Ruben Amorim ville gerne have ventet

Ruben Amorim fik at vide, at det var nu eller aldrig, hvis han ville være cheftræner for Manchester United.



Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, ville egentlig gerne have ventet et halvt års tid med at overtage roret i den engelske storklub.

Det siger han fredag efter en 5-1-sejr med Sporting i den portugisiske liga.

– Jeg havde kun ét ønske, og det var, at det først skulle være efter slutningen af sæsonen. De sagde, at det ikke var muligt. Det var nu eller aldrig, lyder det fra 39-årige Amorim ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Mens Amorim gerne selv ville vente et halvt års tid, så var United-toppen tilsyneladende fast besluttet på at finde en hurtig løsning.

– Jeg havde tre dage til at beslutte mig for noget, der fuldstændig forandrer mit liv, siger Ruben Amorim fredag aften.

Han har stadig to kampe tilbage som træner for Sporting, inden turen går til Manchester og Premier League. Den ene af de tilbageværende kampe er et Champions League-opgør mod Uniteds lokalrivaler Manchester City.

Amorim siger, at han allerede ved sæsonens indledning havde fortalt Sporting, at det ville blive hans sidste sæson i klubben.

Det var også med til at afgøre valget, siger han:

– Jeg vidste, at jeg om seks måneder uanset hvad ikke ville være i Sporting.

I Manchester venter der Ruben Amorim en stor opgave med at løfte den traditionsrige klub til tidligere tiders højder.

Det er en opgave, som ingen United-træner har løst, siden den yderst succesrige manager Alex Ferguson forlod klubben i 2013.

Hos Manchester United skal Ruben Amorim stå i spidsen for blandt andre de danske landsholdsspillere Christian Eriksen og Rasmus Højlund.

I Sporting har han haft fornøjelsen af danskerne Morten Hjulmand og Conrad Harder. Han har også trænet den storspillende svenske angriber Viktor Gyökeres, som har scoret 16 mål i sæsonens første ti kampe.

Intet tyder dog på, at Gyökeres – eller andre Sporting-spillere for den sags skyld – skifter til Manchester i transfervinduet i januar.

– Gyökeres koster 100 millioner euro, så det ser meget svært ud. Jeg kommer ikke til at købe nogen Sporting-spillere til januar, siger Amorim.

I United erstatter Amorim hollandske Erik ten Hag, der blev fyret mandag.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Martin Jørgensen lander nyt job

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney afslører dialog

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stor Yussuf Poulsen-hyldest