Video: Vildt Pogba-langskud sender United tilbage på førstepladsen

Fulham kom foran 1-0, men Paul Pogba sikrede sejren for Manchester United, der overtager førstepladsen.



Manchester United fortsætter sin stærke form i toppen af Premier League. Onsdag aften blev det til sejr på 2-1 i udekampen mod bundholdet Fulham, der gav fuld spilletid til anfører Joachim Andersen.

Dermed ligger Manchester United igen nummer et, efter at duksepladsen det seneste døgn har været udlånt til først Leicester og siden Manchester City.

United var bagud 0-1, men kom godt tilbage. Og manager Ole Gunnar Solskjær kan glæde sig over, at Paul Pogba igen blev matchvinder.

Den franske stjerne, der har haft det svært i klubben, var senest afgørende for otte dage siden.

United-spillerne blev taget på sengen og kom bagud allerede i det femte minut.

Andre-Frank Zambo Anguissa sendte en bold i dybden, og mens United-forsvaret forventede en offsidekendelse, strøg Ademola Lookman afsted og udplacerede David De Gea.

Det skulle favoritten lige sunde sig over, og et kvarter senere var udeholdet klar til at svare tilbage.

Først skød Bruno Fernandes på stolpen fra distancen, og bare ti sekunder senere lagde portugiseren en bold ind foran mål, og ved lidt af et drop skubbede keeper Alphonse Aréola bolden ud til Edinson Cavani, der udlignede.

Dermed understregede Cavani, at han er en vigtig mand på udebane. Han har nu scoret fem mål og lavet to assister i United-trøjen, og alle gange har hans involvering i mål været på fremmed græs.

Nu sad United på kampen, og bare to minutter senere havde Bruno Fernandes et nyt godt skud, som Alphonse Aréola parerede.

Fulham fik dog fightet 1-1 hjem til pausen.

United var stadig bedst i anden halvleg, og efter 20 minutter kom føringsmålet.

Med et følt langskud scorede Paul Pogba til 2-1 og blev dermed matchvinder for anden udekamp i træk. For otte dage siden scorede han det enlige mål mod Burnley.

United fører Premier League med 40 point for 19 kampe foran Manchester City, der har 38 point for 18 opgør.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel