United-manager forsvarer Casemiros kvælertag

Erik ten Hag mener, at flere andre spillere gjorde noget, der var værre end Casemiro, som fik rødt kort.



Casemiro fik lørdag rødt kort efter et VAR-tjek, som slog ned på det kvælertag, den brasilianske Manchester United-spiller tog på en Crystal Palace-spiller.

Efter kampen, som endte 2-1 til United, forklarede Erik ten Hag, at han var stærkt utilfreds med det røde kort efter 70 minutter ved stillingen 2-0.

United-manageren mener, at VAR fungerer inkonsekvent, og at flere spillere gjorde noget, der var værre end Casemiros handling.

Erik ten Hag pegede på, at Crystal Palace-spilleren Jeffrey Schlupp kort forinden havde skubbet United-kantspilleren Antony ud af banen.

Efterfølgende var der stor tumult, hvor spillere fra begge mandskaber gik i kødet på hinanden.

Dommer Andre Marriner blev kaldt ud til VAR-skærmen, hvor han især fokuserede på Casemiros halsgreb med begge hænder på Crystal Palaces Will Hughes.

– Det var virkelig højt niveau i de første 70 minutter, inden den episode skete. Her så man, at spillerne på dette hold forsøger at hjælpe hinanden.

– Det viser god holdånd. De accepterer ikke, når en spiller kan risikere at blive slemt skadet. Det var, hvad der kunne være sket med Antony, med den behandling han fik, siger Erik ten Hag.

Hollænderen understreger, at spillerne skal forsøge at styre deres følelser, men tilføjer, at det kan være svært i sådan et tilfælde som med Antony.

– Jeg så to hold, der sloges mod hinanden. Jeg så flere spillere, der gik over grænsen, men kun én spiller, der blev udvalgt og vist ud. For mig er det forkert, siger Erik ten Hag.

Han mener, at blandt andre Crystal Palace-angriberen Jordan Ayew skulle være vist ud for sine handlinger i tumulten.

– Der var en af spillerne, som var værre end Casemiro, siger Erik ten Hag om Jordan Ayew.

United-manageren kigger også tilbage og brokker sig over, at VAR ikke blandede sig i en tidligere kamp, da Christian Eriksen blev tacklet af Readings angriber Andy Carroll.

– Man skal være konsekvent med VAR. I sidste uge røg Christian Eriksen ud i tre måneder efter en hård tackling. Intet fra VAR, siger Erik ten Hag.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Kedelig returkamp i Kosova

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Brøndby tæt på ny forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Begejstret for Jacob Neestrup

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Maxsø træner med i Brøndby

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Spændende transfermelding om Maxsø

England – Argentina

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’