Efter VM-ballade: Kan ende med vild karantæne

Fire uruguayanske fodboldspillere risikerer udelukkelse i 15 kampe for uacceptabel opførsel under VM.



De fire uruguayanske fodboldspillere Edinson Cavani, Jose Maria Jimenez, Fernando Muslera og Diego Godin risikerer en omfattende straf for deres opførsel i forbindelse med gruppekampen mod Ghana under VM i Qatar.

Ifølge det spanske medie AS risikerer de at blive udelukket fra deres klubber og fra landsholdet i 10-15 kampe.

Cavani spiller for spanske Valencia, Gimenez for spanske Atlético Madrid, Muslera for tyrkiske Galatasaray og Godin for argentinske Velez Sarsfield.

I begyndelsen af december åbnede Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) sager mod Uruguays fodboldforbund samt de fire spillere, som opførte sig tvivlsomt efter kampen.

Spillerne efterforskes ifølge AS for brud på artikel 11 og 12 i Fifas disciplinære kodeks om krænkende adfærd og brud på fair play.

Straffen for dette kan i værste fald være “et forbud mod at udføre aktiviteter relateret til fodbold i mindst seks måneder”.

Uruguays spillere var alt andet end tilfredse, da de røg ud af VM i begyndelsen af december.

Det fik særligt dommer Daniel Siebert og en VAR-skærm at mærke efter den sidste gruppekamp mod Ghana. Kampen endte 2-0 til Uruguay, men det var ikke nok til at gå videre.

Dommer Daniel Siebert blev efter kampen omringet og fik en verbal overhaling af en hel bunke spillere, som var utilfredse med hans indsats i kampen.

Edinson Cavani væltede en VAR-skærm på vej ud i omklædningsrummet, og videooptagelser har vist, at Jose Maria Jimenez stak en albue i nakken på en Fifa-delegeret.

Uruguay røg ud på grund af en dårligere målscore end Sydkorea, der i den sidste grupperunde slog Portugal med 2-1.

Ét mål mere mod Ghana havde sendt Uruguay videre.

/ritzau/





En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han bliver cheftræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det er slut’

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Bud på 1,12 milliard afvist

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?