Mens Manchester City ser ud til at være stukket af i toppen af Premier League, kæmper lokalrivalerne Manchester United for ikke at tabe City helt af syne.
Søndag sikrede Ole Gunnar Solskjær og co. sig en sejr på 3-1 hjemme over Newcastle. Dermed er status som før weekenden. City er ti point foran både Manchester United og Leicester.
Marcus Rashford sendte hjemmeholdet i front et kvarter før pausen efter at have drevet gæk med Newcastles svenske højreback, Emil Krafth.
Først satte Rashford svenskeren af med en tunnel på kanten, inden Krafth nåede tilbage for at dække op i feltet. Her tog Rashford et træk til siden og afsluttede under backen nede i det nærmeste målhjørne.
Bolden var på Manchester United-fødder i tre fjerdedele af første halvleg, men bortset fra scoringen var det ikke, fordi hjemmeholdet skabte det helt vilde.
Newcastle var lige så farlig i modsatte ende trods begrænset boldbesiddelse.
En af chancerne faldt til Allan Saint-Maximin, da Harry Maguire ikke fik headet et indlæg langt nok væk. Trods et lidt urent træf på bolden fik han halvflugtet den op i nettaget til 1-1.
Ole Gunnar Solskjærs mandskab lignede ikke nødvendigvis et hold med stort overskud eller selvtillid.
Det duftede lige så meget af point til gæsterne som en hjemmesejr, men efter knap en times spil havnede bolden en smule tilfældigt hos Daniel James i feltet.
I fri position sendte han bolden inden om Karl Darlow i gæsternes mål.
Den genskabte føring skabte ro på Manchester-holdet. Kort efter førte fikse kombinationer til en stor chance til Anthony Martial, som dog måtte se sit skud reddet.
Newcastle formåede aldrig at genvinde den defensive kontrol, og det lignede et spørgsmål om tid, før det eller de sidste søm blev slået i kisten.
Bruno Fernandes førte hammeren gelinde på et straffespark et kvarter før tid, da han lukkede opgøret med målet til 3-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
