USA slår Iran og går videre sammen med England

En scoring fra Christian Pulisic blev afgørende for USA, som nu skal møde Holland i ottendedelsfinalen.



Efter en på mange måder intens og spændingsfyldt kamp mod Iran er USA klar til ottendedelsfinalerne ved VM i Qatar.

Amerikanerne snuppede tirsdag aften en smal 1-0-sejr, og det betyder, at USA og Iran bytter plads i gruppe B.

USA rykker op som nummer to og skal nu møde Holland i ottendedelsfinalen, mens Iran må tage til takke med en tredjeplads og en flybillet hjem.

De to halvlege var vidt forskellige. USA var et par niveauer bedre end Iran i første halvleg, mens Iran var bedst i anden halvleg, som var præget af utrolig mange frispark og spilstop samt et par gode chancer til iranerne.

Kampens optakt var præget af de to landes politisk anstrengte forhold.

På pressemødet mandag gik iranske journalister blandt andet hårdt til den amerikanske landstræner, Gregg Berhalter, og anfører Tyler Adams.

Det gjorde de, fordi USA’s fodboldforbund på sine sociale mediekanaler har afbilledet Irans flag uden nationalvåbnet i midten.

Det blev tolket som en fornærmelse af de pågældende journalister og hjemme i Iran, hvor statsmediet Tasnim har krævet USA smidt ud af VM.

Desuden blev Tyler Adams kritiseret for at udtale Iran – altså landets navn – forkert. Det tog han trods sine blot 23 år med ophøjet ro.

Ro er han også kendt for at udvise på banen, hvor han er med til at udgøre balancen på den amerikanske midtbane. Det job udførte han til fulde fra kampens start.

I hvert fald var den amerikanske organisation så godt sat op, at de offensive esser fik mulighed for at folde sig ud. Iran stillede sig langt tilbage og overlod initiativet til USA.

Timothy Weah fik den første chance for USA efter 28 minutter, da han kom frem til en løs bold i feltet. Men hans hovedstød manglede fart.

Ti minutter senere var der bingo. Sergiño Dest fik en høj bold i højresiden af feltet og headede den ind foran mål. Der kom Christian Pulisic stormende og skubbede bolden over stregen.

I samme moment som han blev amerikansk helt, stødte han sammen med Irans keeper og fik et hårdt slag til de ædlere dele. Han lignede ikke en mand, der kunne fortsætte. Men han klarede første halvleg og gik så ud.

Timothy Weah var igen på spil dybt inde i første halvlegs overtid. Angriberen løb dybt og scorede, men målet blev annulleret for offside.

I anden halvleg vågnede Iran op og skubbede holdet frem på banen. Saman Ghoddos kom frem til en god chance, da han smed sig frem til et indlæg og headede bolden forbi mål.

USA faldt helt tydeligt et par niveauer i forhold til første halvleg, og igen efter 65 minutter var det ved at gå galt. Saman Ghoddos fik igen en kæmpechance, men denne gang hamrede han bolden forbi mål.

Dybt inde i overtiden fløj hele den iranske bænk ud til sidelinjen. Mehdi Taremi gik i græsset, og så blev der appelleret heftigt for straffespark. Men det var der ikke.

Iran manglede den sidste snert i offensiven, og udligningen kom aldrig.

/ritzau/







TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Forventer kæmpe jobtilbud



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Ronaldo vinder kampen’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

– Alt for meget kaos i Horsens

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Ser I med, AGF? Drømmedebut!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Viaplay hæver priserne

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Katastrofe for Jack Grealish

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’