Der var både drama og masser af underholdning, da Tottenham søndag tog imod Manchester United i Premier League.
Begge hold kom til mange store målchancer, men United udnyttede dem bedst og endte med en sejr på 3-1 efter at have været bagud ved pausen.
Ole Gunnar Solskjær og co. trak dermed fra i kampen om andenpladsen i den engelske liga. United har nu syv point ned til Leicester på tredjepladsen, der tidligere søndag tabte til West Ham.
Manchester City på førstepladsen er stukket af fra de øvrige tophold og har en føring på 11 point til United.
Tottenham ligger nummer syv med 49 point og er i fare for at blive hægtet af i kampen om billetter til europæisk fodbold i næste sæson.
Der kom for alvor gang i tingene efter lidt over en halv times spil i søndagens storkamp.
Edinson Cavani prikkede bolden i mål, men United-angriberens scoring blev kaldt tilbage. Efter et VAR-tjek bestemte dommeren, at Scott McTominay i opspillet begik frispark ved at ramme Son Heung-min i ansigtet med sin hånd.
Cavanis scoring var da også blevet hjulpet på vej af, at Tottenham-spillerne nærmest var stoppet med at spille, fordi de appellerede for et frispark.
I stedet slog Tottenham lidt efter til i den anden ende. Harry Kane prikkede bolden videre til Lucas Moura i feltet. Brasilianeren sendte den på tværs til Son Heung-min, som sikkert scorede til 1-0.
United svarede igen kort inde i anden halvleg. Cavani modtog en stikning i feltet og var en-mod-en med Hugo Lloris i målet.
Franskmanden parerede Cavanis slatne skud, men bolden røg ud til Fred, der skovlede udligningen i mål.
Det blev startskuddet til en underholdende slutfase med masser af chancer i begge ender.
Skarpest var United dog. Cavani fik endelig lavet et mål, der gjaldt, da han liggende vandret i luften headede et indlæg i kassen med cirka et kvarter tilbage.
Tottenham jagtede udligningen, men løb tør for idéer. I stedet lukkede Mason Greenwood kampen med et mål dybt inde i tillægstiden.
West Ham så ud til at være på vej mod en sikker sejr mod Leicester i søndagens opgør, da London-holdet kom foran 3-0 kort inde i anden halvleg.
Men to reduceringer af Kelechi Iheanacho – hvoraf den sidste kom kort inde i tillægstiden – førte til en spændende afslutning.
Leicester sendte alt frem i de sidste minutter, inklusive Kasper Schmeichel, men West Ham holdt stand og vandt 3-2.
Resultatet efterlader Leicester og West Ham med 56 og 55 point på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen.
I søndagens sene Premier League-kamp vandt Arsenal på udebane 3-0 over bundproppen Sheffield United. Alexandre Lacazette og Gabriel Martinelli leverede målene – førstnævnte med to scoringer.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
DAGENS SPILFORSLAG
Marokkansk bastion i Boston
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
NYHEDER
