Casemiro fik lørdag rødt kort efter et VAR-tjek, som slog ned på det kvælertag, den brasilianske Manchester United-spiller tog på en Crystal Palace-spiller.
Efter kampen, som endte 2-1 til United, forklarede Erik ten Hag, at han var stærkt utilfreds med det røde kort efter 70 minutter ved stillingen 2-0.
United-manageren mener, at VAR fungerer inkonsekvent, og at flere spillere gjorde noget, der var værre end Casemiros handling.
Erik ten Hag pegede på, at Crystal Palace-spilleren Jeffrey Schlupp kort forinden havde skubbet United-kantspilleren Antony ud af banen.
Efterfølgende var der stor tumult, hvor spillere fra begge mandskaber gik i kødet på hinanden.
Dommer Andre Marriner blev kaldt ud til VAR-skærmen, hvor han især fokuserede på Casemiros halsgreb med begge hænder på Crystal Palaces Will Hughes.
– Det var virkelig højt niveau i de første 70 minutter, inden den episode skete. Her så man, at spillerne på dette hold forsøger at hjælpe hinanden.
– Det viser god holdånd. De accepterer ikke, når en spiller kan risikere at blive slemt skadet. Det var, hvad der kunne være sket med Antony, med den behandling han fik, siger Erik ten Hag.
Hollænderen understreger, at spillerne skal forsøge at styre deres følelser, men tilføjer, at det kan være svært i sådan et tilfælde som med Antony.
– Jeg så to hold, der sloges mod hinanden. Jeg så flere spillere, der gik over grænsen, men kun én spiller, der blev udvalgt og vist ud. For mig er det forkert, siger Erik ten Hag.
Han mener, at blandt andre Crystal Palace-angriberen Jordan Ayew skulle være vist ud for sine handlinger i tumulten.
– Der var en af spillerne, som var værre end Casemiro, siger Erik ten Hag om Jordan Ayew.
United-manageren kigger også tilbage og brokker sig over, at VAR ikke blandede sig i en tidligere kamp, da Christian Eriksen blev tacklet af Readings angriber Andy Carroll.
– Man skal være konsekvent med VAR. I sidste uge røg Christian Eriksen ud i tre måneder efter en hård tackling. Intet fra VAR, siger Erik ten Hag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER