USA var ude efter Grønkjær

Den tidligere FCK-kant fik pludselig udlængsel kort før sit karrierestop, men endte med at sige nej.



Tilbage i foråret 2010 blev Jesper Grønkjær pludselig nævnt på en liste over potentielle kandidater til den amerikanske MLS-turnering ovenpå nogle ændrede lønregler, og det var ikke bare et vildskud. For der endte med at være noget om snakken, og det endda på et tidspunkt, hvor FCK-kanten var ved at lægge op til afsked med livet som aktiv fodboldspiller.

Og i den periode oplevede Jesper Grønkjær noget helt uventet, noget han havde forsvoret skulle ske efter årene i Ajax, Chelsea, Birmingham, Atletico Madrid og Stuttgart. Han fik pludselig udlængsel igen, for en dag ringede telefonen med et tilbud fra USA. Og der kom flere til i karrierens sidste måneder.

– Pludselig kom muligheden for eventyret, og det overvejede jeg da også. Det var fristende at gøre det, og det var også konkrete henvendelser fra USA, men efter at have tænkt over det kunne jeg godt mærke, at mine prioriteringer i forhold til at gøre det ikke var rigtige. Det var ikke baseret på det fodboldmæssige, og så kunne jeg jo lige så godt tage på rejse et halvt år med familien i stedet for, hvis det var det, vi ville.

– Men det kom da op, og jeg blev taget fuldstændig på sengen, for det havde jeg slet ikke forestillet mig. Jeg havde ikke haft nogen agent, siden jeg kom hjem til Danmark igen, og jeg havde ikke selv været aktiv i det, hvilket nok ellers ville være typisk, når man nærmede sig de 34, men sådan var det. Telefonen ringede og man har en gammel drøm, men det var ikke af de rigtige grunde, siger Jesper Grønkjær, der sagde nej til henvendelserne og nu i stedet er ved at gøre klar til forårssæsonen i Superligaen som en del af kommentatorholdet på 3+.

Men hvordan er livet på skærmen, hvordan var det at forlade fodboldverdenen, hvor meget savner han det og hvorfor er der stadig leveregler fra dengang, der giver dårlig samvittighed, selv om Grønkjær hverken skal restituere eller til træning i morgen?

Læs mere: Tipsbladet har mødt Jesper Grønkjær som en del af den store optakt til forårsåbningen af Superligaen. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

AC Milan kigger på dansker

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt