Tilbage i foråret 2010 blev Jesper Grønkjær pludselig nævnt på en liste over potentielle kandidater til den amerikanske MLS-turnering ovenpå nogle ændrede lønregler, og det var ikke bare et vildskud. For der endte med at være noget om snakken, og det endda på et tidspunkt, hvor FCK-kanten var ved at lægge op til afsked med livet som aktiv fodboldspiller.
Og i den periode oplevede Jesper Grønkjær noget helt uventet, noget han havde forsvoret skulle ske efter årene i Ajax, Chelsea, Birmingham, Atletico Madrid og Stuttgart. Han fik pludselig udlængsel igen, for en dag ringede telefonen med et tilbud fra USA. Og der kom flere til i karrierens sidste måneder.
– Pludselig kom muligheden for eventyret, og det overvejede jeg da også. Det var fristende at gøre det, og det var også konkrete henvendelser fra USA, men efter at have tænkt over det kunne jeg godt mærke, at mine prioriteringer i forhold til at gøre det ikke var rigtige. Det var ikke baseret på det fodboldmæssige, og så kunne jeg jo lige så godt tage på rejse et halvt år med familien i stedet for, hvis det var det, vi ville.
– Men det kom da op, og jeg blev taget fuldstændig på sengen, for det havde jeg slet ikke forestillet mig. Jeg havde ikke haft nogen agent, siden jeg kom hjem til Danmark igen, og jeg havde ikke selv været aktiv i det, hvilket nok ellers ville være typisk, når man nærmede sig de 34, men sådan var det. Telefonen ringede og man har en gammel drøm, men det var ikke af de rigtige grunde, siger Jesper Grønkjær, der sagde nej til henvendelserne og nu i stedet er ved at gøre klar til forårssæsonen i Superligaen som en del af kommentatorholdet på 3+.
Men hvordan er livet på skærmen, hvordan var det at forlade fodboldverdenen, hvor meget savner han det og hvorfor er der stadig leveregler fra dengang, der giver dårlig samvittighed, selv om Grønkjær hverken skal restituere eller til træning i morgen?
Læs mere: Tipsbladet har mødt Jesper Grønkjær som en del af den store optakt til forårsåbningen af Superligaen. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
I svime over Højlund
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Choktransfer?
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Medie peger på FC København
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Forlænger med stortalent
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER