Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, ville egentlig gerne have ventet et halvt års tid med at overtage roret i den engelske storklub.
Det siger han fredag efter en 5-1-sejr med Sporting i den portugisiske liga.
– Jeg havde kun ét ønske, og det var, at det først skulle være efter slutningen af sæsonen. De sagde, at det ikke var muligt. Det var nu eller aldrig, lyder det fra 39-årige Amorim ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Mens Amorim gerne selv ville vente et halvt års tid, så var United-toppen tilsyneladende fast besluttet på at finde en hurtig løsning.
– Jeg havde tre dage til at beslutte mig for noget, der fuldstændig forandrer mit liv, siger Ruben Amorim fredag aften.
Han har stadig to kampe tilbage som træner for Sporting, inden turen går til Manchester og Premier League. Den ene af de tilbageværende kampe er et Champions League-opgør mod Uniteds lokalrivaler Manchester City.
Amorim siger, at han allerede ved sæsonens indledning havde fortalt Sporting, at det ville blive hans sidste sæson i klubben.
Det var også med til at afgøre valget, siger han:
– Jeg vidste, at jeg om seks måneder uanset hvad ikke ville være i Sporting.
I Manchester venter der Ruben Amorim en stor opgave med at løfte den traditionsrige klub til tidligere tiders højder.
Det er en opgave, som ingen United-træner har løst, siden den yderst succesrige manager Alex Ferguson forlod klubben i 2013.
Hos Manchester United skal Ruben Amorim stå i spidsen for blandt andre de danske landsholdsspillere Christian Eriksen og Rasmus Højlund.
I Sporting har han haft fornøjelsen af danskerne Morten Hjulmand og Conrad Harder. Han har også trænet den storspillende svenske angriber Viktor Gyökeres, som har scoret 16 mål i sæsonens første ti kampe.
Intet tyder dog på, at Gyökeres – eller andre Sporting-spillere for den sags skyld – skifter til Manchester i transfervinduet i januar.
– Gyökeres koster 100 millioner euro, så det ser meget svært ud. Jeg kommer ikke til at købe nogen Sporting-spillere til januar, siger Amorim.
I United erstatter Amorim hollandske Erik ten Hag, der blev fyret mandag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job