USA var ude efter Grønkjær

Den tidligere FCK-kant fik pludselig udlængsel kort før sit karrierestop, men endte med at sige nej.



Tilbage i foråret 2010 blev Jesper Grønkjær pludselig nævnt på en liste over potentielle kandidater til den amerikanske MLS-turnering ovenpå nogle ændrede lønregler, og det var ikke bare et vildskud. For der endte med at være noget om snakken, og det endda på et tidspunkt, hvor FCK-kanten var ved at lægge op til afsked med livet som aktiv fodboldspiller.

Og i den periode oplevede Jesper Grønkjær noget helt uventet, noget han havde forsvoret skulle ske efter årene i Ajax, Chelsea, Birmingham, Atletico Madrid og Stuttgart. Han fik pludselig udlængsel igen, for en dag ringede telefonen med et tilbud fra USA. Og der kom flere til i karrierens sidste måneder.

– Pludselig kom muligheden for eventyret, og det overvejede jeg da også. Det var fristende at gøre det, og det var også konkrete henvendelser fra USA, men efter at have tænkt over det kunne jeg godt mærke, at mine prioriteringer i forhold til at gøre det ikke var rigtige. Det var ikke baseret på det fodboldmæssige, og så kunne jeg jo lige så godt tage på rejse et halvt år med familien i stedet for, hvis det var det, vi ville.

– Men det kom da op, og jeg blev taget fuldstændig på sengen, for det havde jeg slet ikke forestillet mig. Jeg havde ikke haft nogen agent, siden jeg kom hjem til Danmark igen, og jeg havde ikke selv været aktiv i det, hvilket nok ellers ville være typisk, når man nærmede sig de 34, men sådan var det. Telefonen ringede og man har en gammel drøm, men det var ikke af de rigtige grunde, siger Jesper Grønkjær, der sagde nej til henvendelserne og nu i stedet er ved at gøre klar til forårssæsonen i Superligaen som en del af kommentatorholdet på 3+.

Men hvordan er livet på skærmen, hvordan var det at forlade fodboldverdenen, hvor meget savner han det og hvorfor er der stadig leveregler fra dengang, der giver dårlig samvittighed, selv om Grønkjær hverken skal restituere eller til træning i morgen?

Læs mere: Tipsbladet har mødt Jesper Grønkjær som en del af den store optakt til forårsåbningen af Superligaen. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika




LIVE

TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Medie: FC København nægter

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

‘FCK er nødt til at lytte’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Vil væk fra Brøndby

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Storklub har taget kontakt

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Transferudmelding fra Vallys

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Henter Kamil Wilczek

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub