United-manager forsvarer Casemiros kvælertag

Erik ten Hag mener, at flere andre spillere gjorde noget, der var værre end Casemiro, som fik rødt kort.



Casemiro fik lørdag rødt kort efter et VAR-tjek, som slog ned på det kvælertag, den brasilianske Manchester United-spiller tog på en Crystal Palace-spiller.

Efter kampen, som endte 2-1 til United, forklarede Erik ten Hag, at han var stærkt utilfreds med det røde kort efter 70 minutter ved stillingen 2-0.

United-manageren mener, at VAR fungerer inkonsekvent, og at flere spillere gjorde noget, der var værre end Casemiros handling.

Erik ten Hag pegede på, at Crystal Palace-spilleren Jeffrey Schlupp kort forinden havde skubbet United-kantspilleren Antony ud af banen.

Efterfølgende var der stor tumult, hvor spillere fra begge mandskaber gik i kødet på hinanden.

Dommer Andre Marriner blev kaldt ud til VAR-skærmen, hvor han især fokuserede på Casemiros halsgreb med begge hænder på Crystal Palaces Will Hughes.

– Det var virkelig højt niveau i de første 70 minutter, inden den episode skete. Her så man, at spillerne på dette hold forsøger at hjælpe hinanden.

– Det viser god holdånd. De accepterer ikke, når en spiller kan risikere at blive slemt skadet. Det var, hvad der kunne være sket med Antony, med den behandling han fik, siger Erik ten Hag.

Hollænderen understreger, at spillerne skal forsøge at styre deres følelser, men tilføjer, at det kan være svært i sådan et tilfælde som med Antony.

– Jeg så to hold, der sloges mod hinanden. Jeg så flere spillere, der gik over grænsen, men kun én spiller, der blev udvalgt og vist ud. For mig er det forkert, siger Erik ten Hag.

Han mener, at blandt andre Crystal Palace-angriberen Jordan Ayew skulle være vist ud for sine handlinger i tumulten.

– Der var en af spillerne, som var værre end Casemiro, siger Erik ten Hag om Jordan Ayew.

United-manageren kigger også tilbage og brokker sig over, at VAR ikke blandede sig i en tidligere kamp, da Christian Eriksen blev tacklet af Readings angriber Andy Carroll.

– Man skal være konsekvent med VAR. I sidste uge røg Christian Eriksen ud i tre måneder efter en hård tackling. Intet fra VAR, siger Erik ten Hag.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Monsterbud på vej

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tysk VM-chok

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Medier sender ham hjem til AGF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Tottenham henter Liverpool-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve