Så er det slut: United stopper Citys lange stime

Efter 21 sejre i træk måtte Manchester City gå fra banen med et nederlag, da Manchester United var på besøg.



Manchester Citys imponerende sejrsstime fik sin ende søndag.

Som om det ikke var ærgerligt nok i sig selv for Pep Guardiolas mandskab, så var det lokalrivalerne fra Manchester United, der agerede stopklods.

Efter 21 sejre i træk på tværs af alle turneringer tabte City således Manchester-derbyet på eget græs med 0-2 efter en effektiv indsats af United.

Men mens Ole Gunnar Solskjær og co. altså nu har håneretten i Manchester, så må de rødblusede stadig kigge misundeligt op på byens andet hold, når det gælder Premier League-tabellen.

Den topper City nemlig fortsat med et særdeles komfortabelt forspring på 11 point til netop United.

Manchester United fik en drømmestart på derbyet. Kun et halvt minut var gået, da Anthony Martial blev nedlagt i Citys felt, og dommeren dømte straffespark.

Det tog Bruno Fernandes sig af, og portugiseren scorede, selv om Ederson i målet fik fingerspidserne på.

Efter den chokstart tog hjemmeholdet teten med vanlig høj boldbesiddelse. Det var United dog forberedt på, og gæsternes forsvar var godt organiseret, så City havde svært ved at komme til store muligheder.

Lige efter pausen sendte City et advarselsskud afsted, da et forsøg fra Rodrigo prellede af på overliggeren.

Men det skræmte ikke United, for cirka halvandet minut efter stod kampen 2-0.

Luke Shaw fik bolden i feltet og sendte den med en flad afslutning forbi en måbende Ederson, som virkede til at tro – eller håbe – bolden ville ryge forbi mål.

Målet fik United til at trække sig tilbage og overlade initiativet til City. Hjemmeholdet jagtede og jagtede, men blev stadigt mere frustreret og rådvildt, som slutfløjtet nærmede sig.

Ikke engang en reducering blev det altså til, og så prøvede Manchester City noget nyt i 2021; at gå fra banen uden at vinde.

I søndagens sene Premier League-kamp brillerede Harry Kane, da Tottenham slog Crystal Palace med 4-1. Kane lavede først to assister, inden han lukkede kampen med to scoringer, heriblandt en perle af et mål til 3-1.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Så du det? Wass i helt vild aktion

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bayern München er i pokalfinalen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’