Manchester United slår Tottenham i drama

Manchester United var bagud 0-1 ved pausen, men kæmpede sig tilbage og slog Tottenham med 3-1.



Der var både drama og masser af underholdning, da Tottenham søndag tog imod Manchester United i Premier League.

Begge hold kom til mange store målchancer, men United udnyttede dem bedst og endte med en sejr på 3-1 efter at have været bagud ved pausen.

Ole Gunnar Solskjær og co. trak dermed fra i kampen om andenpladsen i den engelske liga. United har nu syv point ned til Leicester på tredjepladsen, der tidligere søndag tabte til West Ham.

Manchester City på førstepladsen er stukket af fra de øvrige tophold og har en føring på 11 point til United.

Tottenham ligger nummer syv med 49 point og er i fare for at blive hægtet af i kampen om billetter til europæisk fodbold i næste sæson.

Der kom for alvor gang i tingene efter lidt over en halv times spil i søndagens storkamp.

Edinson Cavani prikkede bolden i mål, men United-angriberens scoring blev kaldt tilbage. Efter et VAR-tjek bestemte dommeren, at Scott McTominay i opspillet begik frispark ved at ramme Son Heung-min i ansigtet med sin hånd.

Cavanis scoring var da også blevet hjulpet på vej af, at Tottenham-spillerne nærmest var stoppet med at spille, fordi de appellerede for et frispark.

I stedet slog Tottenham lidt efter til i den anden ende. Harry Kane prikkede bolden videre til Lucas Moura i feltet. Brasilianeren sendte den på tværs til Son Heung-min, som sikkert scorede til 1-0.

United svarede igen kort inde i anden halvleg. Cavani modtog en stikning i feltet og var en-mod-en med Hugo Lloris i målet.

Franskmanden parerede Cavanis slatne skud, men bolden røg ud til Fred, der skovlede udligningen i mål.

Det blev startskuddet til en underholdende slutfase med masser af chancer i begge ender.

Skarpest var United dog. Cavani fik endelig lavet et mål, der gjaldt, da han liggende vandret i luften headede et indlæg i kassen med cirka et kvarter tilbage.

Tottenham jagtede udligningen, men løb tør for idéer. I stedet lukkede Mason Greenwood kampen med et mål dybt inde i tillægstiden.

West Ham så ud til at være på vej mod en sikker sejr mod Leicester i søndagens opgør, da London-holdet kom foran 3-0 kort inde i anden halvleg.

Men to reduceringer af Kelechi Iheanacho – hvoraf den sidste kom kort inde i tillægstiden – førte til en spændende afslutning.

Leicester sendte alt frem i de sidste minutter, inklusive Kasper Schmeichel, men West Ham holdt stand og vandt 3-2.

Resultatet efterlader Leicester og West Ham med 56 og 55 point på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen.

I søndagens sene Premier League-kamp vandt Arsenal på udebane 3-0 over bundproppen Sheffield United. Alexandre Lacazette og Gabriel Martinelli leverede målene – førstnævnte med to scoringer.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Silkeborg IF – FC København

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans