Efter VM-ballade: Kan ende med vild karantæne

Fire uruguayanske fodboldspillere risikerer udelukkelse i 15 kampe for uacceptabel opførsel under VM.



De fire uruguayanske fodboldspillere Edinson Cavani, Jose Maria Jimenez, Fernando Muslera og Diego Godin risikerer en omfattende straf for deres opførsel i forbindelse med gruppekampen mod Ghana under VM i Qatar.

Ifølge det spanske medie AS risikerer de at blive udelukket fra deres klubber og fra landsholdet i 10-15 kampe.

Cavani spiller for spanske Valencia, Gimenez for spanske Atlético Madrid, Muslera for tyrkiske Galatasaray og Godin for argentinske Velez Sarsfield.

I begyndelsen af december åbnede Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) sager mod Uruguays fodboldforbund samt de fire spillere, som opførte sig tvivlsomt efter kampen.

Spillerne efterforskes ifølge AS for brud på artikel 11 og 12 i Fifas disciplinære kodeks om krænkende adfærd og brud på fair play.

Straffen for dette kan i værste fald være “et forbud mod at udføre aktiviteter relateret til fodbold i mindst seks måneder”.

Uruguays spillere var alt andet end tilfredse, da de røg ud af VM i begyndelsen af december.

Det fik særligt dommer Daniel Siebert og en VAR-skærm at mærke efter den sidste gruppekamp mod Ghana. Kampen endte 2-0 til Uruguay, men det var ikke nok til at gå videre.

Dommer Daniel Siebert blev efter kampen omringet og fik en verbal overhaling af en hel bunke spillere, som var utilfredse med hans indsats i kampen.

Edinson Cavani væltede en VAR-skærm på vej ud i omklædningsrummet, og videooptagelser har vist, at Jose Maria Jimenez stak en albue i nakken på en Fifa-delegeret.

Uruguay røg ud på grund af en dårligere målscore end Sydkorea, der i den sidste grupperunde slog Portugal med 2-1.

Ét mål mere mod Ghana havde sendt Uruguay videre.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Åbner op for sommertransfer

FC Barcelona køber VM-angriber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tjekkiet – Mexico

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Sydafrika – Sydkorea

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Storklubber kæmper om danskers underskrift