Der var både drama og masser af underholdning, da Tottenham søndag tog imod Manchester United i Premier League.
Begge hold kom til mange store målchancer, men United udnyttede dem bedst og endte med en sejr på 3-1 efter at have været bagud ved pausen.
Ole Gunnar Solskjær og co. trak dermed fra i kampen om andenpladsen i den engelske liga. United har nu syv point ned til Leicester på tredjepladsen, der tidligere søndag tabte til West Ham.
Manchester City på førstepladsen er stukket af fra de øvrige tophold og har en føring på 11 point til United.
Tottenham ligger nummer syv med 49 point og er i fare for at blive hægtet af i kampen om billetter til europæisk fodbold i næste sæson.
Der kom for alvor gang i tingene efter lidt over en halv times spil i søndagens storkamp.
Edinson Cavani prikkede bolden i mål, men United-angriberens scoring blev kaldt tilbage. Efter et VAR-tjek bestemte dommeren, at Scott McTominay i opspillet begik frispark ved at ramme Son Heung-min i ansigtet med sin hånd.
Cavanis scoring var da også blevet hjulpet på vej af, at Tottenham-spillerne nærmest var stoppet med at spille, fordi de appellerede for et frispark.
I stedet slog Tottenham lidt efter til i den anden ende. Harry Kane prikkede bolden videre til Lucas Moura i feltet. Brasilianeren sendte den på tværs til Son Heung-min, som sikkert scorede til 1-0.
United svarede igen kort inde i anden halvleg. Cavani modtog en stikning i feltet og var en-mod-en med Hugo Lloris i målet.
Franskmanden parerede Cavanis slatne skud, men bolden røg ud til Fred, der skovlede udligningen i mål.
Det blev startskuddet til en underholdende slutfase med masser af chancer i begge ender.
Skarpest var United dog. Cavani fik endelig lavet et mål, der gjaldt, da han liggende vandret i luften headede et indlæg i kassen med cirka et kvarter tilbage.
Tottenham jagtede udligningen, men løb tør for idéer. I stedet lukkede Mason Greenwood kampen med et mål dybt inde i tillægstiden.
West Ham så ud til at være på vej mod en sikker sejr mod Leicester i søndagens opgør, da London-holdet kom foran 3-0 kort inde i anden halvleg.
Men to reduceringer af Kelechi Iheanacho – hvoraf den sidste kom kort inde i tillægstiden – førte til en spændende afslutning.
Leicester sendte alt frem i de sidste minutter, inklusive Kasper Schmeichel, men West Ham holdt stand og vandt 3-2.
Resultatet efterlader Leicester og West Ham med 56 og 55 point på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen.
I søndagens sene Premier League-kamp vandt Arsenal på udebane 3-0 over bundproppen Sheffield United. Alexandre Lacazette og Gabriel Martinelli leverede målene – førstnævnte med to scoringer.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
AGF mangler flere profiler mod OB
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
TIPSBLADETS DOM
