Så er det slut: United stopper Citys lange stime

Efter 21 sejre i træk måtte Manchester City gå fra banen med et nederlag, da Manchester United var på besøg.



Manchester Citys imponerende sejrsstime fik sin ende søndag.

Som om det ikke var ærgerligt nok i sig selv for Pep Guardiolas mandskab, så var det lokalrivalerne fra Manchester United, der agerede stopklods.

Efter 21 sejre i træk på tværs af alle turneringer tabte City således Manchester-derbyet på eget græs med 0-2 efter en effektiv indsats af United.

Men mens Ole Gunnar Solskjær og co. altså nu har håneretten i Manchester, så må de rødblusede stadig kigge misundeligt op på byens andet hold, når det gælder Premier League-tabellen.

Den topper City nemlig fortsat med et særdeles komfortabelt forspring på 11 point til netop United.

Manchester United fik en drømmestart på derbyet. Kun et halvt minut var gået, da Anthony Martial blev nedlagt i Citys felt, og dommeren dømte straffespark.

Det tog Bruno Fernandes sig af, og portugiseren scorede, selv om Ederson i målet fik fingerspidserne på.

Efter den chokstart tog hjemmeholdet teten med vanlig høj boldbesiddelse. Det var United dog forberedt på, og gæsternes forsvar var godt organiseret, så City havde svært ved at komme til store muligheder.

Lige efter pausen sendte City et advarselsskud afsted, da et forsøg fra Rodrigo prellede af på overliggeren.

Men det skræmte ikke United, for cirka halvandet minut efter stod kampen 2-0.

Luke Shaw fik bolden i feltet og sendte den med en flad afslutning forbi en måbende Ederson, som virkede til at tro – eller håbe – bolden ville ryge forbi mål.

Målet fik United til at trække sig tilbage og overlade initiativet til City. Hjemmeholdet jagtede og jagtede, men blev stadigt mere frustreret og rådvildt, som slutfløjtet nærmede sig.

Ikke engang en reducering blev det altså til, og så prøvede Manchester City noget nyt i 2021; at gå fra banen uden at vinde.

I søndagens sene Premier League-kamp brillerede Harry Kane, da Tottenham slog Crystal Palace med 4-1. Kane lavede først to assister, inden han lukkede kampen med to scoringer, heriblandt en perle af et mål til 3-1.

/ritzau/







Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

LIVE: Han kunne have ændret Man Utds plan

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’