USA var ude efter Grønkjær

Den tidligere FCK-kant fik pludselig udlængsel kort før sit karrierestop, men endte med at sige nej.



Tilbage i foråret 2010 blev Jesper Grønkjær pludselig nævnt på en liste over potentielle kandidater til den amerikanske MLS-turnering ovenpå nogle ændrede lønregler, og det var ikke bare et vildskud. For der endte med at være noget om snakken, og det endda på et tidspunkt, hvor FCK-kanten var ved at lægge op til afsked med livet som aktiv fodboldspiller.

Og i den periode oplevede Jesper Grønkjær noget helt uventet, noget han havde forsvoret skulle ske efter årene i Ajax, Chelsea, Birmingham, Atletico Madrid og Stuttgart. Han fik pludselig udlængsel igen, for en dag ringede telefonen med et tilbud fra USA. Og der kom flere til i karrierens sidste måneder.

– Pludselig kom muligheden for eventyret, og det overvejede jeg da også. Det var fristende at gøre det, og det var også konkrete henvendelser fra USA, men efter at have tænkt over det kunne jeg godt mærke, at mine prioriteringer i forhold til at gøre det ikke var rigtige. Det var ikke baseret på det fodboldmæssige, og så kunne jeg jo lige så godt tage på rejse et halvt år med familien i stedet for, hvis det var det, vi ville.

– Men det kom da op, og jeg blev taget fuldstændig på sengen, for det havde jeg slet ikke forestillet mig. Jeg havde ikke haft nogen agent, siden jeg kom hjem til Danmark igen, og jeg havde ikke selv været aktiv i det, hvilket nok ellers ville være typisk, når man nærmede sig de 34, men sådan var det. Telefonen ringede og man har en gammel drøm, men det var ikke af de rigtige grunde, siger Jesper Grønkjær, der sagde nej til henvendelserne og nu i stedet er ved at gøre klar til forårssæsonen i Superligaen som en del af kommentatorholdet på 3+.

Men hvordan er livet på skærmen, hvordan var det at forlade fodboldverdenen, hvor meget savner han det og hvorfor er der stadig leveregler fra dengang, der giver dårlig samvittighed, selv om Grønkjær hverken skal restituere eller til træning i morgen?

Læs mere: Tipsbladet har mødt Jesper Grønkjær som en del af den store optakt til forårsåbningen af Superligaen. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





Har du fuldstændig tabt småkagerne?




LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Konen skal ikke regne med at se mig’