USA var ude efter Grønkjær

Den tidligere FCK-kant fik pludselig udlængsel kort før sit karrierestop, men endte med at sige nej.



Tilbage i foråret 2010 blev Jesper Grønkjær pludselig nævnt på en liste over potentielle kandidater til den amerikanske MLS-turnering ovenpå nogle ændrede lønregler, og det var ikke bare et vildskud. For der endte med at være noget om snakken, og det endda på et tidspunkt, hvor FCK-kanten var ved at lægge op til afsked med livet som aktiv fodboldspiller.

Og i den periode oplevede Jesper Grønkjær noget helt uventet, noget han havde forsvoret skulle ske efter årene i Ajax, Chelsea, Birmingham, Atletico Madrid og Stuttgart. Han fik pludselig udlængsel igen, for en dag ringede telefonen med et tilbud fra USA. Og der kom flere til i karrierens sidste måneder.

– Pludselig kom muligheden for eventyret, og det overvejede jeg da også. Det var fristende at gøre det, og det var også konkrete henvendelser fra USA, men efter at have tænkt over det kunne jeg godt mærke, at mine prioriteringer i forhold til at gøre det ikke var rigtige. Det var ikke baseret på det fodboldmæssige, og så kunne jeg jo lige så godt tage på rejse et halvt år med familien i stedet for, hvis det var det, vi ville.

– Men det kom da op, og jeg blev taget fuldstændig på sengen, for det havde jeg slet ikke forestillet mig. Jeg havde ikke haft nogen agent, siden jeg kom hjem til Danmark igen, og jeg havde ikke selv været aktiv i det, hvilket nok ellers ville være typisk, når man nærmede sig de 34, men sådan var det. Telefonen ringede og man har en gammel drøm, men det var ikke af de rigtige grunde, siger Jesper Grønkjær, der sagde nej til henvendelserne og nu i stedet er ved at gøre klar til forårssæsonen i Superligaen som en del af kommentatorholdet på 3+.

Men hvordan er livet på skærmen, hvordan var det at forlade fodboldverdenen, hvor meget savner han det og hvorfor er der stadig leveregler fra dengang, der giver dårlig samvittighed, selv om Grønkjær hverken skal restituere eller til træning i morgen?

Læs mere: Tipsbladet har mødt Jesper Grønkjær som en del af den store optakt til forårsåbningen af Superligaen. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

‘Et kæmpestort skifte’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Pressede på for FC København-exit

Det bestemmer Messi selv

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’