessen for FC Nordsjællands Kamaldeen Sulemana er ved at være på kogepunktet, og i mandagens kamp mod FC København var der besøg fra flere topklubbers talentspejdere.

Heriblandt var Manchester Uniteds Tommy Møller Nielsen på plads for at holde øje med ghaneseren. Det skriver engelske The Sun, som desuden peger på, at storklubben er klar med et rekordbud på Superliga-stjernen.

Her skulle der være tale om 130 millioner kroner, som vil sende Kamaldeen op blandt de dyreste salg fra Superligaen nogensinde. Tidligere har det været Alexander Sørloth, der har ligget i det leje, da han skiftede fra FC Midtjylland til Crystal Palace.

Men hvis det skal blive til et skifte til United, så kræver det, at Kamaldeen får flere point i forhold til at kunne opnå en arbejdstilladelse i England. Efter brexit er reglerne blevet strammere. Derfor vil flere landskampe for Ghana være en stor hjælp, ligesom det vil have en effekt, hvis Superligaen kravler én plads op på UEFA-ranglisten.

Foruden Manchester Untied har der også været interesse fra klubber som Ajax, Leverkusen, Lyon og Monaco, og efter mandagens kamp mellem FCN og FCK opnåede Kamaldeen helt op for tankerne om fremtiden i et interview med Canal 9.

– Jeg vil bare gerne spille for en rigtig god klub. Jeg vil gerne spille i Champions League, lyder det fra Kamaldeen Sulemana, som erkendte, at han kendte til opmærksomheden fra blandt andet United.

Dog peger han også på, at muligheden for spilletid er meget afgørende for ham. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Svenske fans valfarter til VM

Lurer på PSG-stjerne

Tyskland – Curacao

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Sverige – Tunesien

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Qatar – Schweiz

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning