Tilbage i foråret 2010 blev Jesper Grønkjær pludselig nævnt på en liste over potentielle kandidater til den amerikanske MLS-turnering ovenpå nogle ændrede lønregler, og det var ikke bare et vildskud. For der endte med at være noget om snakken, og det endda på et tidspunkt, hvor FCK-kanten var ved at lægge op til afsked med livet som aktiv fodboldspiller.
Og i den periode oplevede Jesper Grønkjær noget helt uventet, noget han havde forsvoret skulle ske efter årene i Ajax, Chelsea, Birmingham, Atletico Madrid og Stuttgart. Han fik pludselig udlængsel igen, for en dag ringede telefonen med et tilbud fra USA. Og der kom flere til i karrierens sidste måneder.
– Pludselig kom muligheden for eventyret, og det overvejede jeg da også. Det var fristende at gøre det, og det var også konkrete henvendelser fra USA, men efter at have tænkt over det kunne jeg godt mærke, at mine prioriteringer i forhold til at gøre det ikke var rigtige. Det var ikke baseret på det fodboldmæssige, og så kunne jeg jo lige så godt tage på rejse et halvt år med familien i stedet for, hvis det var det, vi ville.
– Men det kom da op, og jeg blev taget fuldstændig på sengen, for det havde jeg slet ikke forestillet mig. Jeg havde ikke haft nogen agent, siden jeg kom hjem til Danmark igen, og jeg havde ikke selv været aktiv i det, hvilket nok ellers ville være typisk, når man nærmede sig de 34, men sådan var det. Telefonen ringede og man har en gammel drøm, men det var ikke af de rigtige grunde, siger Jesper Grønkjær, der sagde nej til henvendelserne og nu i stedet er ved at gøre klar til forårssæsonen i Superligaen som en del af kommentatorholdet på 3+.
Men hvordan er livet på skærmen, hvordan var det at forlade fodboldverdenen, hvor meget savner han det og hvorfor er der stadig leveregler fra dengang, der giver dårlig samvittighed, selv om Grønkjær hverken skal restituere eller til træning i morgen?
Læs mere: Tipsbladet har mødt Jesper Grønkjær som en del af den store optakt til forårsåbningen af Superligaen. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
MEDIE
Jonas Wind er i København
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-puljerne
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
HELT VILDT