Efter en på mange måder intens og spændingsfyldt kamp mod Iran er USA klar til ottendedelsfinalerne ved VM i Qatar.
Amerikanerne snuppede tirsdag aften en smal 1-0-sejr, og det betyder, at USA og Iran bytter plads i gruppe B.
USA rykker op som nummer to og skal nu møde Holland i ottendedelsfinalen, mens Iran må tage til takke med en tredjeplads og en flybillet hjem.
De to halvlege var vidt forskellige. USA var et par niveauer bedre end Iran i første halvleg, mens Iran var bedst i anden halvleg, som var præget af utrolig mange frispark og spilstop samt et par gode chancer til iranerne.
Kampens optakt var præget af de to landes politisk anstrengte forhold.
På pressemødet mandag gik iranske journalister blandt andet hårdt til den amerikanske landstræner, Gregg Berhalter, og anfører Tyler Adams.
Det gjorde de, fordi USA’s fodboldforbund på sine sociale mediekanaler har afbilledet Irans flag uden nationalvåbnet i midten.
Det blev tolket som en fornærmelse af de pågældende journalister og hjemme i Iran, hvor statsmediet Tasnim har krævet USA smidt ud af VM.
Desuden blev Tyler Adams kritiseret for at udtale Iran – altså landets navn – forkert. Det tog han trods sine blot 23 år med ophøjet ro.
Ro er han også kendt for at udvise på banen, hvor han er med til at udgøre balancen på den amerikanske midtbane. Det job udførte han til fulde fra kampens start.
I hvert fald var den amerikanske organisation så godt sat op, at de offensive esser fik mulighed for at folde sig ud. Iran stillede sig langt tilbage og overlod initiativet til USA.
Timothy Weah fik den første chance for USA efter 28 minutter, da han kom frem til en løs bold i feltet. Men hans hovedstød manglede fart.
Ti minutter senere var der bingo. Sergiño Dest fik en høj bold i højresiden af feltet og headede den ind foran mål. Der kom Christian Pulisic stormende og skubbede bolden over stregen.
I samme moment som han blev amerikansk helt, stødte han sammen med Irans keeper og fik et hårdt slag til de ædlere dele. Han lignede ikke en mand, der kunne fortsætte. Men han klarede første halvleg og gik så ud.
Timothy Weah var igen på spil dybt inde i første halvlegs overtid. Angriberen løb dybt og scorede, men målet blev annulleret for offside.
I anden halvleg vågnede Iran op og skubbede holdet frem på banen. Saman Ghoddos kom frem til en god chance, da han smed sig frem til et indlæg og headede bolden forbi mål.
USA faldt helt tydeligt et par niveauer i forhold til første halvleg, og igen efter 65 minutter var det ved at gå galt. Saman Ghoddos fik igen en kæmpechance, men denne gang hamrede han bolden forbi mål.
Dybt inde i overtiden fløj hele den iranske bænk ud til sidelinjen. Mehdi Taremi gik i græsset, og så blev der appelleret heftigt for straffespark. Men det var der ikke.
Iran manglede den sidste snert i offensiven, og udligningen kom aldrig.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Solbakken overrasker
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
