Kritisk budskab: De gør hvad Danmark ikke formår

Normalt er striberne på den amerikanske trøje røde, men under VM bliver træningstrøjen med regnbuelogo.



USA’s fodboldhold ændrer logoet på brystet på deres træningstrøjer under VM i Qatar, så det forestiller en regnbue.

Det skriver nyhedsbureauet AP.

Normalt er striberne i logoet på den amerikanske trøje røde. Under VM bliver logoet på træningstrøjen i stedet syv forskellige farver.

Ifølge AP oplyser det amerikanske fodboldforbund, at holdet ikke vil bære trøjerne på banen under kampe. Holdet kommer til at have dem på i områder, som Qatar kontrollerer. Det gælder for eksempel fanfester.

Qatar er forud for VM blevet stærkt kritiseret for deres manglende LGBT+-rettigheder samt for landets behandling af migrantarbejdere.

Tidligere på måneden sendte Fifas præsident, Gianni Infantino, et brev til de 32 nationer, der deltager ved VM.

Her lød en opfordring til at “lade fodbold være i centrum” og “undlade at fodbold bliver trukket ind i enhver ideologisk eller politisk kamp, der findes”, skriver AP.

Ifølge det engelske medie The Guardian er flere tusinde migrantarbejdere døde under arbejdet med at gøre Qatar klar til VM. Derudover er det ulovligt at være homoseksuel i Qatar.

Egentlig skulle de danske landsholdsspillere også have løbet rundt med et Qatar-kritisk budskab om menneskerettigheder på deres træningstrøjer under VM i Qatar, men det kommer ikke til at ske.

Ordlyden på trøjerne skulle være “Human Rights for All”. Men det Internationale Fodboldforbund (Fifa) afviste i sidste uge danskernes ønske om at træne med de pågældende trøjer.

VM i Qatar starter søndag og varer frem til 18. december.

Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’