USA var ude efter Grønkjær

Den tidligere FCK-kant fik pludselig udlængsel kort før sit karrierestop, men endte med at sige nej.



Tilbage i foråret 2010 blev Jesper Grønkjær pludselig nævnt på en liste over potentielle kandidater til den amerikanske MLS-turnering ovenpå nogle ændrede lønregler, og det var ikke bare et vildskud. For der endte med at være noget om snakken, og det endda på et tidspunkt, hvor FCK-kanten var ved at lægge op til afsked med livet som aktiv fodboldspiller.

Og i den periode oplevede Jesper Grønkjær noget helt uventet, noget han havde forsvoret skulle ske efter årene i Ajax, Chelsea, Birmingham, Atletico Madrid og Stuttgart. Han fik pludselig udlængsel igen, for en dag ringede telefonen med et tilbud fra USA. Og der kom flere til i karrierens sidste måneder.

– Pludselig kom muligheden for eventyret, og det overvejede jeg da også. Det var fristende at gøre det, og det var også konkrete henvendelser fra USA, men efter at have tænkt over det kunne jeg godt mærke, at mine prioriteringer i forhold til at gøre det ikke var rigtige. Det var ikke baseret på det fodboldmæssige, og så kunne jeg jo lige så godt tage på rejse et halvt år med familien i stedet for, hvis det var det, vi ville.

– Men det kom da op, og jeg blev taget fuldstændig på sengen, for det havde jeg slet ikke forestillet mig. Jeg havde ikke haft nogen agent, siden jeg kom hjem til Danmark igen, og jeg havde ikke selv været aktiv i det, hvilket nok ellers ville være typisk, når man nærmede sig de 34, men sådan var det. Telefonen ringede og man har en gammel drøm, men det var ikke af de rigtige grunde, siger Jesper Grønkjær, der sagde nej til henvendelserne og nu i stedet er ved at gøre klar til forårssæsonen i Superligaen som en del af kommentatorholdet på 3+.

Men hvordan er livet på skærmen, hvordan var det at forlade fodboldverdenen, hvor meget savner han det og hvorfor er der stadig leveregler fra dengang, der giver dårlig samvittighed, selv om Grønkjær hverken skal restituere eller til træning i morgen?

Læs mere: Tipsbladet har mødt Jesper Grønkjær som en del af den store optakt til forårsåbningen af Superligaen. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Bekræfter: Godt nyt for FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brøndby IF – Randers FC

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

FC Midtjylland – FC København

De vil have Martin Braithwaite

Stjernetransfer på plads alligevel

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut

Silkeborg IF – Viborg FF

AGF – OB

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke set i 30 år

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Han virker frustreret!

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel