De fire uruguayanske fodboldspillere Edinson Cavani, Jose Maria Jimenez, Fernando Muslera og Diego Godin risikerer en omfattende straf for deres opførsel i forbindelse med gruppekampen mod Ghana under VM i Qatar.
Ifølge det spanske medie AS risikerer de at blive udelukket fra deres klubber og fra landsholdet i 10-15 kampe.
Cavani spiller for spanske Valencia, Gimenez for spanske Atlético Madrid, Muslera for tyrkiske Galatasaray og Godin for argentinske Velez Sarsfield.
I begyndelsen af december åbnede Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) sager mod Uruguays fodboldforbund samt de fire spillere, som opførte sig tvivlsomt efter kampen.
Spillerne efterforskes ifølge AS for brud på artikel 11 og 12 i Fifas disciplinære kodeks om krænkende adfærd og brud på fair play.
Straffen for dette kan i værste fald være “et forbud mod at udføre aktiviteter relateret til fodbold i mindst seks måneder”.
Uruguays spillere var alt andet end tilfredse, da de røg ud af VM i begyndelsen af december.
Det fik særligt dommer Daniel Siebert og en VAR-skærm at mærke efter den sidste gruppekamp mod Ghana. Kampen endte 2-0 til Uruguay, men det var ikke nok til at gå videre.
Dommer Daniel Siebert blev efter kampen omringet og fik en verbal overhaling af en hel bunke spillere, som var utilfredse med hans indsats i kampen.
Edinson Cavani væltede en VAR-skærm på vej ud i omklædningsrummet, og videooptagelser har vist, at Jose Maria Jimenez stak en albue i nakken på en Fifa-delegeret.
Uruguay røg ud på grund af en dårligere målscore end Sydkorea, der i den sidste grupperunde slog Portugal med 2-1.
Ét mål mere mod Ghana havde sendt Uruguay videre.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE