San Diego i 2025? Det lyder ikke helt dumt

FC Nordsjælland får om to år en søsterklub, der spiller i MLS - bliver det en kommende arbejdsgiver for Jeppe Tverskov?



I 2025 får FC Nordsjælland en søsterklub, som spiller i den bedste amerikanske fodboldrække Major League Soccer.

Klubben får base i San Diego i det sydlige Californien, og det er selvsagt ikke det værste sted at befinde sig, hvis man godt kan lide solskin – og fra 2025 altså heller ikke, hvis man kan lide fodbold fra øverste hylde.

I den forbindelse er det svært ikke at skænke FC Nordsjællands nyerhvervelse Jeppe Tverskov en tanke. 

Mange troede, at den tidligere OB-anfører ville skifte til en klub i udlandet denne sommer, men i stedet tager han altså en tørn mere i Danmark, hvor han har tilbragt hele sin karriere. Tverskov har underskrevet en to-årig aftale med FC Nordsjælland, og dermed udløber kontrakten i 2025 – altså præcis samme år, som FC Nordsjælland får en søsterklub i MLS.

Tilfældigt?

– Det er ikke sådan, at jeg gerne vil til udlandet for enhver pris. Min familie og jeg ville ikke trives, hvis jeg spillede for en lille klub i den næstbedste række i et eller andet tilfældigt land. Så ville det være at tage til udlandet bare for at gøre det, og sådan skal det ikke være, siger Jeppe Tverskov til Tipsbladet og tilføjer:

– I den her organisation er der nogle perspektiver, hvis man er dygtig nok, og det kunne måske godt give mening, men som sagt er det aldrig noget, jeg vil opsøge for enhver pris.

Men San Diego lyder da meget godt, ikke?

– Det lyder ikke helt dumt, fastslår FC Nordsjællands nummer 6 med et smil. 

30-årige Jeppe Tverskov debuterede i Superligaen i 2014 for Randers FC, og han er her knap 10 år senere noteret for 247 optrædener i Danmarks bedste fodboldrække. 





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Michael Carrick bliver i Manchester United

Manchester City bekræfter

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting