USA slår Iran og går videre sammen med England

En scoring fra Christian Pulisic blev afgørende for USA, som nu skal møde Holland i ottendedelsfinalen.



Efter en på mange måder intens og spændingsfyldt kamp mod Iran er USA klar til ottendedelsfinalerne ved VM i Qatar.

Amerikanerne snuppede tirsdag aften en smal 1-0-sejr, og det betyder, at USA og Iran bytter plads i gruppe B.

USA rykker op som nummer to og skal nu møde Holland i ottendedelsfinalen, mens Iran må tage til takke med en tredjeplads og en flybillet hjem.

De to halvlege var vidt forskellige. USA var et par niveauer bedre end Iran i første halvleg, mens Iran var bedst i anden halvleg, som var præget af utrolig mange frispark og spilstop samt et par gode chancer til iranerne.

Kampens optakt var præget af de to landes politisk anstrengte forhold.

På pressemødet mandag gik iranske journalister blandt andet hårdt til den amerikanske landstræner, Gregg Berhalter, og anfører Tyler Adams.

Det gjorde de, fordi USA’s fodboldforbund på sine sociale mediekanaler har afbilledet Irans flag uden nationalvåbnet i midten.

Det blev tolket som en fornærmelse af de pågældende journalister og hjemme i Iran, hvor statsmediet Tasnim har krævet USA smidt ud af VM.

Desuden blev Tyler Adams kritiseret for at udtale Iran – altså landets navn – forkert. Det tog han trods sine blot 23 år med ophøjet ro.

Ro er han også kendt for at udvise på banen, hvor han er med til at udgøre balancen på den amerikanske midtbane. Det job udførte han til fulde fra kampens start.

I hvert fald var den amerikanske organisation så godt sat op, at de offensive esser fik mulighed for at folde sig ud. Iran stillede sig langt tilbage og overlod initiativet til USA.

Timothy Weah fik den første chance for USA efter 28 minutter, da han kom frem til en løs bold i feltet. Men hans hovedstød manglede fart.

Ti minutter senere var der bingo. Sergiño Dest fik en høj bold i højresiden af feltet og headede den ind foran mål. Der kom Christian Pulisic stormende og skubbede bolden over stregen.

I samme moment som han blev amerikansk helt, stødte han sammen med Irans keeper og fik et hårdt slag til de ædlere dele. Han lignede ikke en mand, der kunne fortsætte. Men han klarede første halvleg og gik så ud.

Timothy Weah var igen på spil dybt inde i første halvlegs overtid. Angriberen løb dybt og scorede, men målet blev annulleret for offside.

I anden halvleg vågnede Iran op og skubbede holdet frem på banen. Saman Ghoddos kom frem til en god chance, da han smed sig frem til et indlæg og headede bolden forbi mål.

USA faldt helt tydeligt et par niveauer i forhold til første halvleg, og igen efter 65 minutter var det ved at gå galt. Saman Ghoddos fik igen en kæmpechance, men denne gang hamrede han bolden forbi mål.

Dybt inde i overtiden fløj hele den iranske bænk ud til sidelinjen. Mehdi Taremi gik i græsset, og så blev der appelleret heftigt for straffespark. Men det var der ikke.

Iran manglede den sidste snert i offensiven, og udligningen kom aldrig.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I chok over Tottenham

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Brøndby-profil skadet

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Arbejder på angriber-exit

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Den værste i 18 år – de overvejer det

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Legender med dyster melding

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub lurer på Jonas Wind

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Dansk landsholdsspiller imponerer

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Michael Carrick storhylder

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Danskerklub meldes interesseret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Afgørende dage’