Manchester United slår Tottenham i drama

Manchester United var bagud 0-1 ved pausen, men kæmpede sig tilbage og slog Tottenham med 3-1.



Der var både drama og masser af underholdning, da Tottenham søndag tog imod Manchester United i Premier League.

Begge hold kom til mange store målchancer, men United udnyttede dem bedst og endte med en sejr på 3-1 efter at have været bagud ved pausen.

Ole Gunnar Solskjær og co. trak dermed fra i kampen om andenpladsen i den engelske liga. United har nu syv point ned til Leicester på tredjepladsen, der tidligere søndag tabte til West Ham.

Manchester City på førstepladsen er stukket af fra de øvrige tophold og har en føring på 11 point til United.

Tottenham ligger nummer syv med 49 point og er i fare for at blive hægtet af i kampen om billetter til europæisk fodbold i næste sæson.

Der kom for alvor gang i tingene efter lidt over en halv times spil i søndagens storkamp.

Edinson Cavani prikkede bolden i mål, men United-angriberens scoring blev kaldt tilbage. Efter et VAR-tjek bestemte dommeren, at Scott McTominay i opspillet begik frispark ved at ramme Son Heung-min i ansigtet med sin hånd.

Cavanis scoring var da også blevet hjulpet på vej af, at Tottenham-spillerne nærmest var stoppet med at spille, fordi de appellerede for et frispark.

I stedet slog Tottenham lidt efter til i den anden ende. Harry Kane prikkede bolden videre til Lucas Moura i feltet. Brasilianeren sendte den på tværs til Son Heung-min, som sikkert scorede til 1-0.

United svarede igen kort inde i anden halvleg. Cavani modtog en stikning i feltet og var en-mod-en med Hugo Lloris i målet.

Franskmanden parerede Cavanis slatne skud, men bolden røg ud til Fred, der skovlede udligningen i mål.

Det blev startskuddet til en underholdende slutfase med masser af chancer i begge ender.

Skarpest var United dog. Cavani fik endelig lavet et mål, der gjaldt, da han liggende vandret i luften headede et indlæg i kassen med cirka et kvarter tilbage.

Tottenham jagtede udligningen, men løb tør for idéer. I stedet lukkede Mason Greenwood kampen med et mål dybt inde i tillægstiden.

West Ham så ud til at være på vej mod en sikker sejr mod Leicester i søndagens opgør, da London-holdet kom foran 3-0 kort inde i anden halvleg.

Men to reduceringer af Kelechi Iheanacho – hvoraf den sidste kom kort inde i tillægstiden – førte til en spændende afslutning.

Leicester sendte alt frem i de sidste minutter, inklusive Kasper Schmeichel, men West Ham holdt stand og vandt 3-2.

Resultatet efterlader Leicester og West Ham med 56 og 55 point på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen.

I søndagens sene Premier League-kamp vandt Arsenal på udebane 3-0 over bundproppen Sheffield United. Alexandre Lacazette og Gabriel Martinelli leverede målene – førstnævnte med to scoringer.

/ritzau/





– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

To danskere færdige i norsk klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Brøndby takker nej til to spillere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Dansker trukket ind i skandalesag

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

– Han er fuldstændig vanvittig

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

‘Han skal ingen steder’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

I chok over Nicolai Poulsen

FC Barcelona går på rov i danskerklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Aldrig nogensinde FCK

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”