Manchester United slår Tottenham i drama

Manchester United var bagud 0-1 ved pausen, men kæmpede sig tilbage og slog Tottenham med 3-1.



Der var både drama og masser af underholdning, da Tottenham søndag tog imod Manchester United i Premier League.

Begge hold kom til mange store målchancer, men United udnyttede dem bedst og endte med en sejr på 3-1 efter at have været bagud ved pausen.

Ole Gunnar Solskjær og co. trak dermed fra i kampen om andenpladsen i den engelske liga. United har nu syv point ned til Leicester på tredjepladsen, der tidligere søndag tabte til West Ham.

Manchester City på førstepladsen er stukket af fra de øvrige tophold og har en føring på 11 point til United.

Tottenham ligger nummer syv med 49 point og er i fare for at blive hægtet af i kampen om billetter til europæisk fodbold i næste sæson.

Der kom for alvor gang i tingene efter lidt over en halv times spil i søndagens storkamp.

Edinson Cavani prikkede bolden i mål, men United-angriberens scoring blev kaldt tilbage. Efter et VAR-tjek bestemte dommeren, at Scott McTominay i opspillet begik frispark ved at ramme Son Heung-min i ansigtet med sin hånd.

Cavanis scoring var da også blevet hjulpet på vej af, at Tottenham-spillerne nærmest var stoppet med at spille, fordi de appellerede for et frispark.

I stedet slog Tottenham lidt efter til i den anden ende. Harry Kane prikkede bolden videre til Lucas Moura i feltet. Brasilianeren sendte den på tværs til Son Heung-min, som sikkert scorede til 1-0.

United svarede igen kort inde i anden halvleg. Cavani modtog en stikning i feltet og var en-mod-en med Hugo Lloris i målet.

Franskmanden parerede Cavanis slatne skud, men bolden røg ud til Fred, der skovlede udligningen i mål.

Det blev startskuddet til en underholdende slutfase med masser af chancer i begge ender.

Skarpest var United dog. Cavani fik endelig lavet et mål, der gjaldt, da han liggende vandret i luften headede et indlæg i kassen med cirka et kvarter tilbage.

Tottenham jagtede udligningen, men løb tør for idéer. I stedet lukkede Mason Greenwood kampen med et mål dybt inde i tillægstiden.

West Ham så ud til at være på vej mod en sikker sejr mod Leicester i søndagens opgør, da London-holdet kom foran 3-0 kort inde i anden halvleg.

Men to reduceringer af Kelechi Iheanacho – hvoraf den sidste kom kort inde i tillægstiden – førte til en spændende afslutning.

Leicester sendte alt frem i de sidste minutter, inklusive Kasper Schmeichel, men West Ham holdt stand og vandt 3-2.

Resultatet efterlader Leicester og West Ham med 56 og 55 point på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen.

I søndagens sene Premier League-kamp vandt Arsenal på udebane 3-0 over bundproppen Sheffield United. Alexandre Lacazette og Gabriel Martinelli leverede målene – førstnævnte med to scoringer.

/ritzau/





Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Klar transfermelding

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Portugal – DR Congo

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Frankrig – Senegal

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Deadline overskredet: FC København melder ud

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø